فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
منصوره اتحادیه: ​شناخت گذشته بهترین درس ما از تاریخ است نسخه چاپی RSS
 • منصوره اتحادیه: ​شناخت گذشته بهترین درس ما از تاریخ است منصوره اتحادیه: ​شناخت گذشته بهترین درس ما از تاریخ است
  سه‌شنبه 2 آبان 1396 ساعت 13:22

  منصوریه اتحادیه در آیین بزرگداشت خود گفت: بهترین درسی که می توانیم از تاریخ بگیریم این است که گذشته را بفهمیم و هرچه بیشتر از گذشته بدانیم، به آب و خاکمان بیشتر علاقه مند می شویم. انجمن ایرانی تاریخ به نقل از فرهنگ امروز/ علی قیصری گزارش می دهد؛ یازدهمین برنامه از سلسله نشست های عصر کتاب ویژه بزرگداشت دکتر منصوره اتحادیه، عصر امروز دوشنبه (یکم آبان) با حضور مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، نجفقلی حبیبی، حجت الاسلام محمود دعایی، غلامرضا امیرخانی، معاون کتابخانه ملی، سیدعلی آل داوود، کاوه بیات، ژاله آموزگار، کریم مجتهدی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب و نشر در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.

  انجمن ایرانی تاریخ به نقل از فرهنگ امروز/ علی قیصری گزارش می دهد؛ یازدهمین برنامه از سلسله نشست های عصر کتاب ویژه بزرگداشت دکتر منصوره اتحادیه، عصر امروز دوشنبه (یکم آبان) با حضور مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، نجفقلی حبیبی، حجت الاسلام محمود دعایی، غلامرضا امیرخانی، معاون کتابخانه ملی، سیدعلی آل داوود، کاوه بیات، ژاله آموزگار، کریم مجتهدی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب و نشر در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.
   
  هر جامعه ای احتیاج به دانستن تاریخ دارد
  منصوره اتحادیه نیز در بخش پایانی این آیین با سپاس از موسسه خانه کتاب در برپایی این آیین عنوان کرد: هر جامعه ای احتیاج به دانستن تاریخ دارد تا ارتباط خود را با سایر جوامع بشناسد. تاریخ هم از جنبه های کاربردی و هم از جنبه های احساسی آن مهم است. امروز با مرور برخی از آثارم شما را دعوت می کنم، همراه با من سیری در تاریخ داشته باشید.
   
  وی ادامه داد: بعد از 35 سال تحقیق و تالیف متوجه شدم که در این سال ها در چه ماجراهای هیجان انگیزی حضور داشتم، با چه بزرگانی آشنا شدم و تاریخ ما چه پستی و بلندی هایی داشته است، در واقع در این مدت تاریخ را احساس کردم.
   
  این پیشکسوت نشر حوزه تاریخ بیان کرد: ما از آغاز کار در «نشر تاریخ» به مجموعه های اسناد و خاطرات رجال دسترسی داشتیم و بسیاری از این خاطرات را به صورت اسناد خام و یا در قالب کتاب عرضه کردیم. هدف ما از چاپ کتاب های تخصصی و اسناد، شناخت هرچه بیشتر شرایط کشور، روابط سیاستمداران، روابط خارجی و آداب و رسوم است.
   
  اتحادیه در ادامه در معرفی برخی از مهمترین آثار منتشر شده در «نشر تاریخ» گفت: «خاطرات حسینقلی خان» که مجموعه خاطرات و مکاتبات وی است، نخستین کتاب ما در نشر تاریخ بود. «دارالخلافه تهران» نیز از اولین کتاب های ما بود که از جنبه های مختلف در شناخت تهران بسیار اهمیت دارد چراکه در این کتاب سیر تحول شهر تهران در دوره های تاریخی به خوبی مشاهده می شود. از دیگر آثار می توان به کتاب «صرافی و صرافان»، «امنیت شهر» و «زندگی سیاسی رضاقلی خان نظام السلطنه» اشاره کرد.
   
  وی در پایان اظهار کرد: بهترین درسی که می توانیم از تاریخ بگیریم این است که گذشته را بفهمیم و هرچه بیشتر از گذشته بدانیم به آب و خاکمان بیشتر علاقه مند می شویم.

  دغدغه های سه گانه منصوره اتحادیه
  امیرخانی در این آیین درباره مهمترین شاخصه های کاری و شخصیتی منصوره اتحادیه بیان کرد: آنچه که در آثار اتحادیه به خوبی نمایان است دغدغه های سه گانه منصوره اتحادیه است. این دغدغه ها عبارتند از پرداختن به تاریخ معاصر ایران (یک قرن اخیر)، انتخاب شخصیت های اصلی بیشتر کتاب هایشان از میان خانم ها و پرداختن به شهر تهران به عنوان زادگاه. وی یک تهران شناس برجسته است که آثار بسیاری درباره تاریخ تهران منتشر کرده است.
   
  وی ادامه داد: در بحث روش تحقیق ما معتقدیم که موضوع باید برای محقق مسأله باشد و بیشتر آثار منصوره اتحادیه از این نوع است. این تاریخ نگار ارتباط خوبی با خاندان های معروف تهران و ایران داشته که از آن استفاده های بسیاری هم برده است. از جمله آثار ارزشمند وی می توان به انتشار خاطرات باقر کاظمی در پنج جلد اشاره کرد که سند مهمی درباره فعالیت های این شخصیت در وزارت امورخارجه و دوره پهلوی است.
   
  معاون کتابخانه ملی گفت: یکی دیگر از ویژگی های شخصیتی منصوره اتحادیه، نوع نگاه در آثارش است. اتحادیه کارهایی کرده که یا برای اولین بار صورت گرفته و یا اینکه دیگر کسی در آن زمینه کاری انجام نداده است. با اطمینان می توانم بگویم که کار ضعیف در آثار ایشان ندیده ام.

  دکتر علی قیصری، استاد دانشگاه سن دیه گو و سردبیر مجله Iranian Studies نیز برای این آیین، پیامی به شرح زیر ارسال کرد:  

  «باسلام خدمت حضار محترم و تشکر از همکاران خانه کتاب برای برپای مجلش بزرگداشت از پژوهنده گرانقدر سرکار خانم دکتر منصوره اتحادیه (نظام مافی)

  برای پژوهندگان تاریخ متاخر ایران نام خانم دکتر اتحادیه و همکاران در نشر تاریخ ایران نامی آشناست. شماری از اسناد تاریخ سیاسی، اجتماعی، و اقتصادی ایران که تا پیش از تشکیل دولت مدرن به علت نبود یا کمبود بایگانی های دولتی و اداری، هنوز در نزد برخی از خانواده ها که سوابق دیوانی یا بازرگانی داشتند موجود بود، طی سالیان گذشته به همت خانم دکتر اتحادیه و همکاران ایشان در نشر تاریخ ایران تصحیح و منتشر گردیده اند. نشر این اسناد مستقیما بر کیفیت کار پژوهندگان تارخی ایران، چه در داخل و چه در خارج، موثر و مفید بوده است. این گونه اسناد دارای اطلاعات و داده های تازه ای از تاریخ متاخر ایران هستند، و البته مکمل اسناد بایگانی های خارج می باشند که اغلب توسط کارگزاران غیرایرانی که آشنایی کمتری با ظرایف و زوایای اجتماعی و فرهنگی ایران داشتند نگاشته می شدند.

  ویژگی دیگر پژوهش های خانم دکتر اتحادیه، و کارنامه نشر تاریخ ایران به طور کلی، همان گستردگی زمینه و تنوع اسناد مطالبی است که در سالهای گذشته عرضه کرده اند ـ از سفرنامه و خاطرات گرفته تا حوالجات مالی و سایر مکاتبات و مکتوبات دیوانی. این متون هم گوشه هایی از روابط درونی اقشار و اصناف اجتماعی را نشان می دهند و هم کمک می کنند تا پیوندهای متنوع در میان گروه های اجتماعی را بهتر بشناسیم. این اسناد همچنین تصویر روشنی از ذهنیت و زبان اداری و تجاری و همچنین سبک و سیاق نگارش در تنظیم اسناد را به پژوهنده عرضه می دارند، و در مجموع برای شناخت بهتر و جامع تری از تاریخ ایران بسیار مفید هستند.

  توفیق هرچه بیشتر سرکار خانم دکتر اتحادیه را در پژوهش های ارزشمند علمی و خدمات فرهنگی آرزومندم.  نشست ها
  شماره مطلب: 4657
  دفعات دیده شده: 463 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش