فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ شنبه 23 دی 1396 هجری شمسی؛ 25 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛ 13 ژانویه 2018 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  شنبه 23 دی 1396 هجری شمسی؛ 25 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛
  13 ژانویه 2018 میلادی

  شنبه 23 دی 1396 ساعت 8:36

  در بیست و پنجم ربیع الثانی سال 145 هجری قمری، بنای شهر بغداد در ساهتی که اسماعیل بن ابی سهل نوبخت منجم مشهور تعیین کرده بود، آغاز شد. پیش از آن عباسیان در شهر هاشمیه در نزدیکی کوفه بودند اما چون مردم کوفه سپاه منصور دوانیقی خلیفه عباسی را بر ضد او تحریک می کردند، منصور به فکر تاسیس و بنای شهر جدیدی برآمد که بغداد خوانده شد.

   

  در بیست و پنجم ربیع الثانی سال 288 هجری قمری، ثابت بن قره حرانی ریاضیدان، فیلسوف و پزشک درگذشت. او به زبان های سریانی و یونانی مسلط بود و کتاب های علمی خود را به این زبان ها می نوشت و کتاب هایی را هم از این زبان ها به عربی ترجمه کرد. آثار او در هموار کردن راه برای کشفیات ریاضی چون هندسه تحلیلی، انتگرال و مثلثات کروی نقشی اساسی داشته است. او را در نجوم از بنیانگذاران استاتیک می دانند.

   

  در سیزدهم ژانویه سال 1785 میلادی، نخستین شماره روزنامه تایمز لندن چاپ و منتشر شد. ناشر این روزنامه جان والتر بود. در آغاز کار این روزنامه، مهم ترین مطالب آن درباره انقلاب فرانسه و جنگ های ناپلئون بناپارت بود. تایمز لندن هنوز هم منتشر می شود و از پرتیراژترین روزنامه های دنیاست.

   

  در سیزدهم ژانویه سال 1941 میلادی، کنفرانس بزرگ متفقین تشکیل شد. در این کنفرانس نمایندگان کشورهای انگلستان، هلند، بلژیک، فرانسه، یونان، یوگسلاوی، لوگزامبورگ، دانمارک و نروژ باری اتخاذ یک سیاست مشترک برضد نازیسم و فاشیسم به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

   

  در بیست و سوم دی سال 1359 هجری شمسی، اولین حمله بمباران شیمیایی عراق علیه ایران در جنگ تحمیلی انجام شد. ناکامی ارتش رژیم بعثی عراق در تامین اهداف روسای این رژیم فرماندهان این ارتش را برآن داشت تا از سلاح های شیمیایی و میکروبی علیه ایران استفاده کند. این امر شهادت و مجروح شدن شمار زیادی از هم­وطنان را به دنبال داشت و با گذشت سال ها از پایان جنگ اثرات این سلاح های کشنده هم چنان قربانی می گیرد.

   

  در بیست و سوم دی سال 1373 هجری شمسی، عبدالوهاب وصال شیرازی شاعر و محقق معاصر درگذشت. او از نوادگان وصال شیرازی شاعر بزرگ دوره قاجار بود و در سال 1302 در شیراز متولد شد. وصال در اشعارش نورانی تخلص می کرد. تحصیلات او تا مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی ادامه یافت و از آن پس در کنار سرودن اشعار زیبا، به تحقیق و تالیف نیز توجهی خاص داشت. تصحیح مصیبت نامه عطار و هزار مزار از آثار اوست.  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4785
  دفعات دیده شده: 1265 | آخرین مشاهده: 4 روز پیش