فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
رئیس انجمن ایرانی تاریخ: برخی مسئولان در برابر تحریف نام خلیج فارس سکوت کرده و می گویند عیبی ندارد! نسخه چاپی RSS
 • رئیس انجمن ایرانی تاریخ:
برخی مسئولان در برابر تحریف نام خلیج فارس سکوت کرده و می گویند عیبی ندارد! رئیس انجمن ایرانی تاریخ:
  برخی مسئولان در برابر تحریف نام خلیج فارس سکوت کرده و می گویند عیبی ندارد!

  پنج‌شنبه 5 دی 1398 ساعت 22:42

  رئیس انجمن ایرانی تاریخ گفت: متاسفانه بسیاری از مردم در دو رشته خود را استاد می دانند یکی پزشکی و دیگری تاریخ، خودسرانه دارو می خوریم و بر اساس استنباط های شخصی نتیجه گیری های تاریخی می کنیم.

  ذکرالله محمدی، در همایش ملی «فناوری های نوین در آموزش تاریخ از مدرسه تا دانشگاه» که امروز چهارشنبه ۲۷ آذر در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، گفت: بحث مهمی که درباره تاریخ وجود دارد، تعریف صحیح و کامل آن است، صدها تعریف برای تاریخ وجود دارد که همگی کامل و صحیح است اما به نظر من یک تعریف کوتاه و ساده وجود دارد که کاملا معنی و مفهوم تاریخ را می رساند آن هم هویت است.

  به گزارش ایسنا، محمدی افزود: برخی می گویند تاریخ یکی از مولفه های هویت است اما در نظر من این دو کاملا برابر هستند، هویت در نظر من یعنی شناسنامه که یک فرد می تواند داشته باشد، هر فرد، جامعه، تمدن و کشور دارای هویت و شناسنامه است هیچ کشور یا تمدنی وجود ندارد که هویت و پیشینه نداشته باشد.

  رئیس انجمن ایرانی تاریخی در ادامه سخنان خود گفت: اگر یک جامعه آگاهی هویتی نداشته باشد چه اتفاقی برایش رخ می دهد، در مورد اشخاص هم همین است.

  وی در ادامه با اشاره به اهمیت هویت تصریح کرد: فرانسوی ها اولین گروهی بودند که در آفریقا به جست و جوی تمدن پرداختند، آنها برای این کار از جامعه شناسان کمک گرفتند، اولین قدم فرانسوی ها القای بی هویتی و بی تمدنی به آفریقایی ها بود و پس از فراموش کردن تمدن و ریشه خود، فرهنگ و تمدن فرانسوی را بر آنها غالب کردند و تحت تاثیر حود قرار دادند.

  محمدی در خصوص هویت شخصی گفت: افراد برای چه به گذشته خود اتکا می کنند؟ برای چه به جد و پدر و پدر جد تکیه می زنند و از اعتبار آنها استفاده می کنند؟ چون خود را دارای هویت و ریشه می بینند.

  وی در ادامه تاریخ را درگیر بی مهری دانست و اظهار کرد: متاسفانه به تاریخ کم توجهی و بی عنایتی می شود، زمانی که برای رزرو یک سالن برای همایش تاریخ می رویم با بی مهری با ما برخورد می شود.

  محمدی در ادامه با انتقاد از نحوه برخورد با تاریخ خاطرنشان کرد: در کدام نقطه از دنیا تاریخ کشور خود را به دو تکه تقسیم می کنندکه عده ای طرفدار و خواهان یک تکه و عده ای طرفدار تکه دیگر باشند؟

  وی با تأکید بر اهمیت هویت، ادامه داد: مسئولین در برابر تحریف نام خلیج فارس سکوت کرده و می گویند عیبی ندارد، مشکلی نیست، یا در کدام کشور دنیا عده ای از باخت تیم ملی خوشحال می شوند؟

  محمدی در ادامه تاریخ را بدون متولی مشخص خواند و اظهار کرد: درکشور فقط تاریخ متولی هویت نیست همه با هم باید برای حفظ هویت تلاش کنیم.

  وی ادامه داد: مشکل دیگر در کشور این است که تاریخ معلم خود را ندارد، همه ادعای تدریس تاریخ دارند، چرا نباید ضریب درس تاریخ را افزایش بدهیم تا با اهمیت تر بشود، متاسفانه بسیاری از مردم در دو رشته خود را استاد می دانند یکی پزشکی و دیگری تاریخ، خودسرانه دارو می خوریم و بر اساس استنباط های شخصی نتیجه گیری های تاریخی می کنیم.

  رئیس انجمن ایرانی تاریخ در پایان گفت: تاریخ در کشور ما بی اهمیت شده است کسی که هیچ رشته دیگری قبول نمی شود به تاریخ می آید.

  منبع: ایسنا

  https://www.isna.ir/news/98092720935/  خبر
  شماره مطلب: 5162
  دفعات دیده شده: 401 | آخرین مشاهده: 2 ساعت پیش