فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ چهارشنبه 10 آبان 1396 هجری شمسی؛ 12 صفر 1439 هجری قمری؛ نوامبر 2017 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  چهارشنبه 10 آبان 1396 هجری شمسی؛ 12 صفر 1439 هجری قمری؛
  نوامبر 2017 میلادی

  پنج‌شنبه 11 آبان 1396 ساعت 21:00

   

  جنگ های دهه های 570 و 580 ایران و روم ـ پیروزی ایران در الرقّه و باز پس گرفتن شهر «آمِد =دیاربکر»

  یکم نوامبر سال 578 دو ژنرال ایرانی با شکست دادن سپاهیان روم شرقی «آمِد = دیاربکر» و ارمنستانِ ایران (ایرانِ وقت) را پس گرفتند.

       این دو ژنرال ایرانی، «تام خسرو ـ تَهم خسرو» و «آذرمان» سپس به پیشروی خود در جهت شمال غربی به سوی قسطنطنیه ادامه دادند. «تیبریوس دوم کُنستانین» که تازه امپراتور روم شرقی شده بود وقتی که چنین دید درخواست تَرک مخاصمه کرد و حاضر به پرداخت غرامت به دولت ایران شد. دولت ایران تنها با یک تَرکِ مخاصمه سه ساله در ازای دریافت هرسال 30 هزار نومیسما Nomisma  (سکّه طلا) موافقت کرد.

      این دور از جنگ های ایران و روم شرقی که مرز غربی این امپراتوری، دریای آدریاتیک (آلبانی و کرواسی) بود در طول دهه های 570 و 580 ادامه داشت و ایران، طرف پیروز این جنگ ها بود. جنگ های این دورهِ دو قدرت وقت عمدتا به این سبب بود که دولت قسطنطنیه به ارمنستان که وابسته به ایران بود و شهر آرتاشات (شات واژه پارسی قدیم = شادِ پارسی کنونی) واقع در کنار رود ارس (اینک در ایالت آرارات) و مناطق شمالی رود فرات ازجمله کاسیتوس (توتوسِ عهد باستان و شهر الرقّه امروز، در شمال شرقی سوریه ـ چند سال پایتخت هارون الرشید خلیفه عباسی و سه سال اصطلاحا پایتخت داعش) نظر داشت. محل نبرد سال 580 میلادی ایران و روم شرقی حاشیه همین شهر الرقّه بود که در این نبرد هم سپاهیان ایران بر ارتش روم شرقی به فرماندهی موریس پیروز شدند. رومیان در دهه 530 در الرقّه یک دژ نظامی ساخته بودند که در سال 542 به دستور خسروانوشیروان کاملا ویران و با خاک یکسان شد.

      ژنرال های رومی در جنگ های این دوره با ایران؛ ژوستینیَن و موریس Mauricius بودند که موریس بعدا امپرتور شد. تیبریوس 14 آگوست 582 درگذشت. برخی از مورّخان نوشته اند که مرگ او براثر مسمومیّت بود. وی و ژوستینیَن دوم (امپراتور پیش از او) برای جنگ با ایران، حتی واحد نظامی از بالکان و ایلیریکوم (منطقه وسیعی ـ از آلبانی تا اسلاونشین های دانوب مرکزی) احضار کرده بودند که فرصتی به دست طوایف منطقه ازجمله قوم مهاجر «آوار» داد تا اعلام استقلال کنند.

       ژوستین دوم امپراتور قبلی روم شرقی در پی شکست نظامی پُرتلفات سال 574 از ارتش ایران که خسروانوشیروان با وجود پیری شخصا هدایت نیروها را در آن جنگ بر عهده داشت از فرط اندوه دچار افسردگی مزمن و به نوشته برخی از مورّخین دیوانه شده و کنار رفته بود. پس از ابتلای ژوستین دوم به افسردگی، بانوی او و تیبریوس (بعدا جانشین وی) یک سال تَرک مخاصمه با ایران را به 45 هزار سکه طلا خریداری کردند.

  الرقّهِ امروز، زمانی شهری 240 هزارنفری، روزگاری پایتخت هارون الرشید و در سال 580 میلادی نبردگاه ارتش های ایران و روم

   

  با همه فشار متفقین، مجلس و دولتمردان زیر بار لغو قانون نظام وظیفه عمومی نرفتند

  در پایان دهه اول آبان 1320 مجلس و مقامات دولت وقت، با وجود اشغال نظامی ایران، موفق شدند متفقین را قانع کنند که از اصرار به لغو و یا اصلاح قانون نظام وظیفه عمومی ایران منصرف شوند. در برابر این اصرار متفقین، تنها تنی چند از مقامات وقت سر فرود آورده بودند. این چند تن همان هایی که افراد پادگانها را در جریان تعرض نظامی انگلستان و شوروی به ایران مرخص کرده بودند!.

      متفقین خواسته بودند که ایران به جای خدمت وظیفه و داشتن ارتشی عظیم، برای خود یک سپاه سی هزار نفری استخدامی مرکب از نظامیان حرفه ای به وجود آورد.

      پس از پیروزی انقلاب در بهمن ماه 1357 نیز برخی گروههای چپگرا که خواب فدرالیزه کردن ایران را دیده بودند اصرار به لغو قانون وظیفه عمومی و انحلال ارتش را داشتند که موفق نشدند.

   

  بروز اختلاف میان ایران و کنسرسیوم نفت!

  در پی پدید آمدن اختلاف نظر میان ایران و کنسرسیوم نفت که از هفتم آبان 1345 هجری خورشیدی (29 اکتبر 1966)، هشت سال پس از تصویب قرار داد طرفین در پارلمان ایران، آشگار شده بود یکم نوامبر این سال (3 روز پساز پدیدآمدن اختلاف)، اورل هریمن Averell Harriman دیپلمات کارکشته آمریکایی برای رفع اختلاف وارد تهران شد. همزمان سی نماینده هم از جانب شرکتهای عضو کنسرسیوم به همین منظور به تهران وارد شدند.

      هریمن که در تابستان 1986 درگذشت از دهه 1950 بارها برای حل مسئله نفت و مسائل مربوط به روابط ایران و آمریکا وارد تهران شده بود. درجریان اختلاف دکتر مصدق با دولت لندن بر سر نفت، هریمن چندین هفته در تهران اقامت کرده بود. باوجود این، هریمن در کتاب خاطراتش همه حقایق درباره این مسافرتها را بیان نکرده است.

     

  چرا رسانه های ایران باید مترجم خبرگزاری های دیگران باشند؟! ـ تصمیم حرفه ای بسیار مهمی که معلّق ماند!

  دهم آبان ماه 1350 (1971) در پی اجرای قانون دولتی شدن رادیو ـ تلویزیونهای ایران و قرار گرفتن آنها در یک سازمان واحد و اعتراض این سازمان به نحوه ترجمه و توزیع اخبار سایر کشورها (خارجی) از سوی خبرگزاری پارس (امروزه؛ ایرنا)، جلسه عمومی این خبرگزاری با حضور وزیر مربوط تشکیل شده بود تا به این موضوع و همچنین شکایات رسیده درباره تنظیم اخبار به کمیسیون عرایض مجلس شورای ملی (معادل کمیسیون اصل نود فعلی)، و نیز شکایت مشابه به بازرسی شاهنشاهی رسیدگی شود. شاکیان با مضمونی تقریبا مشابه نوشته بودند که وظیفه یک خبرگزاری داخلی نیست که مترجم خبرگزاری های کشورهای دیگر و احتمالا گزارشهای «حساب شده» و گاهی مغرضانه آنها باشد و نظر خاص این خبرگزاری ها را که از سیاست دولت های متبوعشان سرچشمه می گیرد به خورد ایرانیان دهد.

      تا آن زمان رادیوها و به ویژه رادیو دولتی ایران، تلویزیون غیر دولتی و روزنامه های صبح (عموما کم تیراژ) اخبار بین الملل را هم از آژانس پارس می گرفتند و نقل می کردند.

      شاکیان خواسته بودند که روزنامه ها مستقیما مشترک هر خبرگزاری که بخواهند بشوند و اخبار خارجی را به سلیقه خودشان انتخاب و ترجمه کنند و مسئول کار خود باشند. با این عمل، نه تنها اخبار متنوع خواهند شد و روزنامه های کشور چهره متفاوت به خود خواهند گرفت، بلکه مخاطبان با مطالعه اخبار به سیاست و روش هر روزنامه پی خواهند برد و روزنامه مطابق میل خود را انتخاب و مطالعه خواهند کرد که راه خوبی برای ایجاد رقابت میان روزنامه ها است. وظیفه حرفه ای خبرگزاری ملی و داخلی جمع آوری و توزیع اخبار شهر و کشور و نیز خبرهایی است که نمایندگی هایش از خارج بفرستند و نیز تفسیر وقایع خارجی به قلم و یا از قول مفسران، تحلیلگران و صاحبنظران داخلی تا مردم روشن شوند و نیز آموزش عمومی بینند.

       حاضران در جلسه این نظرات را منطقی و حرفه ای تلقی کردند و مورد تایید قرار دادند و قرار شد از آنجا که بار تغذیه رادیو ـ تلویزیونها داشت از دوش خبرگزاری دولتی برداشته می شد، این خبرگزاری به روال حرفه ای بازگردد و تنها به تهیه و توزیع اخبار داخلی و اخبار خارجی ارسالی از نمایندگانش بپردازد، و ترجمه از آژانسهای خارجی منحصر به گزارشهای مربوط به ایران (اخبار ویژه) و ارسال آنها مستقیما برای برخی مقامات باشد.

       پس از رسیدن این خبر و شرح مذاکرات جلسه به گوش ناشران روزنامه ها بسیار کم تیراژ صبح (آن زمان) دست به اعتراض زدند که برای مشترک خبرگزاری خارجی شدن و استخدام مترجم پول ندارند!. جمعی از آنان به نخست وزیر وقت متوسل شدند و تنی چند تهدید به تحصن در مجلس کردند و به این ترتیب یک تصمیم حرفه ای به حالت تعلیق در آمد که ظاهرا هنوز معلق است و بیم از آن است که خبرگزاری های روزافزون داخلی که از کمک مالی دولت هم برخوردار می شوند آن الگوی نادرست (مترجم گزارش های خبرگزاری های خارجی بودن) را که در هیچ نقطه دیگر از جهان دیده نمی شود بکار بندند.

   

  دلایل «ادموند بورک» برای مخالفت با انقلاب فرانسه

  «ادموند بورک Edmund Burke» فیلسوف، نویسنده، خطیب و سیاستمدار «ایرلندی ـ انگلیسی» یکم نوامبر سال 1790 کتاب معروف خود در مخالفت با انقلاب فرانسه را تحت عنوان «بازتاب های انقلاب در فرانسه» منتشر ساخت. وی در این کتاب نوشته است: چون انقلاب فرانسه سازمان یافته نیست و به صورت خودجوش به وجود آمده و سیر اعتراض و تظاهرات خیابانی آن را به پیش می راند، به زودی به خشونت و بی قانونی کشانده می شود و نظم جامعه از میان می رود و همه ساختار و دستاوردهای فرانسویان در طول تاریخ نابود و دست کم یک نسل گم و تلف می شود. بورک که در سومین سال انقلاب فرانسه این نظر را مطرح ساخت نام حکومت انقلاب از پیش سازمان نیافته را «ماب رول» گذارد و پیش بینی کرد که انقلاب فرانسه پس از دوران تخریب، با فاجعه به پایان می رسد و شکست می خورد. این وضعیت و بی نظمی زمینه را برای ظهور یک دیکتاتور، اما نظم برقرار کن آماده می سازد و مردم که از حکومت «ماب» خسته شده اند این دیکتاتور را نجات دهنده خود می پندارند و همانند شمع گرد او جمع می شوند.

      بورک که در سال 1729 در دوبلین (ایرلند) به دنیا آمده و بسال 1797 درگذشت و یک محافظه کار بشمار آمده است معتقد بود که احزاب در یک کشور، صرف نظر از ایدئولوژی آنها، عامل ثبات جامعه هستند. در چنین کشوری نه کودتا رخ می دهد و نه انقلابی نظیر انقلاب فرانسه. احزاب با انتقادهای بموقع و اعتراض های مسالمت آمیز خود (نطق و نوشته و اجتماعات برنامه ریزی شده توام با انضباط) مانع وخامت مسائل و گسترش نارضایی ها می شوند و در چنین محیطی مردم با آراء خود در انتخابات، انقلاب آرام به وجود می آورند و مقامات را تثبیت و تغییر می دهند و در چنین جوامعی کودتا و انقلاب بدون کنترل و برنامه به وجود نخواهد آمد و مردم به پیشرفت ادامه می دهند و می توانند با برنامه ریزی، آینده خود و فرزندانشان را بسازند.

      وی که سالها عضو پارلمان انگلستان بود با همین عقیده پافشاری می کرد که حرف مهاجرنشینان در آمریکای شمالی شنیده شود، از زور گفتن به آنان خودداری شود و اداره امور هند به یک کمیسیون مستقل سپرده شود تا اعزام فرماندار و حاکم از لندن. به نظر بورک، مقام دولتی باید میانجی مردم باشد نه آقابالاسر آنان که نسبت به او و دولت کینه دائمی پیدا کنند. بورک در مسائل مربوط به جامعه، برضد انعطاف ناپذیری دولت بود و می گفت که حکمران باید هر نارضایتی کوچک مردم را دقیقا بررسی و رفع کند و مثال آورده بود: اگر لوئی شانزدهم (پادشاه فرانسه) به موقع به خواست مردم توجه کرده بود مسئله حل شده بود؛ عصیان بوجود نمی آمد و گردنش به زیر تیغ سنگین گیوتین نمی رفت زیراکه معترضین به روش او در روزهای نخست توقع کم داشتند و چون پاسخ دریافت نکردند و معطل شدند شمار آنان افزایش یافت و کنترل از دست رفت و ....

      دو کتاب دیگر بورک ـ از بنیادگذاران فلسفه سیاسی ـ « توجیه جامعه طبیعی» و «بررسی فلسفی ریشه زیبایی و رفعت» عنوان دارند.

   

  زادروز دو داستان نگار که برای تهیه سوژه به جبهه های جنگ می رفتند

  اول نوامبر زادروز دو داستان نگار است که برای تهیه سوژه های خود و لمس حقایق و درک مشکلات و انعکاس آنها به عنوان خبرنگار آزاد (فری لنس) در چند جنگ شرکت کردند.

  «استیفن کرین» داستان نگار آمریکایی در یکم نوامبر 1871 و هرمان گریگ نویسنده نروژی در یکم نوامبر 1886 به دنیا آمدند. هر دو هم در آلمان فوت شدند.

      داستانهای «کرین» به عنوان شاهکارهای واقعی نویسی پذیرفته شده اند.

   

  «روز مؤلف»، تشویق نویسندگان و پژوهشگران به تألیف در بسیاری از کشورها قانون شده است ـ نویسنده متعلق به جهانیان است

  با هدف تشویق مولفان کتاب، از سال 1928 در آمریکا، یکم نوامبر هر سال (روزی چون امروز) روز مؤلف تعیین شده و برگزار می شود که به تدریج سایر کشورها هم یک روز سال را به بزرگداشت مؤلفان و دادن جایزه به آنان اختصاص داده اند. از سال 1879 مؤلف، پژوهشگر و همچنین روزنامه نگارِ حرفه ای افرادی متعلق به همه جهان (همه انسان ها) شناخته شده اند، نه تنها به یک کشور ـ کشور زادگاه.

      از نیمه قرن 20 به این سوی، بسیاری از کشورها با هدف تسهیل امر تالیف و قراردادن وسائل تحقیق و تالیف؛ وام، معرفی ناشر و کمک به چاپ و توزیع این تالیفات، یک مرکز دولتی و یا نیمه دولتی به صورت کانون و انجمن در کشور خود دایر کرده اند که اسما و یا عملا زیر نظر مستقیم رئیس دولت قرار دارد. با این که ایران در زمان خسروانوشیروان (15 قرن پیش) و پس از او، سامانیان (11 قرن پیش) دارای چنین مراکزی بود که کتاب های آن دوره در دست است، به نظر می رسد که فعلا فاقد چنین کانونی مهم و لازم است.

       در قدیم، پادشاهان و امیران مشوّق و متولی امر تحقیق و تألیف بودند و اینک، جز معدودی از کشورها، دولتها طبق قانون و با بودجه کافی و برنامه مدوّن عهده دار این وظیفه بسیار مهم و اساسی شده اند.

  زادروز پروفسور «بایر» شیمیدان آلمانی

  پروفسور «آدولف فن بایر« Adolf Von Baeyer»  شیمیدان نامدار آلمانی که همه با نام او آشنا هستند 31 اکتبر سال 1835 به دنیا آمد و 82 سال عمر کرد و برنده جایزه نوبل در شیمی شد.

      وی در هر سه رشته ریاضی، فیزیک و شیمی تحصیل کرده بود ولی دکترای خود را در رشیه شیمی گرفته و به موازات تدریس این رشته در دانشگاههای برلین و هایدلبرگ در آزمایشگاه «ککول» به تحقیقات خود ادامه می داد و بسیاری از مواد و ترکیبات شیمیایی را کشف کرد ازجمله اسید باربی توریک ، نیل ها، ترکیبات فنل و .... برپایه کشفیات او داروهای متعدد ساخته شده است.

   

  درباره ممسن نویسنده و مورخ بزرگ آلمان به مناسبت سالگشت فوت او

  امروز، اول نوامبر، سالگشت درگذشت «تئودور ممسنTheodor Mommsen» از نویسندگان و مورخان بزرگ قرن 19 آلمان است. کتاب او «تاریخ رومیان» جامعترین تالیف در این زمینه است. وی در طول عمر خود 900 کتاب، رساله و مقاله نوشت. ممسن که اول نوامبر 1903 درگذشت و برنده جایزه نوبل در ادبیات شد پس از اتمام تحصیلات و به دست آوردن مدرک دکترا در تاریخ، استاد دانشگاه لایپزیک شده بود که بعدا او را به اتهام شرکت فعالانه در انقلابات سال 1848 از کسوت استادی برکنار کردند. ممسن پس از اخراج از کار تدریس که آن را غیر منصفانه می دانست به فرانسه، سویس و ایتالیا رفت و به تحقیق در باره اوضاع دوران باستان پرداخت و در بازگشت به آلمان، ده سال پس از اخراج، بار دیگر استاد درس تاریخ شد و این بار در دانشگاه برلین. وی که یک لیبرال ملی بود به عضویت مجلس آلمان نیز انتخاب شده بود.

      ممسن بیش از هر مورخ دیگر موفق به خواندن اسناد تاریخ باستان شده است. بسیاری از رویدادهای تاریخ ایران باستان و آن قسمت که در رابطه با یونان، روم، ارمنستان، سوریه و فلسطین بوده از کتب ممسن ترجمه و نقل شده است. او برای نوشتن تاریخ رومیان 40 سال مطالعه و سند جمع آوری کرده بود. تفسیرهای او بر قانون کیفری و آیین دادرسی روم باستان و طرز حکومت رومیان و سیاست پولی آنان بی نظیر است.

   

  زلزله لیسبون با دهها هزار کشته

  ساعت 9 و 40 دقیقه بامداد یکم نوامبر 1755 یک زمین لرزه بسیار شدید و متعاقب آن سونامی و حریق شهر ساحلی لیسبون پایتخت پرتغال را ویران ساخت و یک سوم جمعیت شهر را نابود کرد. جمع کشته شدگان 60 تا 100 هزار تن برآورد شده است. این زمین لرزه تا اسپانیا و مراکش ـ همه جا را تکان داد که جمع تلفات این مناطق 15 هزار تن بود. این زلزله باعث فقر اقتصادی و دگرگونی های سیاسی در پرتغال شد ازجمله سیاست این کشور برای توسعه مستعمرات پایان یافت و ....

   

  تحمیل مالیات تازه (تمبر) و اعتراض و انقلاب مهاجرنشینان 13 گانه آمریکای شمالی

  یکم نوامبر سال 1765 میلادی قانون تمبر مصوب پارلمان انگلستان که تحمیل مالیات تازه ای از جانب این دولت انگلستان بر مهاجرنشینان انگلیسی در آمریکای شمالی بود به اجرا گذارده شد که مهاجرنشینان مقیم ماساچوست به ویژه ایرلندیها و اسکاتلندیهایشان که سابقه طولانی دشمنی با دولت لندن (اینگلند) را داشتند اعتراض کردند و به دلیل این که بدون حضور نماینده آنان تصویب شده بود تقاضای لغو آن را کردند و به این سان جنبش استقلال طلبی در آمریکای شمالی پا گرفت که در آغاز هم مورد حمایت همه مهاجران نبود. اعتراضی که با اجرای قانون تمبر آغاز شد کمتر از یازده سال بعد، در چهارم ژوئیه سال 1776 منجر به صدور اعلامیه استقلال مهاجرنشینان گردید و فدراسیون آمریکا شمالی به وجود آمد که مدعی است ابر قدرت جهان امروز است و می کوشد که به هر ترتیب، این مقام را برای مدتی دیگر حفظ کند.

       دولت لندن از دهها سال پیش از آن، از مهاجرت اسکاتلندیها و ایرلندیها به آمریکای شمالی استقبال کرده بود تا از شر آنان در بریتانیا آسوده خاطر شود؛ غافل از این که آنان در آمریکا هم دست از مخالفت بر نخواهند داشت و هسته اولیه جنبش استقلال خواهی را همین اسکاتلندی ها و مهاجران ایرلندی تبار به وجود آوردند و با استفاده از فرصت تازه (اجرای قانون تمبر) دست به تبلیغ بر ضد دولت لندن زدند و انقلاب وارد مرحله قطعی خود شد.

   

  زندانی شدن وزیر داخله آمریکا به جرم فروش اراضی دولتی، بدون دادن اعلان مزایده

  یکم نوامبر سال 1923یک دادگاه فدرال آمریکا «آلبرت فال» وزیر داخله این کشور را به جرم سوء استفاده از مقام و وارد ساختن زیان مالی به دولت به پنج سال زندان و محرومیت از مشاغل عمومی محکوم کرد.

       جرم او فروش و واگذاری اراضی دولتی بدون دادن اعلان مزایده در روزنامه ها بود. در میان خریداران اراضی دولتی، برخی از آشنایان آلبرت فال دیده شده بودند.

   

  الفبای لاتین به جای الفبای عربی در ترکیه

  دولت جمهوری ترکیه یکم نوامبر 1928میلادی الفبای این کشور را که تا آن زمان همانند سایر ممالک اسلامی الفبای عربی بود به لاتین تغییر داد تا نه تنها هرچه بیشتر از گذشته اش فاصله بگیرد، بلکه تلفظ واژگان در سراسر کشور یکسان شود و تفاوت لهجه ها کاهش یابد. از آن پس واژه ها به همان گونه که درکوچه و بازار تلفظ می شد ــ نه مطابق ریشه و اصل واژه ــ به لاتین نوشته شد و اندکی تغییر یافت. برای مثال ؛ اسلامبول به صورت استانبول درآمد، بلند «بولنت» و محمد «مهمت» نوشته شد و .... در ایران هم عده ای به رضا شاه اصرار کردند که چنین کند که به نتیجه نرسیدند. بیش از سی درصد واژه های زبان ترکیه ریشه فارسی دارند.

   

  کودتای سایگون که نتیجه نهایی آن معکوس بود

  اول نوامبر سال 1963 چند واحد ارتش در جنوب ویتنام بر ضد دولت «نگو دین دی امNgo Dinh Diem» که در سال 1955 با برکنار کردن «بائو دای» امپراتور اسمی ویتنام جنوبی رئیس این کشور موقت شده بود دست به کودتا زدند که ضمن این کودتا «دین دی ام» و برادرش کشته شدند و یک شورای نظامی زمام امور را به دست گرفت که ضد کمونیست تر از او بود. دولت آمریکا هفتم نوامبر رژیم تازه را به رسمیت شناخت.

       همسر «نگو دین دی ام» که در زمان کودتا در آمریکا بود دولت جان اف کندی رئیس جمهوری وقت امریکا را که خود 22 روز بعد در شهر دالاس ترور شد متهم به حمایت از نقشه کودتا و مرگ شوهرش کرد. در پی این کودتا، جنگ ویتنام و در نتیجه مداخله امریکا در این جنگ گسترش یافت، جنگی که آمریکا در آن موفق نبود و وحدت ویتنام تامین شد.

  «نگودین دی ام» یک کاتولیک بود که پیروان این مذهب در ویتنام جنوبی در اقلیت هستند. فرانسویان در طول استعمار ویتنام، مذهب کاتولیک را درآنجا ترویج کرده بودند. نگو دین دیم با حمایت ژنرال آیزنهاور رئیس جمهوری وقت آمریکا بود که موفق شد در ویتنام نظام جمهوری برقرار کند. حال آن که طبق قرارداد ژنو قرار بود تا انجام رفراندم وحدت دو ویتنام، بائو دای رئیس قسمت جنوبی این کشور باشد. نگو دین دیم هنگام مرگ 54 ساله بود.

   

  سالروز ایجاد «اتحادیه اروپا»

  یکم نوامبر سال 1993 پیمان ایجاد «اتحادیه اروپا» معروف به پیمان Maastrich که در هفتم فوریه 1992 به امضا رسیده بود به اجرا گذارده شد که اینک دارای 27 عضو، چهار میلیون و 324 هزار کیلومتر مربع وسعت (نزدیک به سه برابر ایران) و 500 میلیون جمعیت با زبان و فرهنگ مختلف است که 23 زبان در مکاتبات و مکالمات اتحادیه رسمیت دارند. مذاکرات مربوط به تاسیس اتحادیه اروپا که جای «جامعه اروپایی» را بگیرد از 19 دسامبر 1991 و همزمان با قطعی شدن فروپاشی شوروی آغاز شده بود ولی به سختی پیشرفت می کرد. شالوده این اتحادیه به نام بازار مشترک اروپا در دهه 1950 در گردهمایی «رم» منتهی به اعلامیه مورّخ 25 مارس 1957 گذارده شده بود و پیش از این اعلامیه، طرح موضوع در مذاکرات سال 1951 پاریس که در 18 آوریل این سال پایان یافته بود.تصویب پیمان فوریه 1992 در کشورهای اروپایی هم چندان آسان نبود. در فرانسه درصد اکثریت تصویب کننده ناچیز بود و در انگلستان به جای رفراندم، پارلمان آن را به تصویب رساند و در دانمارک، اکثریت مردم آن را رد کردند.

       اصول این پیمان بر پایه هماهنگی امور اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیت مشترک کشورهای عضو تنظیم شده است و «یورو» پول واحد کشورهای اروپایی در اجرای همین پیمان به وجود آمده است که باز اکثریت مردم برخی از کشورهای عضو ازجمله سوئد رای به حفظ پول ملی خود دادند. تکلیف قانون اساسی اروپا هم که در بعضی از کشورهای عضو از سوی اکثریت مردم رد شده بود به درستی روشن و قطعی نشده است. علاوه بر تفاوت های فرهنگی میان ملل عضو اتحادیه اروپا، روسیه بزرگترین کشور اروپا در خارج از این اتحادیه قرار دارد و تا چنین باشد نمی توان به آینده این اتحادیه زیاد خوش بین بود، مخصوصا که بیشتر اعضای آن عضو «ناتو» هستند که یک اتحادیه نظامی و گرداننده اصلی آن آمریکا ـ کشوری در قاره دیگر ـ است.

   

  دادگاه اروپایی حقوق بشر

  یکم نوامبر 1998 دادگاه اروپایی حقوق بشر تاسیس شد. تاسیس این دادگاه نشانه ضعف سازمان ملل در کار نظارت بر رعایت اعلامیه جهانی حقوق بشر تلقی شده است. هنگام تاسیس این دادگاه اظهار امیدواری شده بود که سایر مناطق جهان دادگاههای منطقه ای از این دست داشته باشند.

   

  مهاثیر بن محمد که گفت یهودیان کنترل جهان را به دست دارند بازنشسته شد

  دکتر مهاثیر (محضیر) بن محمد نخست وزیر وقت فدراسیون مالزیا سی و یکم اکتبر 2003 پس از 22 سال رئیس دولت بودن خود را بازنشسته و قدرت را به معاونش «عبدالله احمد بداوی» سپرد. مهاثیر بن محمد متولد 1925 که به صراحت لهجه معروف است در طول 22 سال حکومت بر مالزیا، این کشور را به صورت یک قدرت اقتصادی در آورد.

       آخرین اظهارات صریح و بدون پرده او دو هفته پیش از بازنشستگی بیان شده بود که در مراسمی رسمی گفته بود: "یهودیان کنترل جهان را به دست دارند، و دیگران (اشاره به آمریکاییان) را وادار می کنند که برایشان جنگ کنند و بمیرند.".

      این اظهار او سبب شد که مجلس نمایندگان آمریکا به اتفاق آراء وی را محکوم سازد و سنای آن کشور مالزیا را از فهرست دریافت کنندگان کمک نظامی از آمریکا حذف کند.

      مهاثیر بن محمد یک ماه پیش از 78 ساله شدن، خود را بازنشسته کرد ولی گفت که در کار سیاست و بیان نظر فعّال خواهد بود. عبدالله احمد سال 15 جوانتر از او است.

   

  زن 116 ساله ژاپنی

  Kamato Hongo  زمانی که صد و ده ساله بود. او گفته بود که اندوه و کمخوابی عمر را کوتاه می کند

  سی و یکم اکتبر 2003 بانو «کاماتو هنگو» Kamato Hongo» پیرترین زن وقت در جهان درگذشت.

       وی که یک ژاپنی بود در سپتامبر این سال وارد یکصد و شانزدهمین سال عمر خود شده بود و از سوی رکوردنگاران کهنسالترین زن جهان اعلام شده بود. برخی از پژوهشگران گفته که گمان نمی کنند او بیش از 110 سال عمر کرده بود.

      ژاپن بیش از کشورهای دیگر انسان صدساله و صد و چند ساله دارد.

   

  فیلمبرداری کم سابقه از صحنه تیراندازی در محوطه مجتمع قضایی

  سی و یکم اکتبر 2003 یک فیلمبردار تلویزیون به نام «استیو گریسون» که برای تهیه تصویراز دادرسی یک متهم به قتل وارد محوطه مجتمع قضایی « ون نس » در منطقه لس آنجلس آمریکا شده بود مشاهده کرد که یک مرد با سلاح کمری به سوی مردی دیگر تیراندازی می کند و این مرد در پناه درخت می کوشد که گلوله ها به او اصابت نکند و از این صحنه کم سابقه فیلمبرداری کرد. ضارب به تیر اندازی ادامه داد تا طرف مقابل بر زمین افتاد و سپس خونسردانه سلاحش را در جیب گذارد و به راه خود ادامه داد که رهگذران یک مامور پلیس را در آنجا یافتند و او را به دنبال ضارب فرستادند و ضارب که خود را ویلیام ستریلر 60 ساله معرفی کرد دستگیر شد . ویلیام اعتراف کرد که جری کوری وکیل 53 ساله قضایی را تیر زده بود ، زیرا که کوری قسمتی از پولی را که به منظور حل یک اختلاف قضایی به او سپرده بودند تا به وی بدهد بدون دلیل به سود خود برداشته بود و حاضر به پس دادن نبود و قاضی دادگاه هم امروز و فردا می کرد. جری کوری که از چند نقطه بدن مجروح شده بود در بیمارستان بستری شد.

     

  آزمایش موشک تازه روسیه که طبق اعلامیه این دولت می تواند از هر سد دفاعی عبور کند

  در مسکو اعلام شد که ارتش روسیه یکم نوامبر 2005 موشک بین قاره ای بالیستیک «آر. اس ـ12 ام» از کلاس موشک های توپول (عکس بالا) را آزمایش کرده بود. طبق اعلامیه دولت روسیه، این موشک که از هر سد دفاعی ضد موشکی می تواند بگذرد از سکوی ثابت و یا متحرک (روی کامیون) عمل می کند.

      پراودای آنلاین نیز ضمن تشریح برتری های این موشک از لحاظ نظامی نوشته بود: آزمایش توپول تازه ثابت کرد که این موشک می تواند کلاهک خود را از هرگونه شبکه دفاع موشکی عبور دهد و به هدف برساند.

   

  برکنار شدن رئیس ستاد نیروی هوایی ژاپن به خاطر دفاع از وطن در مقاله ای که نوشته بود!

  ژنرال «توشیو تاموگامیToshio Tamogami» رئیس ستاد نیروی هوایی (دفاع از خود) ژاپن 31 اکتبر 2008 سمت خودرا ازدست داد و برکنار شد زیرا که یک مقاله میهنی نوشته و نظری را مطرح ساخته بود. وی در این مقاله ضمن ردّ متجاوز خواندن ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم، خواسته بود که ژاپن دارای ارتشی مشابه کشورهای دیگر شود (ازجمله آلمان و ایتالیا که آنها هم بمانند ژاپن در جنگ جهانی دوم شکست خوردند و تسلیم شدند) و افزوده بود: قانون اساسی ژاپن که توسط دیگران و در دوران اشغال نظامی انشاء شده است ژاپن را (که دارای یک اقتصاد بزرگ است) از داشتن یک ارتش کامل محروم کرده است و اینک آن زمان فرارسیده است که این قسمت از آن قانون اصلاح و ارتش ژاپن از صورت (Self - Defense) بیرون آید. وی همچنین نوشته بود: در جریان جنگ جهانی دوم، ژاپن قصد درافتادن با آمریکارا نداشت و این آمریکا بود که با اقداماتی ازجمله منع صدور نفت حتی از مکزیک به ژاپن ما را وارد جنگ با خود کرد و ... و این یک سیاست و برنامه دقیقِ از پیش طرح شده بود تا آمریکا ابرقدرت شود.

      این مقاله برای انتشار نوشته نشده بود برای شرکت در مسابقه گروه «A.P. A» ارسال و برنده 3 میلیون «Yen» شده بود. عنوان مسابقه این بود: آیا ژاپن یک مهاجم بود؟.

      تارو Taroنخست وزیر و یاسوکازو هامادا Yasukazu Hamada وزیر وقت دفاع ژاپن پس از اطلاع از مفاد این مقاله که ژنرال «تاموگامی» آن را به عنوان یک تبعه (ژاپنی) نه مقام دولتی نوشته بود آن را دیدگاهی مغایر سیاست دولت اعلام کرده و«هامادا Hamada» وزیر دفاع ژاپن گفته بود که با این نوشته راهی جز برکنار کردن ژنرال تاموگامی از ریاست ستاد نیروی هوایی نداریم!.

      پاره ای از اصحاب نظر این اقدام را عملی برخلاف آزادی بیان و برخی دیگر یک «خود شیرینی و خوش رقصی» دولت ژاپن در برابر دوستان غربی اش خوانده بودند و گفته بودند: به هرحال این عمل اقدامی خلاف این اصل هزاران ساله است که «کسی را به خاطر میهندوستی و دفاع از وطن مجازات نمی کنند» و در تاریخ ژاپن باقی خواهد ماند.

      در یک تفسیر رسانه ای این عمل (برکناری تاموگامی) آمده بود: این نخستین واکنش از این دست در ژاپن نبوده است برخی از کسانی هم که قبلا از بنای یادبود سربازان مقتول زمان جنگ دیدار کرده بودند توبیخ و تضعیف شده اند و این در حالی است که از پایان جنگ جهانی دوم دو نسل و دهها سال گذشته است.

      هفت سال پس از برکناری تاموگامی، در سال 2015 ژاپن و ظاهرا به اشاره آمریکا و در واکنش به تقویت بنیه نظامی چین، بازگشت روسیه به صحنه جهان و موشکی ـ اتمی شدن کره شمالی، قانونی را تصویب کرده است که ارتش ژاپن را از وضعیت سلف دینفس خارج ساخته و به صورت یک ارتش عادی که قادر به عملیات در سراسر دنیا خواهد بود درآورده است.

  منبع: سایت تاریخ ایرانیان در این روز  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4671
  دفعات دیده شده: 245 | آخرین مشاهده: 6 روز پیش