فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ چهارشنبه 20 دی 1396 هجری شمسی؛ 22 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛ 10 ژانویه 2018 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  چهارشنبه 20 دی 1396 هجری شمسی؛ 22 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛
  10 ژانویه 2018 میلادی

  شنبه 23 دی 1396 ساعت 8:31

  در بیست و دوم ربیع الثانی سال 354 هجری قمری، ابوغالب محمد بن علی واسطی وزیر بهاء الدوله دیلمی و از سیاستمداران عالم و با کفایت متولد شد. او در عقل و کفایت سیاسی معروف بود و پس از ابن عمید و صاحب بن عباد از وزیران متبحر دوره آل بویه بود.

   

  در دهم ژانویه سال 1653 میلادی، اولین روزنامه خبری جهان به نام گازتا در شهر ونیز ایتالیا چاپ و منتشر شد. هر نسخه از این روزنامه به بهای یک گازتا برابر با واحد پول ونیز بود. از اینرو به همین اسم موسوم شد. این واژه بعدها در کشورهایی که روزنامه در آنها منتشر می شد، متداول گردید و به تدریج لغت گازتا با واژه روزناه مترادف شد.

   

  در بیست و دوم ربیع الثانی سال 1305 هجری قمری، فرهاد میرزا معتمدالدوله از شاهزادگان و رجال قاجار در دوره ناصرالدین شاه درگذشت. او پسر عباس میرزا و عموی ناصرالدین شاه بود و مدت ها حکومت لرستان، خوزستان و فارس را برعهده داشت. فرهاد میرزا در اولین سفر ناصرالدین شاه به اروپا نایب السلطنه وی بود. او در شعر و ادب نیز تبحر داشت. زنبیل، جام جم، منشآت، کنزالحساب و لغات انگلیسی از آثار اوست. تعمیر صحن مطهر کاظمین از اقدامات فرهاد میرزا است.

   

  در دهم ژانویه سال 1946 میلادی، اولین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در لندن تشکیل شد. پس از جنگ جهانی اول، جامعه ملل به منظور حفظ صلح، داوری در مورد اختلاف کشورها و ترویج همکاری های بین المللی پدید آمد اما با وجود این جامعه بین المللی، جنگ جهانی دوم خونین تر و گسترده تر از جنگ جهانی اول رخ داد. بدین ترتیب تصمیم گرفته شد سازمانی قوی و جهانی برای حل معضلات و اختلافات بین کشورها ایجاد شود. از اینرو منشور سازمان ملل متحد به امضا جندین کشور جهان رسید و اولین جلسه مجمع عمومی این سازمان در چنین روزی در لندن تشکیل شد. در حال حاضر مقر سازمان ملل متح در نیویورک است.

   

  در دهم ژانویه سال 1963 میلادی، ساعت الکترونیکی در سوئیس توسط دو صنعتگر اختراع شد. این دو صنعتگر پس از دوازده سال تلاش و وصل کردن صدها قطعه و ابزار دقیق موفق به اختراع ساعت الکترونیکی شدند.

   

  در بیستم دی سال 1358 هجری شمسی، ارتش رژیم بعثی عراق مناطق مرزی ایران را زیر آتش گرفت. عراقی ها بر مناطق مرزی ایران در مرز خسروی آتش گشودند و خسارات مالی به بار آوردند. این حادثه پیش از شروع رسمی جنگ عراق علیه ایران بود.  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4782
  دفعات دیده شده: 149 | آخرین مشاهده: 3 روز پیش