فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
بازدید از اماکن تاریخی شهر کرمان ( گنبدجبلیه. قلعه اردشیر و قلعه دختر) نسخه چاپی RSS
 • بازدید از اماکن تاریخی شهر کرمان ( گنبدجبلیه. قلعه اردشیر و قلعه دختر) بازدید از اماکن تاریخی شهر کرمان ( گنبدجبلیه. قلعه اردشیر و قلعه دختر)
  دوشنبه 5 آذر 1397 ساعت 10:03

  گزارش فعالیت شعب انجمن ایرانی تاریخ (استان کرمان)

  بازدید از اماکن تاریخی شهر کرمان ازجمله آتشکده. گنبدجبلیه. قلعه اردشیر و قلعه دختر با حضور دکتر حمید کاویانی

  97/8/3

   

  گنبد جبلیه، در منتهی الیه شرقی کرمان در نزدیکی دو قبرستان صاحب الزمان و سید حسین گنبد بزرگ و عجیبی از سنگ و گچ بنا گردیده که دست تطاول روزگار در تخریب آن کوتاه آمده است. این گنبد هشت ضلعی که به گنبد گبری نیز شهرت دارد تماماً از سنگ است و عرض پی آن نیز در پایه به ۳ متر می رسد. در هشت طرف آن هشت در بعرض ۲متر قرار گرفته که اخیراً برای مستحکم ساختن بنا و جلوگیری از تخریب آن درگاه ها را با سنگ مسدود کرده اند و فقط یکی را باز گذاشته اند. قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده است و در داخل گنبد ظاهراً گچ بری ها و تزئین کاریهایی وجود داشته که قسمت بالا ریخته و قسمت پائین را تخریب کرده اند.

   

   

  قلعه اردشیر یا دژ هفتواد یک دژ نظامی و از قدیمی ترین قلعه های کشور است که بر فراز کوهی و در خاور شهر کرمان قرار دارد. دیرینگی بنای آن به دوران اشکانی بر می گردد.

  قلعه دختر که به قلعه کهنه نیز مشهور است هسته ی مرکزی شهر باستانی کرمان و با قدمتی حداقل معادل دورهٔ مادها و از قدیمی ترین قلعه های ایران است که بر فراز کوهی کم ارتفاع در همسایگی قلعه اردشیر در خاور شهر کرمان قرار دارد.


  این قلعه در کنار قلعه اردشیر از مراکز آیینی شهر کرمان در دوره های مختلف تاریخی بوده است. آثاری از پرستشگاه های آیین میتراییسم و همینطور آتشکدهٔ زرتشتیان در این قلعه یافت شده است. داستان هفتواد شاهنامهٔ فردوسی بر اساس شواهد تاریخی در نزدیکی این قلعه اتفاق افتاده است.

     خبر
  شماره مطلب: 5032
  دفعات دیده شده: 212 | آخرین مشاهده: 16 ساعت پیش