فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
خوانشی نو از یادگار کهن نسخه چاپی RSS
 • خوانشی نو از یادگار کهن خوانشی نو از یادگار کهن
  پنج‌شنبه 10 آبان 1397 ساعت 16:07

  نشست بررسی شاهنامه از رهگذر تاریخ فرهنگی و ادبیات عامه

  نشست بررسی شاهنامه از رهگذر تاریخ فرهنگی و ادبیات عامه  با عنوان «خوانشی نو از یادگار کهن» به همت انجمن ایرانی تاریخ و همکاری کانون مطالعات بینارشته ای باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران، سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ در باشگاه دانشجویان برگزار شد.

  در ابتدای این نشست کیخسرو دهقانی، شاهنامه خوان، ابیاتی از شاهنامه را نقالی کرد. پس از این اجرا، محمدمهدی رستمی از اهمیت شخصیت ها و قهرمانان شاهنامه سخن گفت و تاکید کرد: همچنان پس از گذشت دوره های تاریخی متمادی ویژگی های خاص این شخصیت ها از جمله رشادت ها و خصلت پهلوانانه آنها در میان مردم زنده است؛ رستم همچنان به عنوان پهلوان زبان زد بوده و هست و این وجه اصلی شاهنامه فردوسی طوسی، این شاعر والا مقام است.

  تعداد دقیق ابیات شاهنامه، زمان سرودن آن و نیز قدیمی ترین نسخه آن بحث دیگری بود که مهدی رستمی به آن پرداخت.

  سخنران دیگر این برنامه، دکتر وحید عیدگاه طرقبهی یکی از اساتید دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران بود که درباره تصحیح شاهنامه و انواع آن صحبت کرد.

  سپس، سخنرانی استاد علیرضا شجاع پور با توضیحاتی مختصر درباره کتاب «از شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی» و معرفی آن آغاز شد. وی در ادامه به روایت فردوسی از داستان رستم و سهراب و نیز داستان اسفندیار اشاره کرد و به تحلیل آن پرداخت.

  در این نشست استاد محمد روشن نیز طی سخنانی گفت: از آنجا که فقدان اجرای چنین برنامه هایی برای شناخت هر چه بهتر شاعران پارسی گوی و کلاسیک فارسی در جامعه آکادمی کشور احساس می شود، لذا برگزاری متداوم و مستمر چنین برنامه هایی می تواند برای نسل جوان بسیار مفید و سازنده باشد.

  در انتهای برنامه، محمدمهدی رستمی ضمن ارائه نکاتی درباره خلاصه شاهنامه که در کتاب «از شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی» آورده شده به برخی از وجوه اهمیت این کتاب اشاره کرد.

     گزارش و مصاحبه
  شماره مطلب: 5005
  دفعات دیده شده: 2215 | آخرین مشاهده: 4 ساعت پیش