فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
گزارش برگزاری سومین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ نسخه چاپی RSS
 • گزارش برگزاری سومین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ
  سه‌شنبه 23 فروردین 1390 ساعت 11:48

  برگزاری سومین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ سومین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ، روز پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه1389، با حضور اعضای پیوسته­ ی انجمن و نماینده­ی کمسیون انجمن­های علمی ایران، در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد

  برگزاری سومین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ

   

  سومین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ، روز پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه1389، با حضور اعضای پیوسته­ ی انجمن و نماینده­ی کمسیون انجمن­های علمی ایران، در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

  پس از قرائت آیاتی از قرآن، خانم دکتر نزهت احمدی ضمن خیر مقدم به حاضران در جلسه و تشکر از تشریف­ فرمایی آنان، از ریاست پژوهشگاه علوم انسانی به خاطر مساعدت در زمینه ­ی برگزاری سومین مجمع انجمن در سالن اجتماعات پژوهشگاه و همچنین از تیم اجرایی انجمن به ویژه آقای دکتر علی­محمد ولوی که با انضباط و جدیت، کارهای انجمن را دنبال کردند، تشکر نمودند.

  ابتدا آقای دکترصادق آئینه­ وند؛ ریاست انجمن ایرانی تاریخ  در خصوص عملکرد دو ساله­ ی انجمن، گزارشی ارایه داد. وی ضمن سپاس از عنایت الهی و تشکر از مساعدت تمام کسانی که نسبت به تشکیل انجمن اهتمام ورزیدند، از همه­ ی استادان، دانشجویان و دانش­ پژوهان حاضر در جلسه تشکر کرده، و تمایل آنان برای داشتن انجمن را انگیزه اصلی برای گام نهادن در مسیر دشوار تأسیس انجمن ذکر کرد. دکتر آئینه ­وند با اشاره به زحمات هیأت موسس و هیأت مدیره­ ی انجمن، در طول بیست و چهار­ماه که از تأسیس انجمن می­ گذرد، عنوان کرد: "با انتخاب اعضای هیات مدیره، وظیفه­ ی دشوار ثبت رسمی انجمن و راه­ اندازی­ کار بر عهده­ ی ما گذاشته شد، ما این وظیفه­ ی مهم را به انجام رساندیم. و رشته­ ی تاریخ بعد از هفتادسال صاحب انجمن شد. امیدواریم فاصله­ زمانی تأسیس انجمن تاریخ نسبت به انجمن­های علمی سایر رشته­ ها، با همت چهره­ های علمی کشور، و انجام اقدامات و طرح­های نوآورانه و خلاق، خیلی زود جبران شود. امسال سومین مجمع­ انجمن برگزار می­شود و هیات مدیره گزارش کار خود را ارائه داده، سپس با انتخاب هیات مدیره جدید، کار به آنان واگذار خواهد شد. وی روند اقدامات انجمن را در طول دو ساله گذشته خوب ارزیابی­کرده و اظهار امیدواری نمود، دور دوم انجمن با رشد و حرکتی رو به پیشرفت، 60 سال غیبت انجمن تاریخ در عرصه­ ی علمی کشور را جبران نماید."

  در ادامه­ ی جلسه، آقای دکتر علی­محمد ولوی؛ نایب رییس انجمن ایرانی تاریخ، به ایراد سخن پرداخت. وی ضمن تشکر از همه­ ی استادان و دانشجویان تاریخ که به عنوان عضو پیوسته در این جلسه حضور دارند، این حضور را نشان­دهنده­ ی علاقه و دلسوزی آنان برای رشته­ ی تاریخ دانسته و اظهار امیدواری­کرد، انجمن در آینده با بهره­ گیری از این نیروی عظیم کار خود را بهتر پیش ببرد. دکتر ولوی از نماینده­ ی کمسیون انجمن­های علمی ایران  خانم مهندس پورفرد و  ریاست محترم پژوهشگاه علوم انسانی به خاطر همکاری صمیمانه با انجمن تشکر کردند. در ادامه گزارشی از فعالیت دو ساله­ ی هیات مدیره  انجمن ارایه دادند.

  به گفته­ ی دکتر ولوی؛ با وجود دشواری­های ثبت انجمن در اداره­ی ثبت شرکت­ها، انجمن پس از شش ماه، رسماً تأسیس شده و خبر آن در روزنامه­ ی رسمی کشور اعلام شد. اولین مجمع عمومی انجمن در تاریخ 5 اردیبهشت1387 تشکیل و اولین هیأت مدیره ­ی انجمن انتخاب شد. از آن زمان تا امروز، هیأت مدیره­ ی انجمن  هر ماه یک جلسه برگزار نموده که  بیست و سومین جلسه، در تاریخ30/2/89 تشکیل شد. در این جلسات تصمیمات مهمی اتخاذ شد، که برخی از آن­ها عملیاتی شده و به نتیجه رسیده است.

    از جمله اقدامات مهم انجمن، تشکیل پنج گروه و هشت کار­گروه برای تهیه برنامه ­ها و طرح­های پژوهشی بود. برخی از این کارگروه­ها، فعالیت خود را به طور جدی شروع کردند. و آثار فعالیت آن­ها را تا کنون دیده­ای م. دکتر ولوی با اشاره به مهم­ترین کار­گروه انجمن؛  کارگروه نشریات، اشاره کرد، هیأت تحریریه­ ی نشریه در جلساتی که ماهانه تشکیل می­داد به ارزیابی مقالات پرداخته و با تلاش آن­ها، اولین شماره­ ی «پژوهشنامه­ی انجمن ایرانی تاریخ» در پاییز 1388منتشر شده و دومین شماره­ ی پژوهشنامه آخرین مراحل چاپ را می­ گذراند. در جلسات هیأت تحریریه پژوهشنامه انجمن، پیشنهاد شد؛ تعداد زیادی از مقالات که به دفتر انجمن می ­رسد جنبه پژوهشی نداشته، اما می­تواند به ترویج علم تاریخ کمک کند، به همین دلیل خوب است انجمن تاریخ مجله­ ای علمی- ترویجی جهت چاپ این مقالات تأسیس نماید.

  از دیگر اقدامات انجمن، برنامه­ ریزی و راه­اندازی سایت، همچنین تهیه­ ی آرم انجمن با همکاری خانم دکتر موسوی­ لر بود،که توضیحات آن به تفصیل در اولین شماره ی خبرنامه­ ی انجمن آمده است.

  دکتر ولوی افزود: در کنار اطلاع رسانی از طریق سایت انجمن برای خبر­رسانی، خبرنامه­ ی انجمن هم منتشر شده که پنج شماره­ ی آن چاپ و در اختیار مراکز دانشگاهی و پژوهشی قرار داده شد.

  نایب رییس انجمن ایرانی تاریخ، ضمن اشاره به کارگروه سمینارها،  بیان کرد: تاکنون سه سمینار علمی و بین­ المللی طراحی شده که سمینار «تاریخ و ترجمه» هفته­ ی گذشته، در همین محل با حضور بیش از 130 نفرتشکیل شد و انعکاس خوبی یافت و مورد استقبال زیادی قرار گرفت. تشکیل کارگروههای تخصصی در سمینار تاریخ و ترجمه، که نظر بسیاری را جلب کرد، علاوه بر آن که سمینار را متفاوت از سایر همایش­ ها نمود ، موجب ارایه­ ی نقطه نظراتی از سوی متخصصان جهت ارتقاء رشته­ ی تاریخ و بهبود کیفیت آثار ترجمه شده در حوزه­ ی تاریخ شد که امیدوارم برون­داد این کارگروه­ها، مورد استفاده­ ی برنامه­ ریزان این رشته­ قرار گیرد.

  به گفته­ ی دکتر ولوی از دیگر فعالیت­های انجمن در سال گذشته، برگزاری بزرگداشت بزرگان و پیشکسوتان تاریخ؛ مانند آقای دکتر شهیدی آبان­ماه 1387 که مورد استقبال قرار گرفت. اقدام دیگر انجمن که عملیاتی نیز شد، باز­اندیشی تجربه­ی تاریخی است که به منظور  استفاده از تجربه­ ی استادان و پیش­کسوتان تاریخ داخلی و خارجی، همچنین تبادل اطلاعات و افکار، طراحی شد و تاکنون مراسم تجلیل از استاد بزرگوار آقای دکتر اشراقی­ و آقای دکتر ابوالقاسم اجتهادی انجام شده است. در جلسات بعدی، از سایر پیش­کسوتان دیگر رشته­ ی تاریخ تجلیل به عمل خواهد آمد. و چنین جلساتی می­تواند بهانه­ ای برای تبادل آراء و اندیشه­ ی اهل تاریخ باشد.

  یکی دیگر از کارهایی که در انجمن باید پی­گیری شود، طرح­های پژوهشی کلان و خرد است. قطعاً یکی از مهم­ترین فعالیت­های دور دوم انجمن پرداختن به این بخش مهم خواهد بود.

  کارگروه دیگر، کارگروه انتشارات انجمن است که در ماه­های پایانی فعالیت هیأت مدیره درحال فعال شدن است. این فعالیت هم انشاء­الله در دور دوم انجمن با قوت پی­گیری خواهد شد.

  به گفته دکتر ولوی کار­گروه مهم دیگر که در آینده­ ی انجمن هم می­تواند موثر باشد، کار­گروه آموزش است. این کارگروه با برگزاری دوره­ های آموزش مجازی و کارگاه­های آموزشی مانند آموزش بعضی خطوط و زبان­های مورد نیاز رشته­ ی تاریخ، یا تکنیک­ا و شیوه­ های پژوهش، علاوه بر ارتقاء سطح علمی استادان و دانشجویان تاریخ می­تواند منبع درآمدی برای انجمن نیز باشد. انجمن22 کارگاه آموزشی با موضوعات مختلف، روش­شناسی، زبان­شناسی، سندشناسی و.... در نظر گرفته­ که تاکنون سه دوره از این کارگاه­های آموزشی با عنوان، تاریخ شفاهی، سند شناسی و سند­خوانی برگزار شده و هفته­ ی آینده کارگاه سندشناسی و سندخوانی برگزار خواهد شد.

  اقدام دیگر در حوزه­ ی روابط بین­ الملل و ارتباط با دانشگاه­ها، مراکز پژوهشی، و انجمن­های علمی سراسر دنیااست و برنامه­ هایی ماننددعوت از صاحب­نظران و استادان خارج از کشور، اعزام استادان و دانشجویان برای شرکت در سمینارهای معتبر بین­المللی را در بر­می­گیرد.

  فعالیت مهم دیگر، برگزاری سفرهای علمی در داخل و خارج کشور است که کارگروهی برای این کار طراحی شده است.

  از دیگر اقداماتی که انجمن باید دنبال کند، فعال کردن واحد دانشجویی است؛ زیرا بخش بزرگی از فعالان ما دانشجویان هستند که اگر به آن­ها اعتبار داده شود، می­توانند کارهای خود را به خوبی انجام دهند.

  در پایان دکتر ولوی از همکاری صمیمانه ­ی اعضای هیأت مدیره که بدون چشم داشت در 23 جلسه انجمن شرکت نموده نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند، همچنین از مسئولان گروه­ها و کارگروههای انجمن، استادان محترم دانشگاه الزهراء، دکتر گلشنی و دکتر آیت اللهی؛ روسای قبلی و فعلی پژوهشگاه علوم انسانی، و آقایان دکتر جمالی و دکترعلیخانی مسئولان پژوهشکده­ی مطالعات اجتماعی، تشکر نمودند.

  دکتر ولوی از همه کسانی که در حاشیه فعالیت هیأت مدیره، همکاری کردند، به خصوص دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشددانشگاه الزهراء و دانشگاه علامه طباطبایی تشکر کردند. همچنین مسئولان دبیرخانه ­ی انجمن، که بار عمده ­ی فعالیت­های اجرایی و مالی بر دوش آن­ها بود، قدردانی نمودند.

  در بخش بعدی سومین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ، با به حد نصاب رسیدن تعداد اعضای پیوسته ی حاضر در جلسه  که 52 نفر بودند، افراد کاندید مشخص شده و رای­ گیری انجام شد.

  از بین 14 نفر از داوطلبان هفت نفر به عنوان اعضای هیأت مدیره و یک نفر به عنوان بازرس انتخاب شد. اسامی آن­ها عبارت است از:

  اعضای هیأت مدیره جدید انجمن ایرانی تاریخ:


  آقای دکتر علی­محمد ولوی: دانشگاه الزهراء                                               

  آقای دکتر شهرام یوسفی ­فر: پژوهشگاه علوم انسانی                                      

  آقای دکتر الهیار خلعتبری: دانشگاه شهید بهشتی                                        

  آقای دکتر احمدرضا خضری: دانشگاه تهران                                                

  آقای دکتر هوشنگ جباری: دانشگاه اهواز                                                               

  خانم دکتر سیمین فصیحی: دانشگاه الزهراء

        آقای دکتر حسن حضرتی: دانشگاه تهران         

                                    

  اعضای علی­ البدل :

  آقای دکترعلی­رضا ملایی توانی

   خانم دکتر نزهت احمدی                                                     

   بازرس اصلی:

  خانم دکتر شهلا بختیاری: دانشگاه الزهراء

  بازرس علی ­البدل:

  آقای دکتر جمشید نوروزی: دایرةالمعارف

     بخش پایانی سومین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ، تعیین حق عضویت برای اعضای پیوسته و وابسته بود که حق عضویت­ها به قرار سال قبل اعلام شد:

  اعضای پیوسته: 400 هزار ریال

  اعضای وابسته: 200 هزار ریال

  دانشجویان: 100 هزار ریال  گزارش و مصاحبه
  شماره مطلب: 70
  دفعات دیده شده: 2864 | آخرین مشاهده: 3 روز پیش