فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
بازدید علمی از آتشکده زرتشتیان کرمان، اولین موزه اسناد و مردم شناسی زرتشتیان در جهان نسخه چاپی RSS
 • بازدید علمی از آتشکده زرتشتیان کرمان، اولین موزه اسناد و مردم شناسی زرتشتیان در جهان بازدید علمی از آتشکده زرتشتیان کرمان، اولین موزه اسناد و مردم شناسی زرتشتیان در جهان
  دوشنبه 5 آذر 1397 ساعت 9:46

  گزارش فعالیت شعب انجمن ایرانی تاریخ (استان کرمان)

   بازدید علمی از آتشکده زردشتیان با حضور دکتر حمید کاویانی

  97/2/16

   

   

  آتشکده زرتشتیان کرمان، اولین موزه اسناد و مردم شناسی زرتشتیان در جهان

  آتشکده یا همان معبد کرمان در خیابان زریسف (شهدا)، خیابان برزو آمیغی قرار دارد. آتشکده در باغ مصفایی واقع شده که قبلا منزل مسکونی جهانگیر اشیدری بوده و با تغییراتی به صورت معبد درآمده است. این آتشکده در سال ۱۳۰۳ و در زمان پهلوی بنیان گذاری شده است. قدمت این آتشکده بیش از ۹۰ سال (۱۳۸۷ خورشیدی مصادف با ۳۷۴۶ یزدگردی) است. بنای آتشکده آجری است که بر سردرش سه کلمه نقش بسته است، (هُمت، هُوخت و هُورَشت) به معنای اندیشه، گفتار و کردار نیک. راه اندازی این آتشکده تقریبا ۱۰ سال به طول انجامید و بزرگ ترین موزه مردم شناسی جهان نامیده شد.

  جمشید خدارحم نرسی آبادی که از تاجران زرتشتی مقیم بمبئی بود مدتی در کرمان اقامت کرد، این شخص نیکوکار برای تجارت میان بمبئی وایران از شهرهای سیستان، کرمان، یزد و تهران می گذشت و در نقاط مختلف آثار خیری از خود بر جای گذاشته بود. در کرمان نیز به این فکر افتاد تا مسافرخانه ای برای رهگذران زرتشتی احداث کند تا هر زمان هم کیشی مانند خودش مجبور به اقامت در این شهر شد بتواند در این مسافرخانه استراحت کند. ایشان با این نیت آماده خرید مکانی مناسب در یکی از محله های زرتشتی نشین شد و باغی که مقابل مدرسه بزرگ ملی زرتشتیان بود نظرش را جلب کرد و او سه دنگ از این باغ را خریداری کرد و در این باغ آتشکده و نمازگاه ساخت تا زرتشتیان بتوانند نیایش پروردگار را بجای آورند و بدین ترتیب طبق وقفنامه موجود در تاریخ ۱۳۰۳ خورشیدی این آتشکده بنا شد. جمشید خدارحم و دیگر صاحب باغ کل شش دانگ باغ را وقف جماعت کردند و سند آن را به انجمن جوانان زرتشتیان کرمان واگذار کردند.

  بنای اولیه این آتشکده در زمینی به مساحت ۴ هزار مترمربع ساخته شد و بعدها  با همت ده ها نفر از دهشمندان زرتشتی این مکان به مساحت ۸ هزار مترمربع افزایش یافت و اکنون شامل سالن اجتماعات، سالن ناهارخوری، ساختمان کتابخانه، مرکز کامپیوتر، مرکز پشتیبانی سایت انجمن و موزه مردم شناسی زرتشتیان ایران، دبیرخانه انجمن، سالن کنفرانس هیئت مدیره و ساختمان آموزشی جهت کلاس های دینی است که همگی آن ها توسط انجمن زرتشتیان کرمان اداره می شود.

  آتش موجود در این آتشکده بر اساس نظر موبدان زرتشتی، همان آتش چند هزار ساله ای است که از هند به آتشکده محله شهر و از آنجا به این آتشکده در روز سروش از ماه شهریور ۳۶۵۲ یزدگری انتقال یافته است. به گفته موبد آتشکده هر بار که بناها تخریب شده است و زرتشتیان در شرایط مختلف میعادگاه و نیایشگاه شان را جا به جا کرده اند، آتش هم به مکان دیگری منتقل می شده است. این آتش درون آتشکده نیز از پیش از دوره ساسانیان روشن نگه داشته شده و همان آتش است.

  موزه زرتشیان کرمان، اولین موزه اسناد و مردم شناسی زرتشتیان در جهان است که در دهه ۱۳۷۰ به کوشش بهدینان فرزانه، هرمزدیار اشیدری و مهیندخت سیاوشیان راه اندازی آن شروع شد و در سال ۱۳۸۰ پایان یافت. این موزه در جشن تیرگان، سال ۳۷۴۳ یزدگردی یعنی در تاریخ دهم تیرماه ۱۳۸۴ به طور رسمی توسط رییس سازمان میراث فرهنگی وقت افتتاح شد. بخشی از موزه زرتشتیان کرمان به انواع آتشدان، روغن سوز، پیه سوز و چراغ لاله اختصاص داده شده است.

  لباس های زنانه ای با دیرینگی ۵۰ تا ۱۵۰ سال در این موزه نگهداری می شود که در اسناد هخامنشی تا ساسانی دیده می شود و گویای پوشش زنان زرتشتی است. مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع لباس های زنانه ای است که در موزه زرتشتیان نگهداری می شود. همچنین فرتورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و فرتورهای سرشناسانی چون ارباب کیخسرو شاهرخ، میرزا برزو آمیغی، کشور خانم و پوراندخت در بخش فرتور و اسناد موزه زرتشتیان نگهداری می شود. از کهن ترین اشیا این موزه یک جلد کتاب دستنویس گاتاها با پیشینه بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده ۱۲۰۷ است.

  آتشکده کرمان ١٦ سال پیش در در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به شماره ۴۱۹۰ ثبت شد، اما متاسفانه بنا در حال تخریب است و وضعیت خوبی ندارد. در حال حاضر مجموعه آتشکده کرمان بزرگ ترین و محترم ترین مکان اجتماعی بهدینان کرمان است و علاوه بر بازدیدکنندگان زرتشتی سالانه بیش از ده هزار نفر گردشگر از این محل بازدید می کنند. قیمت بلیت بازدید از این آتشکده ۲ هزار تومان و ساعت بازدید از آن از ساعت ۶ صبح تا ۹ شب است.  خبر
  شماره مطلب: 5030
  دفعات دیده شده: 361 | آخرین مشاهده: 10 ساعت پیش