فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ شنبه 16 دی 1396 هجری شمسی؛ 18 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛ 6 ژانویه 2018 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  شنبه 16 دی 1396 هجری شمسی؛ 18 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛
  6 ژانویه 2018 میلادی

  چهارشنبه 20 دی 1396 ساعت 15:40

  در هجدهم ربیع الثانی سال 498 هجری قمری، رکن الدین ابوالمظفر برکیارق پسر بزرگ ملکشاه سلجوقی و چهارمین پادشاه این سلسله در بروجرد درگذشت. برکیارق هنگام مرگ ملکشاه سیزده سال داشت وبا کمک خواجه نظام الملک در ری به حکومت رسید. در دوره حکومت این حاکم سلجوقی، جنگ های متعدد میان شاهزادگان مدعی حاکمیت درگرفت و دولت سلجوقی تضعیف شد.

   

  در هجدهم ربیع الثانی سال 602 هجری قمری، ابوالقاسم نجم الدین جعفر بن حسن مشهور به محقق حلّی و محقق اول در حلّه در عراق متولد شد. او از فقیهان بزرگ شیعه به شمار می رفت و از خواجه نصیرالدین طوسی اجازه داشت. محقق حلّی از هوشی سرشار و استعدادی شگرف برخوردار بود و علم آموزی را از محضر پدر عالمش شروع کرد و سالیان متمادی در محضر درس استادان برجسته به شاگردی نشست و سرانجام خود بر مسند تدریس تکیه کرد. بزرگانی چون علامه حلّی و سیدبن طاووس دست پروردگان او به شمار می روند. شرایع الاسلام از مهمترین آثار محقق حلّی است.

   

  در ششم ژانویه سال 1838 میلادی ساموئل مورس سیستم تلگراف را معرفی کرد. مورس یک نقاش ماهر بود و به صورت آزاد به آزمایش های الکتریکی می پرداخت. او پس از نمایش عمومی سیستم تلگراف کوشید از کنگره آمریکا کمک مالی دریافت کند اما تا سال 1844 کمکی به او نشد و در این سال مورس موفق شد نخستین خط تلگراف ملی را میان واشنگتن و بالتیمور برقرار کند.

   

  در شانزدهم دی سال 1338 هجری شمسی، علی اسفندیاری متخلص به نیما یوشیج شاعر نوپرداز معاصر و پدر شعر نو فارسی درگذشت. او زاده دهکده یوش مازندران بود و بعد از مهاجرت به تهران در مدرسه سن لویی تحصیل کرد و سپس به تشویق نظام وفا سرودن شعر را به طور جدی دنبال کرد. نیما در زندگی ادبی خود علاوه بر سرودن شعر، نمایشنامه و داستان نیز نوشته است. شعر او مراحل مختلفی را طی کرد تا به سبکی خاص رسید و به نام او به شعر نیمایی مشهور شد. شعر نیما از لحاظ عاطفی بیشتر جنبه اجتماعی و انسانی دارد و تخیل و صور خیال هر شعر از تجربه شخص او سرچشمه می گیرد. افسانه، رباعیات، ناقوس و شهر صبح از آثار مشهور نیما یوشیج به شمار می رود.  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4776
  دفعات دیده شده: 183 | آخرین مشاهده: 8 ساعت پیش