فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز درتاریخ یک شنبه 17 دی 1396 هجری شمسی؛ 19 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛ 7 ژانویه 2018 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز درتاریخ
  یک شنبه 17 دی 1396 هجری شمسی؛ 19 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛
  7 ژانویه 2018 میلادی

  شنبه 23 دی 1396 ساعت 8:27

  در نوزدهم ربیع الثانی سال 663 هجری قمری، اثیرالدین ابهری فیلسوف، منجم و ریاضیدان برجسته ایرانی درگذشت. او از مشاهیر حکمای اسلام و از شاگردان امام فخر رازی بود. ابهری بیشتر اوقات عمر خود را صرف تحقیق، مطالعه و تألیف کرد. آثار او با توجه به صاحب نظر بودن وی در منطق، حکمت، ریاضی و نجوم از ارزش بسیاری برخوردارند. هدایه الحکمه و کتاب اصلاح اصول اقلیدسی از آثار اوست.

   

  در هفتم ژانویه سال 1804 میلادی، جوزف پریستلی دانشمند و شیمیدان انگلیسی و کاشف گاز اکسیژن درگذشت. او در آزمایش های شیمیایی که انجام می داد ابتدا گاز کربنیک و سپس گاز ازت را کشف کرد. پریستلی با حل کردن گاز کربنیک در آب نخستین بار راه تهیه نوشابه های غیر الکی را مطرح کرد. اما مهم ترین کشف او گاز اکسیژن است. او دریافت که گیاهان قادرند اکسیژن تولید کنند. پریستلی مدتی به استادی آکادمی علوم فرانسه برگزیده شد و بعد از انقلاب فرانس، فعالیت های علمی خود را در ایالات متحده آمریکا ادامه داد و گاز سمی و مرگ آور اکسید کربن را کشف کرد.

   

  در نوزدهم ربیع الثانی سال 1253 هجری قمری، لشکرکشی محمدشاه قاجار به سوی خراسان و به منظور فتح هرات آغاز شد. او در این لشکرکشی 9 ماه هرات را محاصره کرد و امیدوار بود روس ها از او حمایت کنند. اما سرانجام در مقابل فشارهای سیاسی انگلیسی ها ناچار به عقب نشینی شد و انگلیسی ها موفق شدند زمینه جداسازی افغانستان را از ایران فراهم کنند.

   

  در هفدهم دی سال 1314 هجری شمسی، کشف حجاب در ایران اجرا شد. در اروز در مراسمی که در دانشسرای مقدماتی برگزار شد، همسر و دختران رضاشاه بدون حجاب ظاهر شدند و در کنار آنها خانواده وزیران نیز بدین منوال حضور داشتند. این اقدام به پیروی از حرکت های مشابه در افغانستان و ترکیه انجام شد که مخالفت عامه مردو و روحانیون را به دنبال داشت.

   

  در هفدهم دی سال 1362 هجری شمسی، لطف الله مفخم پایان موسیقیدان معاصر درگذشت. او پس از تحصیل در دارالفنون، در رشته های تاریخ و باستان شناسی دانشسرای عالی فارغ التحصیل شد و برای اخذ دکتری در رشته تاریخ به دانشگاه سوربن فرانسه رفت. مفخم پایان در موسیقی شاگرد استاد ابوالحسن صبا بود و در تنظیم و تدوین ردیف ها و نت های صبا نقش داشت. از دکتر مفخم تالیفات بسیار درباره تاریخ و جغرافیا باقیست که فرهنگ کوه ها و رودهای ایران، دریای مازندران و مرداب انزلی و فرهنگ آبادی های ایران از آن جمله اند.  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4779
  دفعات دیده شده: 147 | آخرین مشاهده: 15 ساعت پیش