فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
"انالله و انا الیه راجعون " نسخه چاپی RSS
 • "انالله و انا الیه راجعون "
  چهارشنبه 12 خرداد 1400 ساعت 10:09

  "انالله و انا الیه راجعون "
  اذا ماتم العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیی الی یوم القیامه.
   امروز عالمی متخلق به اخلاق انسانی و اسلامی، استادی متواضع، اندیشمندی ژرف اندیش و روشن بین، رفیقی دوست داشتنی از میان ما رفت. درگذشتش دل دوستان را غمین ساخت و ما را در ماتم فرو برد. نوشتن درباره دوستان سفر کرده چه دشوار است. چه دردناک است که فاصله مرگ پدر و فرزند یک هفته بیشتر نباشد. 
   دکتر فریدون اللهیاری استادی با اخلاق، که با دانشجو و همکار مهربانانه برخورد می کرد. پژوهش های متعددش درباره  ایلخانان مغول در دوره خود نوآورانه بود. استادی بود که تاریخ را تنها در کلاس درس محدود نمی دانست. بلکه عرصه مدنی و سیاسی را کلاس درس  تلقی می کرد. او تجربیات تاریخی خود را در سپهر سیاسی و مدنی بکار گرفت. نگاه انتقادیش بر وضع موجود موجب نشد تا از دایره اخلاق خارج شود. 
  هرچند بیماری دو سال اخیر تن برومندش را نحیف ساخته بود، اما همچنان سخنان دلنشین و امیدبخش  و روحیه بالایش آرامبخش بود. وقتی سال پیش خبر بیماریش را شنیدم زنگ زدم "گفت ایران ما بحرانهای زیادی از سر گذرانده است؛ فرزند ایران نمی تواند بیماریش را مدیریت کند؟" این سخن آرام بخش بود.اما حیف بیماری دیگری(کرونای منحوس) جسم او را رنجورترساخت و او را در اوج پرباری علمی به کوچ از جهان فانی واداشت و به منزل ابدی هدایت کرد. بدین وسیله ضایعه دردناک و جانسوز درگذشت این استاد دانشمند و با اخلاق  را به جامعه علمی 
  و گروه تاریخ دانشگاه اصفهان و همسر و فرزندان دلبندش تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن دوست سفر کرده آمرزش و برای خانواده گرامیش صبر جزیل خواهانم. انشالله با اولیاء و صلحا محشور شود.
  دوست عزادار 
  اسماعیل حسن زاده



  خبر
  شماره مطلب: 5279
  دفعات دیده شده: 411 | آخرین مشاهده: 2 ساعت پیش