فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ دوشنبه 17 مهر 1396 هجری شمسی؛ 18 محرم 1439 هجری قمری؛ 9 اکتبر 2017 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  دوشنبه 17 مهر 1396 هجری شمسی؛ 18 محرم 1439 هجری قمری؛
  9 اکتبر 2017 میلادی

  چهارشنبه 19 مهر 1396 ساعت 7:03

  رسالت شاه اسماعیل صفوی از زبان خود او: ترویج شیعه اثنی عشری و احیاء امپراتوری ایران

  نهم اکتبر سال 1503 میلادی استان کرمان شامل سراسر جنوب شرقی ایران از جمله سواحل مربوط در خلیج فارس و دریای عُمان داوطلبانه به قلمرو شاه اسماعیل صفوی پیوست.

      شاه اسماعیل که قبلا اُستان فارس را به قلمرو خود ضمیمه کرده بود در همین سال فرمانروایان یزد و اصفهان و سپس خراسان را به اطاعت خویش در آورد.

       وی در هر یک از شهرهای عمده کشور خطاب به مردم گفته بود که چون از نسل امام حسین (ع) و شهربانو دختر یزدگرد سوم است رسالت ترویج شیعه اثنی عشری و احیاء امپراتوری ایران را دارد که به نوشته مورّخان، به تحقّق هر دو وعده موفق شد. شاه اسماعیل این دو وعده و تصمیم را به عنوان برنامه کار خود، برای نخستین بار در سال 1502 میلادی در اجتماعی در شهر تبریز بیان کرده بود.

   نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  رویدادهایی که مسیر تاریخ ایران را تغییر داد؛ ورود آیت الله خمینی به پاریس، اعلام فضای باز سیاسی، دیدار شاه با اصحاب نظر، نظرات آنان، ولی ...

  طبق نقل قولهای وقت، 14 مهرماه 1357 (سال انقلاب ـ اکتبر 1978) و همان روزی که آیت الله خمینی از عراق عازم فرانسه شده بود، به خواست شاه و پس از شرکت او در جلسه افتتاحیه سال پارلمانی تازه و اعلام فضای باز سیاسی و اعتراف وی به اینکه سوء استفاده های افراد و مقامات از اختیارات (فساد دولتی) عامل نارضایتی مردم بوده است، تنی چند که در جامعه وقت به صاحبنظر معروفیت یافته بودند ازجمله دو ـ سه روزنامه نگار به کاخ نیاوران جهت دیدار و تبادل نظر با رئیس وقت کشور دعوت شدند. شاه در این دیدار نظر آنان را که در جریان مستقیم تحرّکات و رویدادهای وقت بودند و اینکه برای بازگرداندن آرامش چه باید کرد جویا شده بود.

      این دعوت شدگان عموما اعلام آزادی تاسیس حزب با هر مسلک و مرام، صدور پروانه انتشار روزنامه بدون قید و شرط های خودخواهانه و امنیتی و برگزاری انتخابات کاملا آزاد را راه حل دانسته بودند و گفته بودند که اگر انتخابات آزاد و با مشارکت همه احزاب برگزار شود، مردم به جای راهپیمایی و تظاهرات، کسانی را که بخواهند و بپسندند انتخاب و اصلاح اموررا به آنان واگذار می کنند و آرام می گیرند و این نمایندگان از هر گروه و با هر عقیده که باشند قطعا در صدد تغییر نظام سلطنتی بر نخواهند آمد زیراکه می دانند ارتش ایستادگی خواهد کرد. شاه گفته بود که اگر چنین کنیم، این راهپیمایان که تحریک شده اند همان هایی را انتخاب خواهند کرد که آنان را به خیابان می کشانند و کار خرابتر خواهد شد. «دعوت شدگان» گفته بودند که مجلس جای تظاهرات نیست و «نماینده»، هرکس که باشد نزاکت و نظامات را در مجلس مراعات خواهد کرد و شماری اندک را بهتر از گروه انبوه می شود قانع کرد.

      در این دیدار به شاه گفته شده بود که در پی احضار فوری سپهبد نصیری از پاکستان به تهران [که در آنجا سفیر بود] و فرستادن هواپیما برای آوردن او ـ کاری که قبلا سابقه نداشت ـ شایعه بازداشت احتمالی چند مقام سابق سر زبانها افتاده که اگر عملی شود نتیجه منفی خواهد داشت و مردم خواهند گفت که این کار برای اغفال و آرام کردن آنان است و عمق و واقعیت ندارد. [این بازداشت ها یک ماه بعد در نیمه آبان انجام شد و امیرعباس هویدا، سپهبد نعمت الله نصیری، غلامرضا نیک پی، داریوش همایون و ... در پادگان جمشیدیه زندانی شدند و بعدا عکس هایی که آنان را در اطاق بازداشت نشان می داد انتشار یافت ولی تاثیر بر روند تظاهرات و اعتصابات نگذارد].

       یکی از «دعوت شدگان به نیاوران» به شاه گفته بود که در این شرایط، فرماندهان نظامی باید از کسانی باشند که ماجرای شهریور 1320 تکرار نشود. همچنین اشاره شده بود که بهتر بود به جای جعفر شریف امامی یک چهره مورد علاقه و اعتماد مردم و مثلا از مصدقی ها نخست وزیر می شد. انتصاب شریف امامی [یک ماه پیش از آن] به سبب شایعاتی که درباره او در جامعه انتشار یافته [متمایل به خارجی بودن و فراماسیونر] تاثیر منفی داشته است. [از روز پس از برگزاری مذاکرات نیاوران، شایعه رفتن شریف امامی انتشار یافت و درست یک ماه بعد و در آستانه اعتصابات بزرگ عملی شد].

      چند روز پیش از جلسه نیاوران، دکتر منوچهر گنجی وزیر آموزش و پرورش وقت [اینک مقیم آمریکا] هم چند صاحبنظر و روزنامه نگار معروف را به چنین تبادل نظری به دفتر خود دعوت کرده بود که همان نظرات (آزادی تاسیس حزب و نشریه، تعقیب قضایی ضربتی سوء استفاده کنندگان از قدرت برای پُر کردن جیب خود و نیز برگزاری انتخابات آزاد) را شنیده بود.

       پس از برگزاری جلسه نیاوران که کوشش شده بود مطلبی درباره آن انتشار نیابد، جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا توسط اردشیر زاهدی سفیر وقت ایران در واشنگتن پیامی خصوصی برای شاه فرستاد!.

      از سردبیران روزنامه های بزرگ وقت که بعدا به سازمان امنیت دعوت شدند و با رئیس وقت آن تبادل نظر کردند نقل شده است که موضوعات مطرح شده در مذاکرات رئیس ساواک تقریبا همان بود که در دیدار کاخ نیاوران بمیان آمده بود. طبق همین نقل قولها، در آن روز هنوز این روزنامه نگاران چند قدمی بیش از ساختمان ساواک دور نشده بودند که فرستاده آیت الله بهشتی که در اتومبیل نشسته بود آنان را به منزل او بُرد و بهشتی به آنان گفت که شاه رفتنی است، به این حرف ها گوش نکنید و راه خودتان را بروید.

      غلامحسین صالحیار سردبیر وقت روزنامه اطلاعات پس از شنیدن اظهارات آیت الله بهشتی و بازگشت به تحریریه، به همکارانش گفت که نگرانی شاه از خارجی [برخی از دولت ها] بویژه دولت لندن بیش از تظاهرات داخلی است و تصور می کند که لندن همچنان گذشته حامی روحانیون، واشنگتن خواهان روی کارآمدن لیبرال دمکراتها (مصدقی ها) است و مسکو می داند که با هرگونه تغییراتی در ایران، چپها وضعیت بهتری خواهند یافت و بنابراین، هر سه قدرت تمایل به ناسیونالیسم ایرانی ندارند که شاه از زمان برگزاری جشن های سالگرد ایجاد شاهنشاهی ایران به دست کوروش بیش از گذشته در این راه گام برمی دارد که پدرش هم از شش سال پیش از برکناری برداشته بود. مرور زمان نشان داد که شاه به توصیه هایی که به او در دیدار نیاوران شده بود گوش نکرد و نتیجه اش را هم دید.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  15 اصل (وعده) خاتمی در آغاز کار ریاست دولت ازجمله کاهش تورم، توزیع عادلانه درآمدها، افزایش قدرت خرید ـ باید دید که تا چه حد عملی شدند

  17 مهرماه سال 1376 (نهم اکتبر 1997) روزنامه دولتی «ایران» چاپ تهران در شماره 779 خود اصول 15 گانه محمد خاتمی رئیس جمهور وقت را که همان سال کار خودرا در این سمت آغاز کرده بود منتشر کرد که تیتر بزرگ صفحه اول این روزنامه را به خود اختصاص داده بود. خاتمی این اصول را در جمع مدیران اقتصاد کشور اعلام کرده بود و گفته بود که برای ساختن جامعه یی سالم، پویا و آباد است.

      طبق گزارش این روزنامه رسمی، مهمترین بندهای این اصول از این قرار بودند: کاهش نرخ تورم، افزایش قدرت خرید مردم، توزیع عادلانه درآمدها، توجه به نیروی انسانی و مدیریت، اصلاح زیرساختهای اقتصادی، پیوند دانشگاه و صنعت، افزایش دانش اندوزی و پژوهش، اصلاح نظام مالیاتی، تنظیم روابط کار، کار آمد شدن نظام تامین اجتماعی و حفظ محیط زیست.

      از آنجاکه هرچه که دیروز «گزارش» روزنامه بود امروز مطلب «تاریخ» است بر پژوهشگران مربوط است که بروند و ببینند که وی در تحقق این اصول تا چه حد موفق شده بود ازجمله مقایسه درصد تورم و بهای ارزها در آغاز و پایان کار دولت او که طبق یک ضرب المثل معروف «درخت را از میوه اش مورد قضاوت قرار می دهند». مقایسه و محاسبه سر انگشتی وضعیت ایران از لحاظ آن اصول 15 گانه، در پایان امرداد 1384 که دوران دولت خاتمی پایان یافت با زمان روی آمدن او بهبود چشمگیر نیافته بود، چرا؟!.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  شهادت امام حسین (ع) طبق تقویم میلادی

  آلماناک تالیف پروفسور ویلیام بلِیک، شهادت امام حسین (ع) در کربلا را طبق تقویم میلادی نهم اکتبر سال 680، و کرونیکل رویدادهای جهان در طول تاریخ (صفحه 250) دهم اکتبر همین سال ذکر کرده اند.

      کرونیکل رویدادهای جهان شهادت حسین ابن علی (ع) را آغاز گسترش مذهب شیعه و جهانگیر شدن آن ذکر کرده است.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  داستان «خَرِ طلایی» ـ مردی آزمند که تبدیل به خَر شده بود برای بازگشت به قالب قبلی، تعهد اخلاقی شدن سپرد

  در تاریخ ادبیات غرب، اکتبر سال 175 میلادی، ماهی به شمار آمده است که در آن، داستان «خر طلایی» نوشته آپولیوس Apuleius در امپراتوری روم به اوج محبوبیت رسیده بود، به گونه ای که در چهار کانون در امپراتوری روم جمعا 119 کاتب (رونویس بردار) هر روز از بام تا شام آن را تکثیر (رونویسی) می کردند.

      اپولیوس سه ماه پیش از آن، کار نوشتن این داستان را به پایان رسانده بود. او که یک رومی متولد شمال افریقا بود در پنجاهمین سال عمر خود این داستان (خیالی) را نوشته بود. در این داستان که تا قرن گذشته به زبانهای مختلف تجدید چاپ شده است و در دانشکده های ادبیات آن را در بخش ادبیات غرب مطالعه می کنند، نویسنده شرح احوال مردی به نام آلوسیوس «Lucius» را بیان می دارد که ناگهان تبدیل به «خر» شده و به کارهای عجیب و غریب؛ گاهی ماجراجویانه و زمانی خنده آور دست می زند و ....

      آپولیوس در قالب این داستان، اوضاع اجتماعی زمان خودرا منعکس و افکار فلسفی و نظرات اصلاحی اش را بیان می دارد. وی داستان خودرا پس استغاثه لوسیوس به پیشگاه ایسیس Isis خدای رومیان که اگر دوباره به قالب اصلی باز گردانده شود سراغ مادی گری و آزمندی و ظلم نخواهد رفت و فردی پایبند اخلاقیات و معنویات خواهد شد و قبول تعهد او از جانب ایسیس و به صورت اول درآمدنش به پایان می برد. این تالیف، داستان نویسی غرب را وارد عصر تازه ای کرده است. آپولیوس چند تالیف دیگر هم دارد که به این معروفیت نرسیده اند.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  زادروز نویسنده «دون کیشوت = دان کیهوت» که اسارت و فقر او را به داستان نگاری گرایش داد

  امروز، نهم اکتبر، زادروز «میگوئل دو سروانتس ساودرا Miguel de Cervantes Saavedra» نویسنده داستان بسیار معروف «دان کیهوت = دون کیشوتDon Quixote» است که در سال 1547 به دنیا آمد و 69 سال عمر کرد. قریحه دو سروانتس در داستان نویسی و خلق داستان در سراسر جهان زبانزد است.

      وی که شاعری خوش قریحه و نمایشنامه نگاری ماهر بود آثار متعدد دیگر هم دارد از جمله El Ingenioso Hidalgo که شرح حال یک شوالیه است.

      دو سروانتس در جوانی به ایتالیا رفته و به عنوان یک نظامی اسپانیایی در جنگ دریایی لپانتو Lepanto با عثمانی شرکت کرده بود. در این جنگ با اینکه اسپانیا، ایتالیایی ها از جمله جمهوری ونیز و سایر نیروهای مسیحی پیروز شدند، دو سروانتس مجروح و علیل شد و هنگام انتقال به اسپانیا، کشتی حامل وی به تصرف دزدان دریایی درآمد و او و برادرش به الجزایر منتقل و به صورت برده به یک مراکشی فروخته شدند که خانواده آنان در اسپانیا پولی جمع آوری و این دو را از صاحبشان بازخرید. همین اسارت و نیز فقری که «دو سروانتس» پس از بازگشت به اسپانیا دچار آن شده بود و نیز دو بار به زندان افتادن به سبب ورشکستگی مالی و نپرداختن قروض، او را تبدیل به یک نویسنده خوب کرد و ....

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  کشف رابطه اعتیاد با تغییرات مغز

  به گزارش شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا که هفتم اکتبر 2005 پخش شد، بانو «پالا پینPaula Paineکه یک زن جوان و ثروتمند است به دزدیدن از مغازه ها معتاد شده و دکتر جان گرانت که ماهها روی او مطالعه کرده و چند بار از مغز وی عکس گرفته علت این اعتیاد را اندک تفاوت کلپتومانیای مغز او با سایرین تشخیص داده که ممکن است به حل نهایی مسئله انواع اعتیاد منجر شود.

      بانو پالا که در دبستان، دبیرستان و دانشگاه یک دختر نمونه و مدل دیگران بود پس از فراغت از تحصیل، در کاخ سفید واشنگتن به کار پرداخت و در اینجا هم یک کارمند نمونه شده بود. وی پس از ازدواج با یک سرمایه دار تکزاسی به شهر هوستون نقل مکان و دارای سه فرزند شده و مادری نمونه و همسری ایده آل بشمار می رفت. در یک خانه وسیع چند میلیون دلاری زندگی می کرد و بی نیاز از مادیات و پول بود، ولی عادت به دزدی از مغازه ها کرده بود. طبق این گزارش (اکتبر 2005)، وی هنگامی دزدی می کرد که قبلا از موضوعی ناراحت شده بود و با دزدی کردن آرامش خود را باز می یافت. وی از اشیاء مسروقه که ارزشی هم نداشتند استفاده نمی کرد و آنها را بعدا به دور می ریخت. تا آن زمان (زمان پخش گزارش) دستگیر هم شده بود ولی قضات دادگاه عمل سرقت را تعمدی و ارادی ندانسته و قرار منع تعقیب صادر کرده و تنها از شوهرش خواسته بودند که او را برای درمان نزد روانپزشک ببرد.

       طبق گزار ای بی سی، روانپزشکان و روانشناسان وسیعا در این باره مطاله کرده و تشخیص داده بودند که بانو "پالا" به دزدی کردن از مغازه (شاپ لیفتینگ) معتاد شده، درست بمانند کسانی که به سیگار، مواد مخدر، الکل، ازدواج مکرر و بدون دلیل، داشتن دفتر و اثاثه لوکس، اسراف، خرید غیر ضروری و نظایر آن معتاد می شوند.

       این تشخیص مسئله را حل نکرد ولی دکتر جان گرانت Dr. G. Grant استاد کرسی روانپزشکی دانشگاه دولتی مینه سوتا اوایل اکتبر 2005 موفق به کشف علت واقعی آن شد که کار تحقیقی تازه ای اعلام شده است. وی از مقایسه عکسهای مغز بانو پالا با مغز زنانی که مطلقا اعتیاد ندارند متوجه شد که Kleptomania کلپتومانیای مغز «پالا» با دیگران کمی تفاوت دارد. این تفاوت در معتادان به مواد مخدر، الکل، سیگار، همنشینی با زنان و یا مردان، قمار، خیالبافی، دروغگویی بی جهت و ... هم دیده می شود. این تغییر و تحول مغزی، عملی است تدریجی. دکتر گرانت گفته بود کسانی هستند که هنگام رو به رو شدن با یک مشکل بزرگ، به جای حل آن، به خیالات دوران کودکی و تصورات فانتزی و واهی فرو می روند و خود را با این عمل از اندوه آسوده می سازند. دکتر گرانت همچنین گفته بود: حالا که دلیل علمی مسئله پالا کشف شده است باید راهی به دست آورد که این تفاوت کلپتومانیا را بتوان بر طرف کرد و این قسمت مغز را به حالت اول بازگردانید. قبلا برای رفع اعتیاد، فرد را تحت آموزش و اندرز قرار می دادند و برای مدتی او را کنترل می کردند که سراغ عادت نرود که همیشه نتیجه بخش نبوده است و اینک متوجه ساخت دارو شده اند و ....

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  روزی که کُره ای ها دارای الفبای اختصاصی شدند

  مورخان آمریکایی نهم اکتبر سال 1446 میلادی را روزی نوشته اند که کره ای ها در آن روز دارای الفبای اختصاصی شدند که هانگول Hangul   نامیده می شود. برحسب وقت سئول (وقت خاور دور ) این رویداد دهم اکتبر اتفاق افتاده بود. کره ای ها قبلا الفبای چینی را برای نوشتن بکار می بردند که حروف «مصوته (واول)» محدود آن نمی توانست همه صداهای واژه های کره ای را شامل شود.

       الفبای کره ای دارای ده حرف مصوته است که کمکی بسیار به یکسان سازی تلفظ ها، از میان بردن لهجه ها و شیوا ساختن زبان این مردم کرده است. می دانیم که کره ای ها خیلی زودتر از سوئدی ها موفق به چاپ کردن کتاب با حروف فلزی شده بودند. چینی ها صدها سال پیش از همه با حروف چوبی، فن چاپ را اختراع کرده بودند.

       واژه کره از گریوGoryeo  نام یک دودمان پادشاهی این شبه جزیره گرفته شده است. مارکوپولو ایتالیایی در کتاب خود؛ «سفرها»، از کشور کره به نام «کائولی Cauli  یاد کرده و این واژه، مقلوب کلمه چینی گااولی gaoli  است. اروپائیان با خواندن کتاب مارکوپولو با خاور دور آشنا شدند و به تدریج کلمه کائولی را به «کُریا Korea (در زبان انگلیسی) و کُره (درزبان فرانسوی)» تبدیل کرده اند و مردم کره هم اصراری به تصحیح آن توسط خارجیان ندارند.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  نمونه یک ازدواج سیاسی در اروپا

  نهم اکتبر 1514 لوئی دوازدهم پادشاه فرانسه با هدف تامین دوستی این کشور با انگلستان که قرنها با هم جنگ و ستیز داشتند در سن 52 سالگی با ماری تودور Mary Tudor دختر 18 ساله هنری هفتم پادشاه انگلستان و خواهر کوچکتر هنری هشتم ازدواج کرد. هنری هفتم نیز با هدف جلب دوستی فرانسه دختر جوان خودرا مجبور به این ازدواج کرده بود.

      برادر ماری که بعدا به نام هنری هشتم پادشاه انگلستان شد با این ازدواج موافق نبود و به پدرش گفته بود که نباید ماری را قربانی منافع سیاسی اش کند، باید رضایت ماری را در نظر بگیرد که هنری هفتم اعتنا نکرده بود.

      این ازدواج تنها 83 روز طول کشید و با درگذشت ناگهانی لوئی دوازدهم در یکم ژانویه 1515 پایان یافت و در نتیجه دوستی دوکشور هم قوام نگرفت و دوام نیافت. سپس بدون دادن اطلاع به برادرش با یک دوک (شاهزاده) انگلیسی ازدواج کرد و این زن و شوهر برای بخشوده شدن مجبور به پرداخت یک جریمه نقدی سنگین شدند. ماری برای ازدواج با دوک انگلیسی قانون ازدواج فرانسه را که بر پایه آیین کاتولیکها بود نادیده گرفته بود.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  پیروزی انقلاب دکتر «سون یات سِن» و جمهوری شدن چین

  نهم اکتبر سالروز پیروزی انقلاب دکتر «سون یات سنSun Yat Sen   در چین است که در این روز در سال 1911 به نظام سلطنتی این کشور که در طول قرن نوزدهم قدرتهای غرب و نیز ژاپن از ضعف آن استفاده کرده و به مداخله عمیق در سرزمین چین پرداخته بودند پایان داد.

       دکتر سون که به پدر جمهوریت چین معروف است در سال 1866 به دنیا آمد و در 12 مارس 1925در 58 سالگی درگذشت. وی یک سوسیال دمکرات بود. اصول معروف، مهم و سه گانه دکتر سون از این قرارند:

  1- ناسیونالیسم 2- دمکراسی 3- تامین معاش، رفاه و نیازمندی های زندگانی برای همه که به تعبیری نوعی سوسیالیسم معتدل (میانه – ملایم) است. وی بدون رعایت این سه اصل، پیشرفت سرفرازی و نیکبختی یک ملت را میسر و محقق نمی داند. بسیاری از متفکران عصرحاضر (قرون 20 و 21) این اصول را که دکتر سون بر آنها استدلال و تعریف نوشته و اندیشمندان دیگر تفسیر کرده اند کلید حل مسائل هر ملت و رفاه آن می دانند. [سوسیالیسم قرن 21 ـ فرضیه هوگو چاوس مشابهت بسیار با اصول 3 گانه دکتر سون دارد.].

       پس از فوت دکتر سون، پیروان و جانشینانش از هدفهای او دور شدند که در سال 1949 از مائو شکست خوردند و ....

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  درگذشت دوقلوهای هنرمند آمریکایی ـ پیدایش اصطلاح دوقلوهای سیامی ـ ماجرای فروش دوقلوها و ...

  نهم اکتبر سال 1912 دو خواهر دوقلوی سیاهپوست آمریکایی به نام های میلی Millie و کریستین Christine که هنگام تولد به هم متصل بودند و اعضای مشترک داشتند درگذشتند. این دو خواهر که 11 جولای 1851 در «وایت ویل» ایالت کارولینای شمالی به دنیا آمده بودند 61 سال عمر کرده بودند. پدر و مادر این دو برده فردی به نام مک کوی McCoy بودند که وی این دوقلو را به یک تماشاخانه دار سیّار فروخت و چون شهرت هنرنمایی یافتند فردی دیگر آنان را ربود و به انگلستان بُرد ولی در آنجا بدام افتاد. در انگلستان بردگی لغو شده بود و مقامات لندن گفتند که تنها می توانند دو خواهر را به پدر و یا مادرشان تحویل بدهند که خریدار قبلی ترتیب این کاررا داد و به آمریکا بازگردانیده شدند و به هنرنمایی ادامه دادند. صاحب تئاتر وسائلی فراهم ساخت که دو خواهر مقدمات 5 زبان را فراگیرند تا در جریان نمایش اصطلاحات این زبانها را برای سرگرمی تماشاگران بکار برند.

      این نوع دوقلو را اصطلاحا «دوقلوی سیامی» گویندکه دو برابر دوقلوی هنرمند سیامی (نام سابق تایلند) به نام چانگ Chang و انگ Eng  در قرن نوزدهم به این لقب معروف شده بودند که این اصطلاح جهانی و وارد فرهنگ واژه ها شده و دوقلوهای از این دست و ازجمله لاله و لادن بیژنی (ایرانی) را که در سال 2003 در سنگاپور و در جریان عمل جراحی فوت شدند دوقلوهای سیامی می خواندند. چانگ و انگ که در سال 1811 از پدر چینی و مادر مالایایی در جنوب تایلند به دنیا آمده بودند در سیرک ها هنرنمایی می کردند. این دو 63 سال عمر کردند و بسال 1874 درگذشتند.

      از زمان پیدایش خط و نوشتن، درباره این نوع دوقلوها داستانهای متعدد گفته و نوشته شده است ولی به صورت سند از قرن دهم، و درباره دو برادر به هم چسبیده ارمنی است که در سال 942 به دنیا آمده و از ارمنستان به قسطنطنیه (استانبول امروز) منتقل شده و در این شهر زندگی می کردند. در حال حاضر هر سال دهها تن از نوع دوقلوها در گوشه و کنار جهان به ددنیا می آیند که با پیشرفت جراحی برای مدتی طولانی تواما زندگی نمی کنند و از هم جدا می شوند.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  ترور پادشاه یوگوسلاوی و ایجاد بدبینی و سوء ظن که سرانجام به فروپاشی این کنفدراسیون انجامید

  نهم اکتبر سال 1934 الکساندر یکم پادشاه یوگوسلاوی به دست یک ناسیونالیست کروات ترور شد و«پتر» پسر ده ساله اش را برجای نشاندند!.

       این قتل باعث سوء ظن صِربها نسبت به سایر ملیّت های کنفدراسیون یوگوسلاوی، و نیز دشمنی با مجارها و ایتالیایی ها شد که در طول زمان گسترش یافت. همین بدبینی و سوء ظن به علاوه احساسات ناسیونالیستی سبب شد که پس از درگذشت تیتو، این کنفدراسیون فروپاشیده شود. البته عاملِ برنامه های گسترش «ناتو» و «اتحادیه اروپا» را در این فروپاشی و ایجاد چند کشور مستقل نمی توان نادیده گرفت.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  اختراع پتوی برقی

  نهم اکتبر سال 1946میلادی پتوی برقی ساخته شد که کمک بزرگی مخصوصا به سالخوردگان بود که در برابر سرما آسیب پذیرترند.

      نخستین پتو از این نوع ،پس از عرضه به بازار 39 دلار و پنجاه سنت قیمت گذاری شده بود.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  دکتر بارنارد و پژوهش هایش در زمینه پیشگیری و رفع عوارض پیری و تجربه عملی آن با ازدواج با یک دختر ۱۹ ساله در ۴۷ سالگی

  دکتر کریستیان بارنارد جرّاح معروف قلب Cardiac Surgeon و متولد 8 نوامبر 1922 در ناحیه «کِیپ» در فدراسیون آفریقای جنوبی که با انجام نخستین عمل پیوند قلب در سوم دسامبر 1967 در بیمارستان گروت شورِ شهر کیپ تاون، تاریخساز شد در زمینه پژوهش «عوارض پیری و سالخوردگی» و یافتن راههای جلوگیری از آن هم کسب شهرت کرده است مخصوصا که خود او، دست آوردش را تجربه کرد.

      بارنارد ضمن پژوهش های خود درباره جلوگیری و همچنین کاهش عوارض پیری ازجمله ضعف حافظه، ضعف ماهیچه ها، افسردگی، دلخوری و پشیمانی از کارهای گذشته، کاهش اشتهاء، خواب کوتاه و متناوب، بی اعتنایی و بی علاقه گی، ضعف جسمانی و کشش جنسی و ... به این نتیجه رسیده بود که سالخوردگان نیاز به یک همدم جوان، مطیع و شکیبا دارند. به علاوه، باید خاطره نگاری کنند ـ خاطراتی که درس دهد، اطمینان یابند که پس از مرگ، مراسم ترحیم و گورگاه خوب خواهند داشت و همچنین در دوران بازنشستگی، از سرگرمی های اجتماعی و گردشگری و برخی ورزش های بدنی و رقص های سالُنی، صید ماهی و باغچه کاری محروم نباشند، منظما دوستان، همکاران و فرزندان و فرزندزادگان خودرا ببینند و از محبت آنان برخوردارباشند. در کنار دریا که هوا اکسیژن بیشتری دارد زندگی کنند و .... دکتر بارنارد دوم سپتامبر 2001 در قبرس درگذشت. وی برای گردش و وقت گذرانی به جزیره قبرس رفته بود. پژوهش های وی در زمینه Anti- Aging Research همچنان دنبال شده است.

      وی در 47 سالگی دست به تجربه دستاورد خود زد و با یک دختر 19 ساله به نام Barbara Zoellner که دختر یک میلیونر بود ازدواج کرد. باربارا همسال پسر بارنارد از ازدواج اول بود. این ازدواج و تجربه بارنارد در سراسر جهان وسیعا انعکاس یافت. در تهران، روزنامه خبری اطلاعات گزارش آن را درج کرد. وی هفت سال بعد هم با یک مدل که یک دختر زیبا و خوش برخورد به نام کاترین بود ازدواج کرد. بارنارد گفته بود که با زن اول هماهنگی نداشت و ناخرسند بود که ناخرسندی، فرد را از پیشرفت باز می دارد و نیز لذت های زندگی. او حتی مدتی با «جینالولو بریجیدا» بازیگر ایتالیایی فیلم های سینمایی رفت و آمد داشت که یک بانوی خوش سلوک و سازشکار بود. دکتر بارنارد به مردان اندرز داده است که با زنان و دختران چند سال جوانتر از خود ازدواج کنند.

      بارنارد که 9 کتاب درباره پژوهش ها و کارهای خود نوشته است، عمل جرّاحی قلب باز را در آمریکا ـ استیتِ مینه سوتا ـ تمرین کرده بود. بارنارد در 1953 پیوند کُلیه انجام داده بود. وی همچنین کاشف یک داروی ویژه کودکان بود.

   نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  زمین لرزه ای که چند منطقه بزرگ در آسیای جنوبی را تکان داد و تلفات سنگین ببار آورد

  زمین لرزه 7 و 6 دهم ریشتری آسیای جنوبی که بامداد هشتم اکتبر 2005 رخ داد به دلیل وقوع در عمق زیاد، چند کشور را تکان شدید داد.

       این زلزله که مرکز آن در صد کیلومتری شمال شرقی اسلام آباد (پایتخت پاکستان) بود تا کابل (480 کیلومتری) در غرب و تا بنگلادش در شرق، منطقه ای به عرض بیش از هزار کیلومتر را لرزاند و دهها هزار تَن تلفات جانی و نیز ویرانی فراوان به بار آورد.

      این تلفات در پاکستان و کشمیر بیشتر بود. عکس زیر که نهم اکتبر 2005 (روز پس از زلزله) گرفته شده است خرابی چند مجتمع ساختمانی در حاشیه پایتخت پاکستان را نشان می دهد.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  برخی دیگر از رویدادهای 9 اکتبر

  1831: کاپودیستریاس Kapodistias   دیپلمات امپراتوری روسیه و متولد یونان که پس از اعلام استقلال این کشور از سلطه عثمانی، با سازش قدرتهای اروپایی رئیس کشور مستقل یونان شده بود به دست پسر و برادر مردی که به زندان افتاده بود در مدخل کلیسا به قتل رسید. وی نخستین رئیس کشور مستقل یونان پس از دو هزار سال بود. یونان از اواخر هزاره یکم پیش از میلاد تا اوایل قرن نوزدهم به ترتیب توسط مقدونی ها، رومی ها و عثمانی ها اداره می شد.

  1940: لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان) در یک حمله شبانه به لندن، کلیسای سن پال را بمباران کرد.

  1947:  برای نخستین بار میان یک هواپیمای در حال پرواز و یک اتومبیل در حال حرکت ارتباط تلفنی برقرار شد.

  1944:  مذاکرات 9 روزه چرچیل با استالین در مسکو آغاز شد که فصلی از آن مربوط به سرنوشت ایران پس از جنگ جهانی دوم بود.

  1961: انگلستان به استعمار خود بر سرزمین آفریقایی تانگانیکا پایان داد . این سرزمین بعدا با زنگبار متحد شد و جمهوری فدرال تانزانیا به وجود آمد.

  1970: جمهوری خمر  Khmer  (کامبوج ) اعلام موجودیت کرد . قبلا این کشور سلطنتی و پیش از آن مستعمره فرانسه بود . کامبوج بعدا باز هم به نوعی سلطنتی باز گشت کرد.

  1989: هفتاد هزار تن از اتباع آلمان شرقی در شهر لایپزیک دست به اعتراض زدند و خواهان آزاد شدن تاسیس احزاب و گروهها و انتشار نشریه مستقل و حرفه ای شدند و عدم رضایت خود از وجود یک حزب (حزب کمونیست) و دولتی بودن نشریات ابراز داشتند. این اعتراضها تا تامین وحدت آلمان ادامه یافته بود.

             

               امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4627
  دفعات دیده شده: 239 | آخرین مشاهده: 5 روز پیش