فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ پنج شنبه 21 دی 1396 هجری شمسی؛ 23 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛ 11 ژانویه 2018 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  پنج شنبه 21 دی 1396 هجری شمسی؛ 23 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛
  11 ژانویه 2018 میلادی

  شنبه 23 دی 1396 ساعت 8:32

  در بیست و سوم ربیع الثانی سال 421 هجری قمری، سلطان محمود غزنوی درگذشت. او در 387 به قدرت رسید و با غلبه بر حکومت های صفاری، سامانی، آل بویه و آل زیار بر شمال و شرق ایران استیلا یافت. او دوازده بار به هند لشکر کشید و پس از سی و چهار سال سلطنت به علت ابتلا به بیماری سل در غزنین درگذشت.

   

  در یازدهم ژانویه سال 1883 میلادی، ادوارد فیتز جرالد ادیب برجسته و مترجم و شاعر انگلیسی در هفتاد و چهار سالگی درگذشت. او بعد از تحصیلات دانشگاهی زبان های کشورهای خاورمیانه به ویژه زبان فارسی را آموخت و با آثار بزرگان حوزه شعر و ادب ایران همچون سعدی، حافظ، جامی و به ویژه خیام آشنا شد. او رباعیات خیام را به زبان انگلیسی ترجمه کرد. این ترجمه از رباعیات خیام علاوه بر شهرت جهانی که برای فیتز جرالد به ارمغان آورد، قابل قبول ترین و زیباترین ترجمه از رباعیات خیام تا زمان حاضر است. فیتز جرالد در این ترجمه روح اثر اصلی را حفظ کرده و در بیان فلسفه خیام به خوبی از عهده بر آمده است. فیتزجرالد با ترجمه آثار ادبی و عرفانی دانشمندان مسلمان به زبان انگلیسی، نقش مهمی در نشر افکار دینی و معنوی آنان ایفا کرد.

   

  در بیست و یکم دی سال 1335 هجری شمسی، استاد ابوالقاسم سحاب پدر جغرافیای نوین ایران درگذشت. او از اهالی تفرش بود و از دوران نوجوانی علوم عقلی و نقلی، فقه، اصول، کلام، حکمت، تفسیر و تاریخ اسلام را تحصیل کرد. استاد سحاب سپس به تهران مهاجرت کرد و ضمن تحصیل و تکمیل معلومات، زبان های فرانسه و انگلیسی را آموخت و به این دو زبان تسلط یافت. استاد سحاب در تمام عمر خود شغل معلمی را ادامه داد و در کنار آن مدتی مدیریت داخلی مجله تعلیم و تربیت و مدتی نیز معاونت کتابخانه ملی را عهده دار بود. شرح زندگانی حسین بن علی (ع)، آداب نماز جمعه، فرهگ خاورشناسان از آثار استاد سحاب است. عباس سحاب پدر نقشه کشی و کارتوگرافی ایران فرزند استاد ابوالقاسم سحاب است.   امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4783
  دفعات دیده شده: 133 | آخرین مشاهده: 3 روز پیش