فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
گزارش برگزاری یازدهمین جلسه مجمع عمومی سالانه انجمن ایرانی تاریخ نسخه چاپی RSS
 • گزارش برگزاری یازدهمین جلسه مجمع عمومی سالانه انجمن ایرانی تاریخ گزارش برگزاری یازدهمین جلسه مجمع عمومی سالانه انجمن ایرانی تاریخ
  سه‌شنبه 20 آذر 1397 ساعت 15:22

  گزارش برگزاری یازدهمین جلسه مجمع عمومی سالانه انجمن ایرانی تاریخ

   

  یازدهمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ بر اساس اطلاعیه تشکیل مجمع منتشره در روزنامه اطلاعات، در تاریخ  26 مهر ماه 1397 راس ساعت 30/9 ، با حضور اعضای پیوسته انجمن ایرانی تاریخ، در محل تالار حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با قرائت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید.

      در ابتدای جلسه، آقای دکتر علی محمد ولوی، از اعضای هیات موسس و رئیس اسبق انجمن در لزوم شرکت تمام اعضا و اهمیت فعالیت های انجمن بمنظور اعتلای دانش تاریخ صحبت های مبسوطی بیان کردند. همچنین پیشنهاد افزایش درصدی سالانه حق عضویت را در یک مجمع با اکثریت اعضا را دادند تا افزایش حق عضویت بدون طرح در مجامع سالانه اعمال شود. سپس دکتر محمد تقی امامی خویی، از پیشکسوتان و از اعضای هیات مدیره دور سوم، در لزوم اهمیت حمایت مالی از انجمن تاریخ، صحبت های مبسوطی ارائه کردند.

      پس از سخنرانی های پیش کسوتان رشته تاریخ، جلسه مجمع رسمیت یافته و بر اساس دستورهای اعلام شده قبلی، موارد ذیل در جلسه مطرح گردید.

  1-    گزارش عملکرد انجمن در سال 1396

  2-    گزارش گردش مالی سال 1396 انجمن توسط خزانه دار

  3-    گزاش بازرسی انجمن،

  4-    ارائه برنامه راهبردی انجمن

  5-    ارائه برنامه سال 1397 انجمن

  6-    تصمیم گیری در باب افزایش حق عضویت

  7-    گزارش عملکرد شعب در سال 1396 و برنامه های سال 1397 آن ها.

   

  دستور 1: گزارش عملکرد انجمن در سال 1396

       آقای دکتر شهرام یوسفی فر، رئیس هیات مدیره انجمن ایرانی تاریخ، گزارش مبسوط عملکرد انجمن را در سال 1396، به صورت پاورپوینت ارایه کرد و اشاره کرد گزارش تفصلی عملکرد سال 1396 انجمن در کتابچه مربوط درج شده است. وی در ادامه افزود با توجه به این که انجمن در سال 1395 رتبه A را کسب نمود ابراز امیداوری کرد بر اساس گزارش تقدیمی سال 1396 به کمیسیون انجمن های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امتیاز بالاتری کسب شود. وی با اشاره به افزایش حجم فعالیت های انجمن در سال 96 از همکاری ها و همراهی های اعضای هیات مدیره، هیات رئیسه، دبیر انجمن، اعضای دبیرخانه و مسئولان کارگروه ها و همه اعضای فعال انجمن در سال 1395 و 1396 تشکر نمود.

  دستور 2. گزارش گردش مالی سال 1396 انجمن توسط خزانه دار

      دکتر صفورا برومند، خزانه دار انجمن، گزارشی تفصیلی گردش امور مالی انجمن در سال 1396 و وضعیت حساب انجمن را ارایه کرده و به سوالات حضار پاسخ دادند. در نهایت گزارش مالی انجمن در سال 1396 مورد تصویب اعضا قرار گرفت.

  دستور 3: گزارش بازرسی انجمن،

    آقای دکتر احمد ابوحمزه، بازرس اصلی انجمن، گزارش بازرسی انجمن در سال 1396 را قرائت نمودند و صحت عملکرد هیات مدیره را در سال مزبور به اعضای مجمع ارایه داده و به برخی پرسش های حضار پاسخ دادند. سپس گزارش بازرس توسط اعضاس مجمع مورد تایید قرار گرفت.

  دستور 4: ارائه برنامه راهبردی انجمن

    آقای دکتر زهیر صیامیان، نایب رئیس انجمن، در این بخش برنامه پیشنهادی راهبردی پنج ساله انجمن را به شرح زیر ارایه نمودند.

  برنامه راهبردی پنج ساله انجمن ایرانی تاریخ

  به منظور ترسیم دقیق مسیر برنامه­های انجمن ایرانی تاریخ، در چارچوب اساسنامه، مصوبات هیئت مدیره انجمن و با توجه به سند چشم انداز بیست ساله، قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (1394-1390) و نقشه جامع علمی کشور، این برنامه تنظیم و به عنوان دستورالعمل راهبردی انجمن ایرانی تاریخ مبنای فعالیت ها قرار خواهد گرفت.

  الف- اهداف برنامه:

  1-    کمک به ارتقاء آموزش و پژوهش تاریخ در ایران

  2-    کمک به ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه در عرصه تاریخ و تقویت ریشه­ها و مبانی هویت ملی

  3-    تقویت روحیه پژوهشگری در سطوح مختلف علمی رشته تاریخ

  4-    نظریه­پردازی؛ توسعه دانش بومی و تدوین الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت

  5-    تدارک و انجام طرح­های پژوهشی ملی (بنیادی، توسعه­ای، کاربردی)

  6-    تولید متون پایه­، آثار فاخر علمی (کتاب، نشریه و ...) جهت تامین نیاز پژوهشگران حوزه تاریخ

  7-    توسعه روابط علمی و پژوهشی در سطوح ملی و بین المللی

  ب -   برنامه­های عملیاتی

  1-    ممیزی «رشته تاریخ (آموزش و پژوهش تاریخ در ایران) از طریق همکاری با دبیرخانه ممیزی توسعه علوم انسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (1390)

  2-    برگزاری جلسات هم اندیشی تاریخ و بزرگداشت پیشکسوتان و استادان این رشته (هر دو ماه یکبار)

  3-    برگزاری سالانه کنگره ملی تاریخدانان ایران ( شروع از 1391)

  4-    برگزاری حداقل سه همایش ملی در هر سال

  5-     برگزاری (حداقل سه دوره) کرسی­های نظریه پردازی و نقد در حوزه علم تاریخ (منطبق بر فصل اول [فرهنگ ایرانی اسلامی] ماده 8 و فصل دوم [علم و فناوری] ماده 15، قانون برنامه پنج ساله پنجم در هر سال)

  6-     آسیب شناسی آموزش و پژوهش تاریخ در مقاطع تحصیلی، ارائه راهکار در آموزش آن با تکیه بر جمعیت مخاطب هر دوره و بسترسازی جذب دانش آموختگان مستعد به این رشته (منطبق بر ماده 10 چشم انداز 20 ساله و فصل اول [فرهنگ ایرانی اسلامی]، ماده 4)

  7-    چاپ و انتشار 3 مجله علمی پژوهشی مستقل و حداقل سه مجله علمی پژوهشی با همکاری موسسات پژوهشی، حداقل سه مجله علمی ترویجی مستقل و حداقل سه مجله علمی ترویجی در همکاری با موسسات پژوهشی در چشم انداز ده ساله فعالیت انجمن

  8-    فعال شدن بخش نشر انجمن و چاپ و انتشار حداقل 15 عنوان کتاب در هر سال

  9-    طراحی نرم افزارهای آموزش تاریخ در سطوح تحصیلی مختلف

  10-            انجام طرح­های پژوهشی (عملیاتی کردن حداقل چهار پروژه ملی و شش طرح تحقیقاتی در رشته تاریخ در هر سال)

  11-            برگزاری سفرهای علمی داخلی و خارجی (برگزاری حداقل ده سفر علمی داخلی و دو سفر علمی خارجی در هر سال)

  12-            برنامه ریزی جهت افزایش تعداد اعضا (در سال 20 درصد افزایش نسبت به وضعیت سال قبل)

  13-            گسترش و تأسیس شعب انجمن در شهرستان­ها

  14-            ایجاد قطب علمی تاریخ با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

  15- ارتقای شاخص­های کیفی رشته تاریخ با تاکید بر مطالعات بین رشته ای (منطبق بر ماده 10 چشم انداز 20 ساله و فصل دوم [علم و فناوری]، ماده 15، ب- قانون برنامه پنج ساله پنجم)

  16-            ممیزی شرایط لازم جهت پیشنهاد رشته­های تخصصی مطالعات تاریخی ازجمله تاریخ شفاهی و تاریخ اجتماعی و...

  17- گسترش ارتباطات علمی با انجمن­ها، مراکز آموزشی و تحقیقاتی معتبر بین المللی، با تاکید بر کشورهای منطقه و جهان اسلام (منطبق بر ماده 32 چشم انداز 20 ساله و فصل دوم [علم و فناوری]، ماده 15، و- 3، و با تکیه بر اهداف کلان نظام علم و فناوری در نقشه جامع علمی کشور)

  18-  ایجاد اتحادیه انجمن­های تاریخ در حوزه ایران فرهنگی و منطقه.

  19- ایجاد تعامل فرهنگی با انجمن های علمی مشابه، دانشگاهها و مراکز علمی و فرهنگی از جمله مراکز بین المللی مانند یونسکو (منطبق بر فصل اول[فرهنگ ایرانی اسلامی]، ماده 19، الف 16- برنامه پنجساله پنجم)

  پس از ارایه برنامه و تبادل نظر اعضا در باب محورهای ارایه شده، پیشنهاد مورد تصویب اعضا قرار گرفت.

  دستور 5: ارائه برنامه سال 1397 انجمن

     آقای دکتر یوسفی فر، در ادامه محورهای اصلی برنامه های انجمن در سال 97 را تشریح نمودند و با تبادل نظر اعضای مجمع مورد تصویب قرار گرفت.

      برخی از محورهای مهم برنامه ها به این شرح اعلام شد:

  ·        برنامه های انجمن در زمینه فراهم آوری زمینه های مناسب برای طرح بحث های مربوط به کسب و کار در فضای مجازی و مباحث کارآفرینی در رشته تاریخ

  ·        تعامل با سازمان سنجش در راستای بهبود آزمون های حوزه تاریخ در مقاطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکتری

  ·        انتشار مجموعه آثار انجمن: مجموعه مقالات همایش های آموزش تاریخ در مدارس، مجموعه مقالات کنگره ها، و...

  ·        اجرای برنامه هایی به منظور توانمند سازی جامعه معلمان تاریخ کشور، در تعامل با معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش و دبیرخانه کشوری درس تاریخ

  ·        مشارکت با رسانه ملی بخصوص رادیو در تامین برنامه مشترک تاریخی جهت اعتلای رشته تاریخ و همچنین همگانی کردن آن در حوزه اجتماعی

  ·        برگزاری کرسی های ترویجی با مشارکت با دیبرخانه کرسی های نظریه پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی

  ·        انتشار مجله مطالعات خلیج فارس در مشارکت با دانشگاه هرمزگان

  ·        برنامه های همکاری های مشترک با دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، در حوزه های روابط بین الملل و استادان خارجی، برگزاری همایش ها، نشست های تخصصی و کارگاه ها،

     و محورهای دیگر.     

  دستور 6: تصمیم گیری در باب افزایش حق عضویت

   پیشنهاد افزایش جق عضویت سالانه انجمن مطرح شد، و پس از اظهار نظر اعضا، مقرر گردید برای سال 1396-1397 مبلغ مصوب قبلی اعمال گردد و افزایشی در این زمینه صورت نگیرد.

  دستور 7: گزارش مراحل تاسیس شعب و عملکرد آنها در سال 1396

   خانم دکتر طوبی فاضلی پور، مسئول امور شعب انجمن، گزارش مبسوطی از وضعیت و عملکرد شعب، ارایه کردند. وی در این راستا مهم ترین برنامه های شعب را در سال 1397 را نیز اعلام کردند.

  جلسه رسمی مجمع در ساعت 12 به پایان رسید.

  برنامه های جنبی مجمع

  در ادامه دو برنامه تدارک دیده شده بود، که نخست رونمایی از مجموعه مقالات چهارمین همایش آموزش تاریخ در استان کرمان بود که با حضور اعضای کارگروه آموزش و پروش، شامل آقای دکتر شعبان زاده،خانم حشمتی، دکتر فاضلی پور، آقای روح بخش، خانم آهنگری صورت انجام شد.

      در برنامه دوم از دو تن از فعالان انجمن در شعب و کارگروه ها تقدیر بعمل آمد: آقای سید محمد حسین محمدی ، دبیر کارگروه تاریخ اجتماعی، به عنوان فعال ترین مسئول کارگروه علمی  و از آقای دکتر روح الله بهرامی، رئیس شعبه کرمانشاه انجمن ایرانی تاریخ، به عنوان فعال ترین مسئول شعبه انجمن تقدیر و لوح سپاس هیات مدیره به ایشان تقدیم شد.

   در پایان مراسم نیز اعضا از نمایشگاه آثار منتشره و فعالیت های انجمن اعم از چاپ کتاب، مجموعه مقالات و چکیده های همایش های برگزار شده، مجلات منتشره انجمن و آثار دیگر، بازدید به عمل آوردند.

   در جریان مجمع یک عدد سی دی از 30 شماره نشریه مطالعات تاریخ فرهنگی، به همراه کتابچه گزارش عملکرد انجمن در سال 1396، به اعضای شرکت کننده، اهدا گردید.

      بخش اختتامیه پذیرایی و تهیه عکس های مناسبتی اعضای انجمن، دبیران کارگروه ها و هیات مدیره دور سوم و چهارم و سایر اعضا بود. یازدهمین مجمع انجمن ایرانی تاریخ در فضایی صمیمی، ساعت 12 ظهر به پایان رسید.  خبر
  شماره مطلب: 5050
  دفعات دیده شده: 453 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش