فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
گزارش مراسم رونمایی از مجموع مقالات سومین همایش تاریخ در مدارس استان اصفهان نسخه چاپی RSS
 • گزارش مراسم رونمایی از مجموع مقالات سومین همایش تاریخ در مدارس استان اصفهان گزارش مراسم رونمایی از مجموع مقالات سومین همایش تاریخ در مدارس استان اصفهان
  چهارشنبه 3 بهمن 1397 ساعت 13:11

   

   

   

  در آغاز مراسم سرکار خانم آهنگری، دبیر محترم کارگروه های انجمن ایرانی تاریخ، با مقدمه ای درباره چگونگی برگزاری این سلسه همایش ها صحبت را آغاز کردند. سرکار خانم آهنگری از تلاش های مسئولین انجمن و سایر همراهان دبیرخانه تشکر کرد و ادامه راه را بدون این همراهی غیرممکن دانست.

  پس از ایشان ریاست محترم انجمن ایرانی تاریخ، دکتر شهرام یوسفی فر، ایراد سخن فرمودند. ایشان دستاورد همایش های آموزش تاریخ در مدارس را بسیار ارزشمند دانستند و افزودند وقتی کیفیت آموزش تاریخ بالا برود و به بالاترین تراز برسد به شکل عمومی گسترش می یابد و همه افراد کشور تحت تعلیم و آموزش مطلوب قرار خواهند گرفت. در همایش های آموزش تاریخ هیچ گاه به گذشته نگاه نمی کنیم. البته درحال نیز نباید متوقف شویم. تاریخ را نباید فقط در آموزش عالی مورد توجه قرار داد بلکه مهم ترین بخش های کشور معلمین هستند. معلمان می توانند در مباحث هویتی به سهولت وارد شوند و این ادراکات را با کارشناسی به نسل جدید منتقل کنند.

  ایشان اضافه کردند هیچ مقاله ای تکراری نیست و کیفیت بسیار بالایی دارد و اکنون این کتاب ها فقط کتاب مجموعه مقالات نیست بلکه سند راهبردی ملی است. اگر ما براساس همین رویه پیش برویم به زودی با جامعه هویت یافته روبرو هستیم. در پایان ایشان افزودند اراده ای بسیار قوی پشت کار را باید بگیرد و به هیچ وجه متوقف نشود تا بزرگترین کارها به پیش برود.

  سخنران بعدی آقای دکتر محمدحسین فروغی، دبیر علمی سومین همایش تاریخ در مدارس استان اصفهان، سخن خود را با غزلی از حافظ آغاز کردند. وی از توان فراوان این همایش ها در قیاس با سایر رشته های علوم انسانی و گروه های آموزشی دیگر سخن گفت. ایشان تاکید کردند معلمان تاریخ نبض جامعه را در دست دارند و درباره اهمیت و ارزش تاریخ سخن گفتند و همچنین اضافه کردند معلمین تاریخ بسیار مهجور واقع شده اند و به عنوان دال بر این مدعا نقش مسائل دیگر را که بر وضعیت کنونی تاثیر داشته اند را برشمردند. ایشان اهمیت پرداختن به فلسفه تاریخ را مطرح کردند و از ثمرات مفید پرداختن به این مسئله سخن گفتند.

  در ادامه، خانم رضوان نعمتی درباره محور های این همایش ها صحبت کردند و درخصوص ثمراتی که به عینه پس از برگزاری همایش آموزش تاریخ در مدارس دیده اند سخن گفتند. همچنین ویژگی های همایش اصفهان را به صورت موردی عنوان کردند. در ادامه جناب آقای روح بخش نیز سخن خود را با تشکر از همراهان این پنج همایش آغاز کردند. ایشان از کیفیت عالی همایش سیستان سخن گفتند و از منظر آماری پنج همایش مذکور را بررسی کردند.

  پس از ایشان خانم صالحی، پیشکسوت آموزش و پرورش، سخن خود را به کوتاهی درباره نقش این همایش در بهبود وضعیت معلمان بیان کردند. خانم حشمتی نیز سخنران بعدی بودند که درباره همایش تاریخ در مدارس، کیفیت مقالات، اهمیت داوری و استانداردهای بالای مقالات پذیرفته شده عنوان کردند.

  در پایان سرکارخانم طوبی فاضلی پور، دبیر اجرایی انجمن ایرانی تاریخ، از نحوه شکل گیری این سلسله همایش ها و مجاهدت معلمان در برپایی این همایش صحبت کردند. ایشان بر روند همایش ها و بالابودن سطح علمی و کیفی این همایش ها تاکید کردند. ایشان افزودند که استان های مختلف آمادگی خود را با جدیت برای برپایی این همایش در دوره های آینده اعلام داشته اند. همچنین درباره ظرفیت های بالا، رسالت انجمن و سایر نهادها از حمایت از این جریان فرهنگی و علمی که توسط انجمن ایرانی تاریخ رقم خورده صحبت کردند.

   
  همایش ها
  شماره مطلب: 5068
  دفعات دیده شده: 1133 | آخرین مشاهده: 13 ساعت پیش