فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
تجلیل از استادان پیشکسوت گروه تاریخ کرمان (دکتر سید شمس الدین نجمی ) نسخه چاپی RSS
 • تجلیل از استادان پیشکسوت گروه تاریخ کرمان (دکتر سید شمس الدین نجمی ) تجلیل از استادان پیشکسوت گروه تاریخ کرمان (دکتر سید شمس الدین نجمی )
  دوشنبه 5 آذر 1397 ساعت 9:29

  گزارش فعالیت شعب انجمن ایرانی تاریخ (استان کرمان)

  مراسم تجلیل از اساتید بخش تاریخ و تجلیل ویژه از دکتر سید شمس الدین نجمی

   در داناشگاه کرمان مورخ  97/2/15

   

  دکتر سید شمس الدین نجمی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در گفتگوی اختصاصی با
  «کرمان امروز
  »:


  ایالت کرمان، مرکز تاریخ و تمدن ایران در جنوب شرق است  گفتگو :
   
  حکیمه مجاهدی

  اشاره:
  یکی از استادان گروه تاریخ دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر سید شمس الدین نجمی است. وی در سال 1328 در شهر اصفهان به دنیا آمد. در رشته زبان و ادبیات فارسی، دوره کارشناسی خود را گذراند،  در رشته تاریخ و فرهنگ ایران، درجه کارشناسی ارشد خود را کسب کرد و مقطع دکتری را در رشته تاریخ ایران پشت سر گذاشت. از سال 1363 تا کنون، استاد دانشگاه کرمان است. پاره ای از افتخارات و فعالیت های ایشان در طول خدمتشان، عبارت است از: عضو هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان- معاون دانشکده ادبیات و علوم انسانی- دبیر انجمن دوستداران دانشگاه- مدیر گروه تاریخ دانشگاه و مدیر گروه میراث فرهنگی پژوهشکده اسلام و ایران- عضویت در شوراها و انجمن های متعدد مانند شورای چاپ و نشر استان، هیأت امنای انجمن مفاخر استان، هیأت تحریریه مجله مطالعات ایرانی، انجمن همکاری های بین المللی بنیاد ایران شناسی، انجمن بین المللی مطالعات ایرانی (ISIS)، انجمن ایرانی تاریخ، کمیسیون تخصصی علوم انسانی دانشگاه، هیأت تحریریه مجله بین المللی (IJASHSS)- چاپ 10 کتاب و انتشار نزدیک به 50 مقاله علمی در نشریات داخلی و خارجی- کسب رتبه کتاب سال استان (80 و 81). با ذکر این پیشگفتار، توجه خوانندگان گرامی را به متن گفتگو با این شخصیت برجسته جلب می کنیم.
  30
  سال تدریس
  دکتر نجمی در پاسخ به سال های تدریس در دانشگاه شهید باهنر، کلام خودرا اینگونه آغاز کرد: «بسم الله الرحمن الرحیم. اول از روزنامه ارجمند کرمان امروز که یک روزنامه وزین در شهر کرمان است و سالهاست با آن آشنایی دارم، تشکر می کنم. من 30 سال است که در دانشگاه کرمان به کار تدریس و تحقیق مشغول هستم. از زمانی که من به این دانشگاه پیوستم، 20 سال با گروه زبان و ادبیات فارسی همکاری داشتم، چون در آن زمان گروه تاریخ در این دانشگاه وجود نداشت ، من دروس رشته ادبیات فارسی به ویژه متون تاریخی و دروس تاریخ را تدریس می کردم تا اینکه هفت سال پیش گروه تاریخ در دانشگاه گشایش یافت و بنده هم به آن گروه منتقل شدم و از آن به بعد تا کنون که سال های پایانی خدمتم را می گذرانم، در رشته تاریخ مشغول به تدریس هستم.» 
  تأثیر زادگاه و خانواده
  استاد تاریخ دانشگاه شهید باهنر کرمان، علاقه خود به تحصیل و پژوهش در رشته تاریخ را برخاسته از دو عامل دانست: «دلیل نخست این است که من در شهر تاریخ، فرهنگ و هنر به دنیا آمدم و هنر، آثار و تاریخ سلجوقی و صفوی در اصفهان، ذهن و روح من را از کودکی به خود مشغول کرد. علاوه بر این تربیت و محیط خانواده تأثیر زیادی بر من داشت؛ خانواده مادری من همه از عالمان دین و خانواده پدری ام هم، اهل علم و ادب هستند و چند تن از آن ها از دوره صفوی به کار منجمی اشتغال داشتند. پدرم نیز اهل شعر و نقاشی بود. اولین کتاب هایی که با آن ها آشنا شدم، یکی تاریخ اسلام بود و دیگری شاهنامه فردوسی(داستان های تاریخی شاهنامه). این ها زمینه های فکری من را ساخت و من را به تاریخ علاقه مند کرد و اکنون نیز یک معلم ناقابل تاریخ ایران هستم.» (در تحقیقات جداگانه ای که پیرامون ایشان داشتم، دریافتم که دکتر نجمی از خاندان سرشناس «منجمی» و «نجمی» در اصفهان هستند که بسیاری از علما، منجمین و ادبای بزرگ را در خود پرورانده است.) 
  بخت من در کرمان بود
  دکتر نجمی درباره دلیل آمدن و ماندن در کرمان گفت: «من در دو مرحله به کرمان آمدم، یکی برای انجام خدمت سربازی که افسر وظیفه بودم. در آن زمان به خاطر اینکه آموزش و پرورش کادر علمی کافی نداشت، از افسران وظیفه برای تدریس انتخاب می کردند و در این مرحله، من نیز برای دو سال در دبیرستان های کرمان مثل کیخسرو شاهرخ (به مدیریت زنده یاد فرنگیس فروهری) و بهمنیار(به مدیریت زنده یاد فاطمه جهانگرد)، دبیر ادبیات بودم. بعد از کرمان رفتم اما بخت من در کرمان بود و من با یک خانواده بسیار شریف و نجیب کرمانی وصلت کردم و به این ترتیب در سال 63 دوباره به کرمان آمدم ولی اینبار برای تدریس در دانشگاه بود
  پژوهشگر تاریخ کرمان
  دکتر شمس الدین نجمی یکی از کسانی است که شاید بتوان گفت بعد از شادروان دکتر باستانی پاریزی، بیشترین خدمت علمی را به تاریخ کرمان کرده و در این زمینه کتاب های ارزشمندی را تألیف نموده است از قبیل «تاریخ دانشگاه» (پیدایش دانشگاه در کرمان) که برای چاپ دوم آماده می شود. «تاریخ کرمان در دوره ساسانیان» نیز کار دیگری است که تنها یک نسخه خطی از آن در موزه سن پترزبورگ روسیه وجود دارد که ایشان با تهیه یک میکروفیلم از آن اقدام به تصحیح و چاپ آن کرده است و در سال 96 به بازار عرضه می شود. «گاهشمار تاریخ کرمان» و «تاریخ نگاری در کرمان» و تصحیح «تاریخ یحیی» نیز از کارهای ارزشمند استاد است که به ترتیب توسط مرکز کرمان شناسی و مرکز چاپ و نشر دانشگاه باهنر منتشر شده اند.
  کرمان 15 تاریخ نگار دارد
  درباره چگونگی رقم خوردن کتاب تاریخ نگاری در کرمان پرسیدم و دکتر نجمی گفت: «وقتی گاهشمار را می نوشتم، متوجه شدم که در میان انبوه علما و دانشمندان کرمان، 15 نفر تاریخ نگار وجود دارد و این برای من بسیار بسیار جالب و قابل توجه بود چون استان های مهم ایران مانند خراسان، آذربایجان، اصفهان و پارس، هیچکدام به تنهایی 15 مورخ ندارند اما کرمان به تنهایی این تعداد را دارا می باشد که از افضل الدین ابوحامد کرمانی در قرن ششم هجری آغاز می شوند و به دکتر باستانی پاریزی ختم می شوند. من تصمیم گرفتم که در یک دفتر جداگانه به معرفی همه جانبه این تاریخ نگاران بپردازم
  تاریخ کرمان
  نظر استاد تاریخ دانشگاه شهید باهنر را درباره تاریخ کرمان پرسیدم و وی پاسخ داد: «کرمان از نظر تاریخ، تمدن و فرهنگ، باستان شناسی، مردم شناسی و فرهنگ عامه، گویش ها، آداب و رسوم، صنایع دستی وایلات و عشایر، بسیار غنی است، به ویژه قرار گرفتن سه اثر تمدن بزرگ و ارزشمند مانند روستای صخره ای میمند در شهربابک، تمدن هلیل در جیرفت و ارگ تاریخی بم، می تواند معرف و شناسه های خوبی برای تمدن و هویت تاریخی کرمان باشد. علاوه بر این تمدن های شهداد  تپه یحیی و تپه ابلیس که وجود صنعت ذوب مس را در پنج هزار سال پیش در این ناحیه را اثبات می کند. یک نکته دیگر را هم باید گوشزد کنم و آن اینکه در کرمان رشته باستان شناسی وجود ندارد؛ با وجود این تمدن های غنی و تپه های تاریخی فراوانی که در این منطقه وجود دارد. امیدوارم که این رشته در آینده نزدیک گشایش یابد و به تحقیقات تاریخی کمک شایانی بنماید
  دکتر باستانی پاریزی
  در اثنای گفتگو از کرمان، ایشان اشاره ای به دکتر باستانی پاریزی داشت با این مضمون که: «کرمان یکی از کانون های تمدن بشری و تاریخ و فرهنگ ایران در این ناحیه از کشور است؛ با یک سابقه هفت هزار ساله که متأسفانه در گذشته مورد بی مهری قرار گرفته که البته امروز این محرومیت در حال جبران است. همه کرمانی ها و دوستداران تاریخ کرمان باید زحمات شادروان باستانی پاریزی را اجر بگذارند. آنقدر که ایشان به تاریخ استان کرمان خدمت کرد، هیچ استادی در استان خودش این کار را انجام نداده است. بنده با وی نشست و برخاست داشتم و شاهد تلاش هایش بودم و باید بگویم؛ باستانی پاریزی کرمان را از گمنامی و محرومیت درآورد و گرد غربت را از تاریخ کرمان زدود و کرمان را به ایرانیان، بلکه جهانیان شناساند.» 
  سخن آخر
  حرف پایانی سید شمس الدین نجمی چنین رقم خورد: «جا دارد از استادانی که افتخار شاگردی ایشان را داشتم به رسم ادب  یادی کنم؛ زنده یاد مدرس رضوی، زنده یاد رجایی خراسانی، دکتر ابوالقاسمی، دکتر راشد محصل، زنده یاد ذبیح الله صفا، زنده یاد عبدالحسین نوایی، استادان احسان اشراقی، رضا شعبانی و الله یار خلعتبری. از اولیای محترم دانشگاه نیز برای گشایش دوره های کارشناسی ارشد ایران اسلامی و ایران باستان و ایران شناسی-که اقدام بسیار مهمی بوده است- به عنوان یک دانشجو و دوستدار تاریخ قدردانی می کنم. باز هم از روزنامه محترم «کرمان امروز» و نماینده ایشان خانم مجاهدی سپاسگزاری می کنم.» 
  برای این بزرگوار آرزوی سلامت و موفقیت داریم.

   
  خبر
  شماره مطلب: 5029
  دفعات دیده شده: 223 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش