فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
در سوگ ایرانشناسی خستگی ناپذیر نسخه چاپی RSS
 • در سوگ ایرانشناسی خستگی ناپذیر در سوگ ایرانشناسی خستگی ناپذیر
  یکشنبه 16 مهر 1396 ساعت 20:02

  در این زمانه چه سخت است از دست دادن دانشی مردی که در اوج فعالیتهای علمی و پژوهشی اش خاموشی گزید. دشوار بتوان پذیرفت خبر درگذشت او را در حالی که تا آخرین لحظات دل در گرو مطالعات ایرانی داشت و امیدها برای درانداختن طرح ها و برنامه هایی که باید با پشتکار، ذوق و سلیقه مثال زدنی او به ثمر می نشست. محققان و علاقه مندان حوزه مطالعات ایرانی در داخل و خارج از کشور بسیاری خاطره از دانش گسترده او دارند که با روی گشاده آماده بخشیدن به دیگران بود. هیات مدیره انجمن ایرانی تاریخ با نهایت تاسف درگذشت دانشمند گرامی و همکار ارجمند جناب آقای دکتر محسن جعفری مذهب را به خانواده ایشان و جامعه تاریخ دانان کشور تسلیت گفته و از خداوند منان برای روح بلند او آرامش ابدی و برای خانواده محترمشان صبر و تحمل مسئلت دارد. شهرام یوسفی فر رئیس هیات مدیره انجمن ایرانی تاریخ

  در سوگ ایرانشناسی خستگی ناپذیر
  در این زمانه چه سخت است از دست دادن دانشی مردی که در اوج فعالیتهای علمی و پژوهشی اش خاموشی گزید.
  دشوار بتوان پذیرفت خبر درگذشت او را در حالی که تا آخرین لحظات دل در گرو مطالعات ایرانی داشت و امیدها برای درانداختن طرح ها و برنامه هایی که باید با پشتکار، ذوق و سلیقه مثال زدنی او به ثمر می نشست. محققان و علاقه مندان حوزه مطالعات ایرانی در داخل و خارج از کشور بسیاری خاطره از دانش گسترده او دارند که با روی گشاده آماده بخشیدن به دیگران بود.
  هیات مدیره انجمن ایرانی تاریخ با نهایت تاسف درگذشت دانشمند گرامی و همکار ارجمند جناب آقای دکتر محسن جعفری مذهب را به خانواده ایشان و جامعه تاریخ دانان کشور تسلیت گفته و از خداوند منان برای روح بلند او آرامش ابدی و برای خانواده محترمشان صبر و تحمل مسئلت دارد.
  شهرام یوسفی فر
  رئیس هیات مدیره انجمن ایرانی تاریخ

  دکتر محسن جعفری مذهب عضو هیات علمی پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی پس چندین سال مدارا با توموری بدخیم، یک شنبه 16 مهر 1396 در سن 60 سالگی دار فانی را وداع گفت.

  استاد جعفری مذهب متولد 1336 رشت بود. او با گذراندن دوره لیسانس تاریخ در دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد در دانشگاه مشهد و دوره دکترا در دانشگاه شهید بهشتی مدارج علمی خود را طی کرد. اگرچه تخصص اصلی دکتر جعفری مذهب در حوزه تاریخ مغول بود اما ایشان در حوزه سکه شناسی سندشناسی، کتاب شناسی و ایرانشناسی در میان پژوهشگران شهره بود و طی بیست سال خدمت مستمر در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تلاش وافری را در در برگزاری کنفرانس ها و همایش های داخلی و خارجی در حوزه های ایران شناسی انجام داد.

  جعفری مذهب سالها در مرکز آموزش عالی کتابداری، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه الزهرا، دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، دانشگاه امام خمینی، وزارت آموزش و پرورش مشغول به تدریس بود و دانشجویان زیادی زیر نظر ایشان پایان نامه های خود را به سرانجام رساندند. انتشار کتاب تاریخ شناسی و همچنین نگارش نزدیک به 140 مقاله در نشریات معتبر از جمله کارهای علمی ایشان است.

  انجمن ایرانی تاریخ درگذشت تأسف بار ایشان را به خانواده محترم، جامعه علمی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تسلیت می گوید.

  خبر
  شماره مطلب: 4624
  دفعات دیده شده: 370 | آخرین مشاهده: 5 روز پیش