فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ یک شنبه 24 دی 1394 هجری شمسی؛ 3 ربیع الثانی 1437 هجری قمری؛ 14 ژانویه 2016 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  یک شنبه 24 دی 1394 هجری شمسی؛ 3 ربیع الثانی 1437 هجری قمری؛
  14 ژانویه 2016 میلادی

  دوشنبه 25 دی 1396 ساعت 11:40

  در سوم ربیع الثانی سال 421 هجری قمری، سلطان محمود غزنوی ملقب به یمین الدوله درگذشت. وی پس از برادرش اسماعیل در 387 به حکومت رسید.سلطان محمود دو سال پس از آغاز فرمانروایی، بر قلمروی سامانیان در خراسان غلبه یافت. این حکمران غزنوی دوازده بار به هند لشکر کشید و سرانجام پس از سی و سه سال سلطنت درگذشت.

   

  در چهاردهم ژانویه سال 1875 میلادی، آلبرت شوایتزر فیلسوف، شاعر، موسیقی دان و پزشک نوع دوست فرانسوی متولد شد. او پس از اتمام تحصیل در رشته طب به عنوان مبلغ مذهبی به آفریقا رفت و در گابون بیمارستانی دایر کرد. او معتقد بود باید برای سایرین کار کرد و آنان را یاری نمود. زیرا آن چه امروز دنیا به آن نیاز دارد و فاقد آن است کمک به همنوعان است. او بر اساس فلسفه نوینی که برای احیاء شرافت بشر ارائه کرد، در کنار مداوای بیماران آفریقایی به مبارزه با خرافه پرستی آنان پرداخت و سعی در جایگزین کردن آداب جدید به جای خرافات آنها کرد. شوایتزر تا پایان عمر در بیمارستان خود در گابون به طبابت مشغول بود. از او کتاب هایی چون فلسفه تمدن و در کنار جنگل عصر کهن باقیست. شوایتزر در 1952 به کسب جایزه صلح نوبل نایل آمد.

   

  در سوم ربیع الثانی سال 1327 هجری قمری، نیروهای قزاق روسی وارد تبریز شدند تا قوای مشروطه خواهان را سرکوب کنند. پس از این که مشروطه خواهان تبریز را تحت کنترل خود درآوردند، قوای دولتی به دستور محمد علیشاه قاجار تبریز را محاصره و از نیروهای روسی درخواست کمک کردند. بدین ترتیب، قوای قزاق روسی برای سرکوب مشروطه خواهان به طرف تبریز حرکت کردندو پس از تصرف جلفا، وارد تبریز شدند.

   

  در چهاردهم ژانویه سال 1943 میلادی، کنفرانس تاریخی کازابلانکا در بندری به همین نام در مراکش آغاز شد. در این کنفرانس روزولت و چرچیل به عنوان سران دو دولت اصلی متفقین حضور داشتند و اعلام کردند که جنگ جهانی دوم تا تسلیم بلاشرط دولت های متحد ادامه دارد.

   

  در بیست و چهارم دی سال 1368 هجری شمسی، حسن نراقی نویسنده و محقق معاصر درگذشت. او از اهالی کاشان بود در سال 1273 متولد شد. تحصیلاتش را در مدرسه علمیه کاشان آغاز کرد و سال ها بعد آثار ارزنده ای تالیف کرد. تاریخ اجتماعی کاشان، خاندان غفاری کاشان، کاشان در جنبش مشروطه و تصحیح نخبه البیان ازجمله این آثار به شمار می روند.

   

  در بیست و چهارم دی سال 1375 هجری شمسی، دکتر احمد تفضلی استاد زبان های باستان درگذشت. او فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران بود و سپس در رشته فرهنگ و زبان های باستانی ایران در دانشگاه لندن تحصیل کرد. دکتر تفضلی استاد برجسته دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود و در حوزه زبان های باستانی از شهرت جهانی برخوردار بود. وی به پاس ترجمه کتاب نخستین انسان و نخستین شهریار در تاریخ افسانه ای ایران جایزه کتاب سال را در سال 1369 دریافت کرد و در سال 1374 برای تصحیح انتقادی گزیده های زادسپرم و ترجمه آن به زبان فرانسه جایزه بین المللی کتاب را کسب کرد.

   

  در بیست و چهارم دی سال 1376 هجری شمسی، استاد محمد قاضی مترجم معاصر درگذشت. وی به علت تسلط به زبان فرانسه به ترجمه اثار برجسته ادبی و تاریخی جهان پرداخت. نثر ترجمه های قاضی شیوه و روان است و به سرمشقی برای دیگر مترجمان تبدیل شده است. دن کیشوت، مهاتما گاندی، سپید دندان، تاریک ترین زندان از آثار ترجمه شده توسط اوست. خاطرات یک مترجم به قلم محمد قاضی زندگی او را به تصویر می کشد.  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4789
  دفعات دیده شده: 874 | آخرین مشاهده: 5 ساعت پیش