فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
خاطرات عمارلوئی نسخه چاپی RSS
 • خاطرات عمارلوئی
  دوشنبه 8 خرداد 1391 ساعت 14:50

  کتابخانه مجلس شورای اسلامی به تازگی کتاب «خاطرات عمارلوئی»، از رجال آزادیخواه انقلاب مشروطه و نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای ملی را منتشر کرد

  کتابخانه مجلس شورای اسلامی به تازگی کتاب «خاطرات عمارلوئی»، از رجال آزادیخواه انقلاب مشروطه و نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای ملی را منتشر کرد.

  میرزا احمدخان عمارلوئی، از جمله رجالی است که در انقلاب مشروطیت و سال‌های بعد از آن تا اواسط سلطنت رضاشاه از مردان موجه و مؤثر عرصه سیاست ایران به شمار می‌رفت.

  وی در دوره دوم مجلس شورای ملی به عنوان وکیل مردم قزوین به دارالشورا راه یافت و در دوره سوم نیز از جانب اهالی یزد انتخاب شد و چون به قوه بیان و سخنوری مسلط بود، از وکلای سرشناس در جلسات ادوار دوم و سوم مجلس شورای ملی بود.

  او در سال 1311 آبان ماه به مرگ ناگهانی و مشکوک درگذشت و در گوشه‌ای از بارگاه حضرت معصومه (س) در قم به خاک سپرده شد. او را به خاطر نزدیکی عمارلو به قزوینی، گاهی قزوینی نیز خطاب می‌کردند.

  وی در جوانی به سلک روحانیت درآمد و تا اواسط انقلاب مشروطیت در این لباس ماند، اما از دوره سوم مجلس ملی و در جریان مهاجرت دسته جمعی وکلاء آن دوره به خارج از کشور، لباس روحانیت را از تن خارج کرد که در این کتاب عکس‌هایی از وی در هر دو لباس نمایش داده شده است.

  خاطرات میرزا احمد خان عمارلوئی مجموعه‌ای از یادداشت‌های اوست که در سه برهه زمانی نوشته شده است.

  دفتر اول: یادداشت‌های روزانه وی که در روزهای عزیمت از نجف اشرف به تبریز در کوران نهضت مشروطه است. او در وصیت نامه خود این بخش را سفرنامه احمدی نامگذاری کرده است.

  دفتر دوم: در سال‌های مهاجرت در اسلامبول نگاشته شده است و شرح حال وی از زمان تولد تا اوایل مشروطه را دربر می گیرد. در این دفتر موضوعات جالبی درباره رشد علمی و آشنایی وی با علمای نجف به تفصیل به رشته تحریر درآمده است.

  دفتر سوم: یادداشت کوتاهی مربوط به سال 1309 خورشیدی که عمارلوئی به تجربه برخورد با جریانی موسوم به پان ترکیست‌ها و نفوذ عثمانی‌ها در ایجاد افکار تجزیه آذربایجان و مشاهده مدافعان این افکار اشاره می‌کند.  خبر
  شماره مطلب: 643
  دفعات دیده شده: 1688 | آخرین مشاهده: 1 ساعت پیش