فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
بزرگداشت ایرانشناس نامدار (مسعود گلزاری) نسخه چاپی RSS
 • بزرگداشت ایرانشناس نامدار (مسعود گلزاری) بزرگداشت ایرانشناس نامدار (مسعود گلزاری)
  شنبه 5 آبان 1397 ساعت 17:05

  درمراسم بزرگداشت  ایرانشناس نامدار که روز یکشنبه در موزه ملی ایران برگزار شد ، دکتر شهرام یوسفی فر، ریاست انجمن ایرانی تاریخ، سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم ایران، محمدرضا کارگر، رئیس اداره کل موزهای کشور، جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران و جمعی از اساتید همچون سید احمدرضا خزری، مهدی رهبر، عبدالمجید ارفعی، سید محمود دعایی، در این مراسم از ویژگی های این باستان شناس کشور سخن گفتند.

  دکتر شهرام یوسفی فر(ریاست انجمن ایرانی تاریخ ) ضمن تجلیل از مقام استاد در باب محروم کردن جامعه علمی از استادان بزرگ سخن گفت وی افزود قانون بازنشستگی سبب شده تا دانشگاه و جامعه علمی درست در زمانی که باید نتیجه دهد خود را از آن محروم می کند.
  محیط طباطبایی (رئیس ایکوم ایران) در وصف گلزاری گفت: یکی از ویژگی های بارز اخلاقی گلزاری، صداقت، پایداری و استواری بر صحت مطلبی بود که آن را صحیح می دانستند.
  سید محمد بهشتی، دیگر سخنران این مراسم تاکید کرد: گلزاری فقط یک معلم نیست، یک ایرانشناس نیست، یک انسان فرهیخته و فرزانه است که همواره فروزان خواهد بود.
  در ادامه مراسم میرجلال الدین کزازی (عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات فارسی و زبا نهای خارجی وابسته به دانشگاه علامه طباطبایی) در پیامی ویدئویی از گلزاری و زحمات ایشان در روشن ساختن پیشینه کهن غرب ایران تقدیر کردند
  محمد رضا کارگر نیز گفت: وقتی از استاد گلزاری قدردانی و تجلیل می کنیم در واقع برای فرهنگ خودمان بزرگداشت می گیریم چرا که فرهنگ سازان کشور ما بزرگواران و استادانی مثل دکتر گلزاری هستند.
  سید احمد خزری، مشاور رئیس دانشگاه تهران نیز عنوان کرد: از استاد گلزاری حدود 4 اثر بر جای مانده که این آثار در جای خود بی مانند و کم مانند هستند.
  مهدی رهبر، از پیشکسوتان باستان شناسی ایران نیز گفت: گلزاری نه تنها به پرورش باستان شناسان پرداخت بلکه با ارائه مقالات و کتاب هایشان ایران را به جهان معرفی کرد.
  رهبر تصریح کرد: گلزاری به آزاد منشی شهرت دارند و در تربیت شاگردان موفق بوده اند.
  سخنران پایانی این مراسم استاد گلزاری بود که پس از شرحی از پیشینه مطالعاتی خود در غرب کشور درباره اهمیت آموزش و تدریس سخن گفت: امروز 84 سال سن دارم و خوشحالم که همچنان سرپا هستم و امیدوارم همچنان بتوانم بنویسم و کارهای نیمه تمام خود را تمام کنم.
  به گزارش ایرنا،مسعود گلزاری متولد سال 1313ش در تهران، در رشته باستان شناسی گرایش تاریخ پیش از اسلام، به درجه دکترا رسید.
  از سال 1351 هر سال به مدت 3 ماه همراه هیئت علمی باستان شناسی دانشگاه تهران در قزوین (تپه زاغه) به کاوش علمی اشتغال داشته و حدود بیست سال در منطقه غرب ایران بررسی و پژوهش های تاریخی و باستان شناسی انجام داد.
  گلزاری در مجامع مختلف ایران و خارج از کشور نیز شرکت کرده و از سال 1356 به بعد هم در انگلستان به ادامه تحصیل و پژوهش در امر باستان شناسی مشغول شده است.
  گزارش و مصاحبه
  شماره مطلب: 5001
  دفعات دیده شده: 1367 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش