فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
بازدید علمی از ارگ تاریخی راین نسخه چاپی RSS
 • بازدید علمی از ارگ تاریخی راین بازدید علمی از ارگ تاریخی راین
  دوشنبه 5 آذر 1397 ساعت 9:18

  گزارش فعالیت شعب انجمن ایرانی تاریخ (استان کرمان)

  بازدید از ارگ تاریخی راین به همراه مسئول انجمن ایرانی تاریخ شعبه کرمان (دکتر جمشید روستا) 

  . مورخه : 6/ 2/ 1397

   

  ارگ رایِن یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی جهان است. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است؛ که هرساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

  ارگ راین در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان ایران قرار دارد. این بنای خشتی تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه است و بر بالای تپه ای قرار دارد.

  قلعه راین یکی از مهم ترین آثار تاریخی کهن راین است و بر موجودیت راین قبل از اسلام مهر تأیید می نهد. گفته می شود قدمت آن به دوره ساسانیان بر می گردد. در تاریخ کرمان، از قلعه راین در قرن اول ه.ق. نام برده شده است. قلعه هایی با قدمت و سابقه بیشتر در این محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته اند.

  نقشه قلعه تقریباً مربع شکل و با چندین برج در اطراف مزین شده است. دور تا دور قلعه را حصاری دربرگرفته که ارتفاع آن بیش از ده متر است. تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد.

  عناصر قلعه عبارت اند از بازار، حاکم نشین، خانه های اعیانی، چهار انبار، آتشکده و محله های عامه نشین. این قلعه بخش عامه نشین و اعیان نشین دارد و فضاهای معماری مورد نیاز مردم مانند مکتب خانه و ساختمان قرنطینه در آن دیده می شود. مصالح کلی آن خشت خام است.

   
  گزارش و مصاحبه
  شماره مطلب: 5028
  دفعات دیده شده: 2024 | آخرین مشاهده: 4 ساعت پیش