فراخوانی ...
انجمن ایرانی تاریخ
مراسم یادبود دکتر مرحوم اردشیر خدادادیان چاپ RSS
 • مراسم یادبود دکتر مرحوم اردشیر خدادادیان مراسم یادبود دکتر مرحوم اردشیر خدادادیان
  دوشنبه 1 آبان 1396 ساعت 11:16

  مراسم یادبود استاد پیشکسوت گروه تاریخ مرحوم دکتر خدادادیان با حضور استادان گروه تاریخ و سخنرانی دکتر رضا شعبانی دکتر اردشیر خدادادیان، استاد برجسته تاریخ و فرهنگ ایران باستان و از استادان پیشکسوت گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی، روز یکشنبه، ۲۳ مهرماه ۱۳۹۶ در شهر لندن درگذشت. او از حدود ۱۲ سال پیش در لندن ساکن شده بود و از بیماری دیابت رنج می برد. دکتر خدادادیان در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در شهر اردکان (استان یزد) متولد شد. در سال ۱۳۳۸ تحصیلات متوسطه خود را در رشته طبیعی به پایان برد. سپس برای تحصیل در رشته پزشکی رهسپار آلمان غربی شد اما پس از شش سال تحصیل در این رشته، به تحصیلِ تاریخ روی آورد و پس از هشت سال، موفق به دریافت دکترای ایران شناسی از دانشگاه برلین غربی شد. شادروان خدادادیان در دوره تحصیل خود از محضر استادان بزرگی چون والتر هینتس بهره جست و تز دکترای خود را به راهنمایی پروفسور کولپه، استاد برجسته زبان و فرهنگ ایران باستان به نگارش درآورد. زنده یاد خدادادیان پس از پایا

  مراسم یادبود استاد پیشکسوت گروه تاریخ مرحوم دکتر خدادادیان

  با حضور استادان گروه تاریخ و سخنرانی دکتر رضا شعبانی

  دکتر اردشیر خدادادیان، استاد برجسته تاریخ و فرهنگ ایران باستان و از استادان پیشکسوت گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی، روز یکشنبه، ۲۳ مهرماه ۱۳۹۶ در شهر لندن درگذشت.

  او از حدود ۱۲ سال پیش در لندن ساکن شده بود و از بیماری دیابت رنج می برد.

  دکتر خدادادیان در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در شهر اردکان (استان یزد) متولد شد. در سال ۱۳۳۸ تحصیلات متوسطه خود را در رشته طبیعی به پایان برد. سپس برای تحصیل در رشته پزشکی رهسپار آلمان غربی شد اما پس از شش سال تحصیل در این رشته، به تحصیلِ تاریخ روی آورد و پس از هشت سال، موفق به دریافت دکترای ایران شناسی از دانشگاه برلین غربی شد.

  شادروان خدادادیان در دوره تحصیل خود از محضر استادان بزرگی چون والتر هینتس بهره جست و تز دکترای خود را به راهنمایی پروفسور کولپه، استاد برجسته زبان و فرهنگ ایران باستان به نگارش درآورد.

  زنده یاد خدادادیان پس از پایان تحصیل و بازگشت به ایران به استخدام دانشگاه ملی درآمد و از سال ۱۳۵۵ تا سال ۱۳۸۴ که بازنشسته شد، به تدریس تاریخ ایران باستان و جهان باستان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی اشتغال داشت.

  از دکتر اردشیر خدادادیان کتاب ها و مقاله های بسیاری منتشر شده است که مجموعه کتاب های تاریخ ایران باستان شامل آریایی ها و مادها؛ هخامنشیان؛ سلوکیان؛ اشکانیان؛ و ساسانیان مهم ترین آنهاست. تاریخ مصر باستان و تاریخ یونان باستان از دیگر آثار او هستند.

  زمان: سه شنبه 02/08/1396 ساعت 11 صبح

  مکان: دانشگاه شهید بهشتی،  دانشکده ادبیات و علوم انسانی، گروه تاریخ  خبر
  شماره مطلب: 4652
  دفعات دیده شده: 535 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش