فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
گزارش پنجمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ نسخه چاپی RSS
 • گزارش پنجمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ
  شنبه 6 خرداد 1391 ساعت 14:50

  پنجمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ با حضور جمعی از اساتید پیشکسوت همچون استاد دکتر حسین قره چانلو، دکتر اللهیار خلعتبری، دکتر ناصر تکمیل همایون، دکتر جمشید آزادگان،‌ دکتر امامی خویی و سایر اعضای پیوسته انجمن در چهارم خرداد 1391 در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد

  پنجمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ با حضور جمعی از اساتید پیشکسوت همچون استاد دکتر حسین قره چانلو، دکتر اللهیار خلعتبری، دکتر ناصر تکمیل همایون، دکتر جمشید آزادگان،‌ دکتر امامی خویی و سایر اعضای پیوسته انجمن در چهارم خرداد 1391 در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.

  بنابر اعلان قبلی،‌ پیش از برگزاری جلسه مجمع عمومی عادی انجمن،‌ مجمعی فوق العاده برگزار شد که در آن افزایش دوره هیئت مدیره از دو سال به سه سال (مصوبه کمسیون انجمن های علمی) به شور گذاشته شد،‌ جناب آقای دکتر علی محمد ولوی، ریاست انجمن در آغاز جلسه ضمن بیان خیر مقدم به اعضای پیوسته حاضر در جلسه، به بیان سخنانی پرداختند. در این جلسه با رای اکثریت سه سال بودن طول مدت دوره هیئت مدیره به تصویب رسید. پس از مجمع فوق العاده بلافاصله مجمع عادی آغاز شد.

  آقای دکتر شهرام یوسفی فر، نایب رئیس انجمن به ایراد سخنانی به ویژه درباب اهمیت کنگره تاریخ دانان ایران که در شهریور سال 91 در استان همدان برگزار خواهد شد، پرداختند.

  در ادامه آقای دکتر ولوی به طور مختصر سخنانی پیرامون فعالیت­های انجمن در سال 90 بیان داشتند: درباره کارگروه آموزش اذعان کردند که «در این حوزه بیش از سی دوره آموزشی برگزار شده که با استقبال خوبی مواجه بوده است، به طوری که تعداد شرکت کنندگان بعضی از کلاس­ها به بیش از پنجاه نفر رسیده است». آقای دکتر ولوی اضافه نمودند که «این دوره­های آموزشی خصوصاً در بخش­هائی که در نظام آموزشی خلاء وجود دارد مانند آشنایی با دوره های سندخوانی و کتیبه خوانی و سکه شناسی برگزار شده است». همچنین گزارشی کوتاه درباب کارگروه پژوهش و طرح های پژوهشی ارسالی به دبیرخانه انجمن ارائه شد. به بیان ایشان یک طرح رد شد و سایر طرح ها در حال بررسی توسط موسسه حامی می‌باشند.

  رئیس انجمن ایرانی تاریخ از دیگر فعالیت­های مهم انجمن را ایجاد تحرک در سراسر کشور با تعیین نماینده برای شعب شهرستان­ها برشمردند؛ ایشان اذعان کردند که «برای 16 استان نماینده‌ تعیین شده که مسئول پیگیری امور انجمن در استان مربوطه می‌باشد. این شعب به ویژه در زمینه برگزاری دوره­های آموزشی فعال شده اند و برخی تا 5-6 دوره آموزشی نیز برگزار کرده‌اند».

  جناب آقای دکتر ولوی اقدام دیگر انجمن را انتشار فصلنامه علمی و پژوهشی ذکر کردند که تا شماره هفتم آن بسته شده و نام آن نیز به پیشنهاد وزارت علوم به نشریه «مطالعات تاریخ فرهنگی» اصلاح گردیده است. همچنین ایشان از تأسیس مجله ای علمی- ترویجی خبر دادند  که فراخوان اولین شماره آن داده شده و مقالات رسیده در حال بررسی است. افزون بر آن گزارشی از حمایت انجمن از برخی مجلات متقاضی رتبه علمی از جمله مجله دانشگاه لرستان داده شد که به زودی نتیجه آن مشخص خواهد شد.

  بخش دیگری از سخنان ریاست انجمن معطوف به فعال شدن واحد دانشجوئی در آینده نزدیک بود. از دیگر اقدامات جدید انجمن استخدام حسابرسی خبره برای رسیدگی به امور مالی و آماده کردن گزارش مالی انجمن در سال گذشته بود.

  در ادامه دکتر ولوی از رایزنی­های انجمن با سازمانها، پژوهشکده‌ها و مراکز دیگر برای همکاری و افزایش کارائی کارت انجمن و ایجاد تسهیلات برای اعضاء گفتند و اظهار داشتند که 6 تفاهم نامه با پژوهشکده‌ها و سازمان­های مختلف صورت گرفته که از جمله این مراکز سازمان اسناد می­باشد که برای ارائه تسهیلات به اعضاء و همچنین برگزاری نمایشگاه سند در کلیه دانشگاه‌های کشور در صورت تمایل اعلام آمادگی نموده است.

  پس از ارائه گزارش آقای دکتر ولوی از عملکرد یکساله انجمن، دستور دیگر جلسه یعنی تعیین میزان حق عضویت مورد بحث قرار گرفته و اکثریت اعضای پیوسته بر تغییر نیافتن حق عضویت رای دادند. بدین ترتیب حق عضویت به همان منوال سال گذشته برای اعضای پیوسته 500/000ریال،‌ اعضای وابسته 250/000ریال و اعضای دانشجویی 150/000 ریال گذشته تعیین شد.

  پنجمین جلسه مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ با ارائه گزارش مالی توسط خزانه دار انجمن جناب آقای دکتر سید احمدرضا خضری پایان یافت. دکتر خضری در ادامه سخنانی درباره هزینه­های انجمن بیان داشتند. ایشان اذعان داشتند که انجمن در سال 90 برنامه­های متعددی از جمله ارائه سمینار، کنفرانس و انتشار مجله و... داشته است که پرداخت هزینه ها، یا به صورت پولی یا پایاپای و در قبال خدمات بوده است و یا اینکه نهادها و سازمان­هائی مانند پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتنماعی، مرکز نشر دانشگاهی و وزارت علوم و دیگر نهادها کمک کرده اند. همچنین حدود 32 میلیون تومان به صورت اعتبار اخذ و  همچنین برای سمینار سلجوقیان 10 میلیون تومان حمایت گرفته شده است. ایشان در ادامه بخشی از تامین هزینه­ها را از محل برگزاری دوره­های آموزشی و طرحهای پژوهشی عنوان کردند.

  یاد آور می شود که جناب آقای سراج به عنوان نماینده کمیسون انجمن های علمی از ابتدای جلسه و  همچنین جناب آقای دکتر مرتضی براری، دبیر محترم کمیسیونهای علمی نیز در لحظات پایانی در جلسه شرکت کردند.

  پنجمین مجمع انجمن ایرانی تاریخ روز پنجشنبه مورخ 4/3/ 1391 در محل پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.  گزارش و مصاحبه
  شماره مطلب: 639
  دفعات دیده شده: 2333 | آخرین مشاهده: 4 روز پیش