فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
کتاب جدید دن براون در اسپانیا جنجالی شد نسخه چاپی RSS
 • کتاب جدید دن براون در اسپانیا جنجالی شد کتاب جدید دن براون در اسپانیا جنجالی شد
  یکشنبه 30 مهر 1396 ساعت 15:38

  «منشأ» جدیدترین رمان دن براون بار دیگر بحث برانگیز شد. این رمان که داستان آن در چهار شهر اسپانیا می گذرد،موجی از خشم و اعتراض را در این کشور برانگیخته است.

  انجمن ایرانی تاریخ به نقل از ایبنا گزارش می دهد؛ داستان کتاب جدید دن براون که «منشأ» نام دارد، در اسپانیا می گذرد؛ کشوری که این روزها دست به گریبان معضل استقلال کاتالونیا است.

  «منشأ» روز سوم اکتبر روانه بازار شد و چند روز پس از انتشارش بسیاری از روزنامه های اسپانیایی به آن حمله کردند و روایت براون از اسپانیا را خلاف واقعیت دانسته و نویسنده آن را بدترین نویسنده ای توصیف کردند که درباره دموکراسی اسپانیا نوشته است. رسانه ها دن براون را متهم به دستکاری تاریخ سیاسی اسپانیا کردند. 

  روزنامه ال اسپانول از دن براون انتقاد کرده که روایت وهمی و تخیلی او از فرهنگ اسپانیا نسبت به گذشته تاریخی این کشور واقعیت ندارد. این روزنامه همچنین نوشته دن براون در توصیف جدال های اجتماعی و سیاسی اسپانیا از خود قاطعیت نشان نداده است.

  به نوشته منتقد روزنامه ال اسپانول، روایت براون از اسپانیای در مرحله گذار به دموکراسی بعد از مرگ فرانسیس برانکو، سیاستمدار و رهبر اسبق اسپانیا و انتقال قدرت به خوان کارلوس اشتباه است؛ به طوری که براون آن را یک جور تبانی بین دولت و خوان کارلوس دانسته است.

  براون در کتاب جدیدش یک شخصیت زن را به عنوان مدیر موزه گونگنهایم خلق کرده است. روزنامه ال اسپانول در این باره نوشته است: «اسپانیا کشوری نیست که زنان در آن از فرصتی برابر با مردان برخوردار باشند. آقای دن براون، اسپانیا این است. واقعیت از وهم و خیال قدرتمندتر است.»

  براون، علاقه زیادی به توصیف بارسلون و به خصوص معماری بی نظیر موزه گونگنهایم نشان داده است. روزنامه اسپانیایی ال اسپانول توصیفات براون از بارسلون را با تبلیغات توریستی روی اتوبوس های شهری مقایسه کرده است.

  این نخستین بار نیست که  انتشار کتابی از براون با این هجمه از انتقادها روبه رو می شود. «رمز داوینچی» نیز در زمان انتشار اعتراضات زیادی را برانگیخت. زمانی که فیلمی اقتباسی از آن روی پرده نقره ای ظاهر شد، گروهی از کاتولیک ها و رهبران مذهبی به انتقاد از آن پرداخته و خواستار توقیف فوری فیلم شدند.

  دن براون در نمایشگاه فرانکفورت که هفته گذشته به پایان رسید، درباره اسپانیا گفته بود: «اسپانیا را دوست دارم. کاتالونیا را خیلی دوست دارم. امیدوارم مشکلات شان حل شود. شرایط غم انگیزی است. اما طبیعت زندگی همین است و قابل انکار نیست.»

   «منشأ» پنجمین رمان این نویسنده آمریکایی است که پس از «فرشتگان و شیاطین» (2002)، «رمز داوینچی» (2003) و «نماد گمشده» (2009) در سوم اکتبر در 13 کشور دنیا به صورت همزمان عرضه شد. رمان «منشأ» ماجراهای پروفسور رابرن لنگدان، نشانه شناس دانشگاه هاروارد، را روایت می کند که 24 ساعت وقت دارد ماجرای پر از توطئه ای را رمزگشایی کند. دن براون در این اثر همچون آثار قبلی خود موضوع مذهب، مدرنیته و هنر را با هم درآمیخته است.



  خبر
  شماره مطلب: 4650
  دفعات دیده شده: 485 | آخرین مشاهده: 4 روز پیش