فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ پنج شنبه 14 دی 1396 هجری شمسی؛ 16 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛ 4 ژانویه 2018 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  پنج شنبه 14 دی 1396 هجری شمسی؛ 16 ربیع الثانی 1439 هجری قمری؛
  4 ژانویه 2018 میلادی

  چهارشنبه 20 دی 1396 ساعت 15:39

  در شانزدهم ربیع­الثانی سال 465 هجری قمری، شیخ ابوالقاسم عبدالکریم بن هوازن قشیری ملقب به زین الاسلام و شیخ­الاسلام، معروف به استاد امام از بزرگان قرن پنجم هجری قمری درگذشت. وی فقیه، مفسر، عارف، ادیب، کاتب و شاعری بزرگ بود و در علوم عقلی و نقلی هم تبحر داشت. او در کلام، ادب و تصوف  در خراسان نظیر نداشت و مشهورترین اثر به جای مانده از این عالم بزرگ، رساله قشیریه است. وی معاصر شیخ ابوسعید ابوالخیر عارف بزرگ بود.

   

  در شانزدهم ربیع­الثانی سال 1334 هجری قمری، مجله بیطاری به مدیریت مرتضی گلسرخی در تهران انتشار یافت. صاحب امتیاز این مجله در آن زمان رئیس دایره  و قصابخانه تهران بود. در این مجله علاوه بر مطالب علمی شرحی درباره­ی حیوانان عجیب و ناشناخته هم چاپ و منتشر می­شود. مجله بیطاری با شروع جنگ جهنی اول و به علت گرانی و کمپانی کاغذ تعطیل شد.

   

  در چهارم ژانویه سال 1642 میلادی، ایزاک نیوتن دانشمند انگلیسی متولد شد. او در بیست و سه سالگی قانون جاذبه زمین را کشف کرد. نیوتن درباره نور نیز آزمایش های بسیار انجام داده بود. اثر مهم او پرینسیپا Principa نیوتن را به عنوان پدر علم مدرن به جهان معرفی کرد. نیوتن در ادامه تحقیقات علمی اش، نظریه گرانش را وضع کرد و به این نتیجه رسید که نور سفید ترکیبی از همه رنگ های طیف است.

   

  در چهاردهم دی سال 1292 هجری شمسی، در پی اجرای یک پرواز نمایشی در آسمان تهران توسط خلبانی لهستانی با یک هواپیمای دو باله سبک، اولین هواپیما در زمان احمدشاه قاجار به ایران وارد شد. تا سال ها بعد، هواپیماها فقط برای انجام پروازهای نمایشی به پرواز در می آمدند. در سال 1301 هجری شمسی زمینی در جنوب تهران برای فرود هواپیما در نظر گرفته شد و به تدریج طی سال های بعد خطوط هوایی نیز ایجاد شد.  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4774
  دفعات دیده شده: 219 | آخرین مشاهده: 8 ساعت پیش