فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ شنبه 15 مهر 1396 هجری شمسی؛ 16 محرم 1439 هجری قمری؛ 7 اکتبر 2017 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  شنبه 15 مهر 1396 هجری شمسی؛ 16 محرم 1439 هجری قمری؛
  7 اکتبر 2017 میلادی

  شنبه 15 مهر 1396 ساعت 11:19

   

  شرح دیدار نخستین هیات دیپلماتیک دائم ایران درچین

  نهم اکتبر سال 516 میلادی (مهرماه) نخستین سفیر دائمی ایران در چین که با 90 تَن همراهان خود وارد پایتخت این کشور شده بود طی تشریفات مفصلی نامه خود را به وودی Wudi امپراتور وقت تسلیم و همرانش را معرفی کرد. درمیان همراهان سفیر؛ یک موبد زرتشتی، 21 نظامی، سه دیپترتار (دفتردار ـ منشی)، 4 مترجم، دو معمار و ... دیده می شدند. این نخستین بار بود که ایران با یک هیات دیپلماتیک، روحانی به یک کشور بیگانه می فرستاد.

       سفیر ایران به امپراتور چین توضیح داد که معماران برای ساختن بنای سفارتخانه و نظامیان برای محافظت از جان هیات دیپلماتیک، و موبد نیز برای اجرای آیین های دینی برای اعضای هیأت با او آمده اند و اضافه کرد از آنجاکه «سفارتخانه» قلمرو ایران بشمار خواهد آمد، ما نمی توانیم نگهبانی از آن را به خارجی بسپاریم.

       سفیر ایران به امپراتور چین گفت که بعد از قسطنطیه (پایتخت روم شرقی ـ استانبول)، این دومین هیات دیپلماتیک دائم ایران در یک کشور خارجی خواهد بود و افزود که از زمان «قباد ساسانی»، بودائیان در ایران خاوری (افغانستان امروز) آزادی مذهبی به دست آورده اند، زیرا که بانوی قباد، دختر رئیس هون ها، آیین بودایی داشت.

       «دواگرلینک» بانوی امپراتور چین و قائم مقام او که در مراسم حضور داشت ابراز تمایل به بحث و گفتگو با موبد کرد.

      نوشته های دیگر حکایت دارد که بانوی امپراتور پس از چند جلسه بحث با موبد اعزامی، با این که شاخه ای از بودائیسم موسوم به «ماهایانا Mahayana » در پایتخت چین (در آن زمان شهر لوایانگLuoyang) پیروان فراوان داشت، شیفته آیین زرتشت شد و موبد اجازه ترویج آن را در چین و ایجاد معبد و آتشکده یافت و ظرف 15 سال چهار آتشکده در چین ساخته شد. ساختمان سفارت نیز ظرف سه سال بپایان رسید. رفتار دوستانه چینیان نسبت به ایرانیان سبب شد که در اواخر سده بعد گروهی از ایرانیان ـ ایرانیان ناخرسند از سلطه عرب ـ علاوه بر هند، به چین هم مهاجرت کنند.

       یزدگرد سوم آخرین شاه ساسانی ایران پس از عقب نشینی از برابر اعراب مسلمان و استقرار در خراسان، از امپراتور چین استمداد کرده بود که اجابت نشد. با و جود این، فیروز پسر یزدگرد سوم به چین رفت تا با جمع آوری نیرو از پیشروی اعراب در شرق ایران جلوگیری کند که موفق نشد و با دست خالی به ایران خاوری بازگشت و ....

   

  تصویب متمم قانون اساسی در جلسه 15 مهر سال 1286 مجلس - طرح قرارداد تقسیم ایران!

  مجلس شورای ملّی 15 مهرماه سال 1286 در نخستین روز از دومین دوره تاسیس خود متمم قانون اساسی را تصویب کرد. بیشتر اصول قانون اساسی وقت در همین متمم گنجانیده شده بود زیرا که اصل قانون اساسی، شکل مقدمه و اعلامیه داشت. حقوق ملّت در همین متمم آمده بود.

       متمم قانون اساسی درست پنج روز پس از رد شفاهی قرارداد تقسیم ایران میان انگلستان و روسیه به دو منطقه نفوذ (منعقده در آگوست 1907 در سن پترزبورگ) از سوی نمایندگان مجلس و بیرون راندن علاء السلطنه وزیر امور خارجه وقت از جلسه به تصویب رسید. علاء السلطنه پس از تایید انتصابش از سوی مجلس، در همان جلسه گزارش قرارداد سن پترزبورگ (تقسیم ایران) را قرائت کرده بود!. رئیس الوزراء وقت، خود جرأت این کار را نداشت و منتظر شده بود تا انتصاب وزیر امورخارجه تصویب شود و او (وزیر) این کار را بکند.

   

  کناره گیری ژنرال رضاخان از وزارت جنگ و تظاهرات نظامیان

  ژنرال رضاخان پهلوی وزیر جنگ کابینه قوام السلطنه در پی انتقاد چند نماینده مجلس از او و نقل این انتقاد ها در روزنامه ها، 15 مهرماه 1301 به حالت اعتراض کناره گیری خودرا اعلام داشت که واحدهای نظامی به حمایت از او برخاستند و مسلحانه وارد خیابانها شدند و در میدان بهارستان آرایش رزمی به خود گرفتند. گروهی از مردم نیز به حمایت از معترضین به آنان پیوستند.

      متعاقب تهران، چنین تظاهراتی در سایر شهرها برپا شد که شاهزاده محمدحسن میرزا ولیعهد وقت و قوام السلطنه به حل مسئله پرداختند و از ژنرال رضاخان خواستند که از کناره گیری انصراف دهد که با شرایطی قبول کرد.

   

  چهار فرمانده عرب برای تصرف چهار منطقه ایران

  عُمر ابن خطاب خلیفه وقت در روزی که با احتساب تقویم تقوین نگاران، هفتم اکتبر سال 641 میلادی است برای تصرف خراسان؛ احنف ابن قیس، برای تصرف کرمان؛ سهیل ابن عدی، برای تصرف سیستان؛ عاصمه ابن عمر و برای تصرف اصفهان ؛عبدالله ابن عتبان را انتخاب کرد.

      ارتش ایران 16 نوامبر 636 میلادی در نبرد قادسیه از عرب مسلمان شکست خورده بود که متعاقب آن، فاتحان تیسفون پایتخت ایران (30 کیلومتری جنوب بغداد) را تصرف و به تعقیب یزدگرد سوم شاه وقت که از تیسفون عقب نشینی کرده بود پرداخته و در دو جنگ دیگر، جلولا و نهاوند، نیز او را شکست و به خراسان فراری داده بودند که در «مَرو ـ ترکمنستان امروز» ترور شد. اعراب سپس ایران را شهر به شهر تصرف کردند و نزدیک به دویست سال زیر سلطه خود داشتند که بپاخیزی ایرانیان آغاز شد و دست عرب از ایران کوتاه و استقلال و حاکمیت ملی خودرا بازیافت.

   

  سالگشت درگذشت «اِدگار آلن پو» روزنامه نگار و داستان نویس بنام قرن 19 آمریکا

      «اِدگار آلن پو poe» نویسنده ای که به نگارش «داستان کوتاه» نظم نوین داد و سبکی را که الگوی این کار شده است بکار بست هفتم اکتبر (روزی چون فردا) در سال 1849 در 40 سالگی درگذشت. وی روزنامه نگار، داستان نویس و مقاله نگار بود و همین پرکاری باعث ضعف بدن او و هجوم امراض شده بود. پو در 19 ژانویه 1809 در شهر بوستون آمریکا دیده به جهان گشوده بود. وی در عین حال یک شاعر بود.

       تاریخ ادبیات عمومی (جهان) از آلن پو به عنوان فردی که در تکامل داستان کوتاه نویسی سهم به سزا دارد یاد کرده است. اهمیت و نفوذ آلن پو در دهه های اخیر که مردم وقت و حوصله خواندن داستان مطول ندارند بیشتر شده است. او در کنار حرفه روزنامه نگاری 120 دادستان کوتاه نوشت و یک دیوان، شعر سرود که اشعارش عمدتا طنز گونه است. آلن پو سالها سردبیر روزنامه «رجیستر» چاپ شهر بالتیمور آمریکا بود. حرفه روزنامه نگاری باعث شده بود که داستانهای کوتاه او روح واقعی داشته باشند زیرا انعکاس واقعیت های روز هستند و استحکام نوشته در واقعی تلقی شدن آنها جای تردید باقی نمی گذارد. وی در چهل سالگی هنگام عبور از خیابان در شهر بالتیمور بر زمین افتاد و درگذشت .در آن زمان تشخیص علت مرگ او امکان نداشت ولی اخیرا با انجام آزمایش روی باقیمانده جسد او نشان داده است که بیماری سل و خونریزی ناگهانی ریه باعث مرگ او شده بود.

       آلن پو هنگامی که سه ساله بود پدر و مادر خود را از دست داد و یک ثروتمند ساکن ریچموند ویرجینیا وی را به عنوان پسر خوانده بزرگ کرد. پدر خوانده برای ادامه تحصیل، نخست او را به انگلستان و سپس به دانشگاه ویرجینیا فرستاد.

       داستانهای الن پو هنوز تجدید چاپ می شوند. یکی از نوشته های او «تیمور لنگ (امیر تیمور) » عنوان دارد که خواسته است درآن استقامت و پایداری را نشان دهد و عنوان دیگری از آنها «العارف»! است و ....

   

  زادروز شبکه «فاکس نیوز»، تلویزیون خبری با روشی محافظه کارانه

  هفتم اکتبر زادروز شبکه تلویزیونی پخش خبر ـ ماهواره ـ کابلی «فاکس نیوز» آمریکاست. روپِرت مورداک استرالیایی از امپراتوران رسانه ای جهان و صاحب «کمپانی خبر» و اسکای نیوز، شبکه «فاکس نیوز» را هفتم اکتر 1996 در شهر نیویورک و صرفا با این هدف راه اندازی کرد که رقیبی برای شبکه های خبری دیگر باشد که به قول او خیلی لیبرال شده بودند و اخبارشان یکطرفه بود و در محافظه کاران (حزب جمهوریخواه) نبود.

       وی هنگام گشایش این شبکه در نطقی گفته بود: ما با نگاهی محافظه کارانه به رویدادها به میدان خبر آمده ایم، شما مردم باید هر دو طرف را تجربه کنید و سپس تصمیم بگیرید که مخاطب اخبار و تفسیرهای کدام شبکه شوید. این شعور خود شماست، کسی شما را وادار به خواندن روزنامه و یا دیدن یک تلویزیون خاص نمی تواند بکند. اگر شما یک روزنامه را که مطابق میلتان و منافعتان نمی نویسد نخرید و یک تلویزیون معیّن را نگاه نکنید، هرقدر که صاحبانش ثروتمند باشند ورشکست و تعطیل خواهد شد. سرمایه هر رسانه، انسان ماهر و با تجربه است، نه پول و سرمایه. ولی متاسفانه بیشتر روزنامه نگاران و نویسندگان با تجربه، لیبرال هستند. ما به زحمت از میان آنان چند تَن را که حاضر به همکاری و قبول راه و روش ما شده اند به دست آورده ایم و این است محصول ایشان. ما، خبر و نظر را از هم تفکیک می کنیم. اخبار به صورت مطلق و به همان صورت که روی داده باشند تنظیم خواهند شد و ما آئینه انعکاس آنها خواهیم بود. نظرات محافظه کارانه ما تنها در تفسیرها و گفتارها منعکس خواهند بود.

      بعدا کریسچن ساینس مانیتور (روزنامه مسیحی) و یکی دو کمپانی ویژه تولید فیلم سینمایی، نمایش و سرگرمی (شو بیزینس) هم در شبکه فاکس نیوز، سرمایه گذاری کردند. تا سال 2016 «راجر ایلزRoger Ailes» مدیر و سردبیر کل شبکه فاکس نیوز بود که در پی شکایت دو ـ سه بانوی کارمند، کناره گیری کرد. وی ـ از اعضا ی سرسخت حزب جمهوریخواه ـ قبلا مشاور روابط عمومی ریچارد نیکسون و رونالد ریگان روسای جمهوری آمریکا بود.

   

  نبرد دریایی لپانتو، یک نقظه بازگشت در تاریخ و یک عامل استعمار آسیا، آفریقا و ... توسط اروپاییان

  نبرد دریایی «لپانتو Lepanto ـ محلی در مدخل خلیج کورنت در مدیترانه، غرب یونان» هفتم اکتبر 1571 میان ناوگان عثمانی و ناوگان چند دولت مسیحی که پاپ وقت «پی پنجم» آنها را بسیج کرده بود روی داد که در آن، ناوگان عثمانی به فرماندهی علی پاشا 180 کِشتی از دست داد و شکست خورد و این امپراتوری برتری خود در مدیترانه را به دولتهای مسیحی مجاور این دریا باخت. این آخرین جنگ دریایی بود که در آن از کشتی های پاروزن هم در کنار کشتی های بادباندار استفاده شده بود.

       میگوئل دو سروانتس داستان نویس معروف اسپانیایی از افراد این جنگ و در میان سپاهیان مسیحیان بود.

       مورّخان، نبرد دریایی «لپانتو» را یک نقطه بازگشت در تاریخ ذکر کرده اند زیرا که عامل دیگری به برتری یافتن اروپاییان بر شرق و استعمار آسیا و آفریقا و ... توسط چند قدرت اروپایی و انتقال ثروت به اروپا شد. مسلح شدن اروپاییان به سلاح آتشین که با انتشار خاطرات مارکو پولو از چین به ساخت باروت پی برده بودند عامل اصلی این برتری و استعمار و استثمار شناخته شده است.

      قدرت های اروپایی در قرن 21 همچنان می خواهند که به نام «ناتو» و اتحادیه اروپا به سلطه خود بر برخی از سرزمین ها و قدرت نمایی ادامه دهند. مداخله برخی از این دولتها در افغانستان و ... در همین راستا صورت گرفته است.

   

  آلمانی تبارهای ایالات متحده، بمناسبت سالروز ورود نخستین گروه مهاجر آلمانی

  ششم اکتبر سالروز ورود نخستین دسته آلمانی های مهاجر به سرزمینی است که در آن زمان بک کلنی انگلیسی بود و از اواخر قرن هجدم، ایالات متحده آمریکا ـ USA شده است که در این فدراسیون روز ملی آلمانی هاست و مراسم آن را برگزار می کنند.

       در چنین روزی در سال 1683 (76 سال پس از ورود انگلیسی ها) 13 آلمانی از منطقه راینِ آلمان به آمریکای شمالی متعلق به انگلستان مهاجرت کردند و ساکن پِنسیلوانیا شدند و محل سکونت خود را Germantown نامیدند.

      این مهاجرنشین آلمانی، 76 سال پس از استقرار نخستین گروه مهاجر انگلیسی در آن سرزمین (ویرجینیا) تاسیس شده بود ولی اینک درصد آلمانی تبارهای آمریکا بیش از مهاجران دیگر است و شمار آنان نزدیک به کل جمعیت آلمانی تبارهای اروپا ـ ژرمن های اروپا ـ است. آلمانی تبارهای ایالات متحده 25 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و پس از آنان، به ترتیب ایرلندی ها، انگلیسی ها، لاتین ها، سیاهپوستان، لهستانی ها و ... قرار دارند.

      با وجود کثرت آلمانی تبارهای آمریکا، «انگلیسی» که ریشه آلمانی دارد زبان متداول است و سران آن کشور تا اواخر قرن 20 عمدتا انگلیسی، هلندی و یا ایرلندی تبار بوده اند. دانالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا، یک آلمانی ـ اسکاتلندی تبار است.

       با توجه به علاقه مندی آلمانی ها به سرزمین نیاکان، در دوران جنگ جهانی اول از آلمانی تبارهای آمریکا برای جنگ با آلمان در جبهه های اروپا استفاده نمی شد.

      فدراسیون آمریکا 330 میلیون جمعیت دارد. نیمی از کل یهودیان جهان (که نزدیک به 14 میلیون نفر هستند) در ایالات متحده زندگی می کنند. از نیمه قرن بیستم، مهاجرت از قاره های دیگر به ایالات متحده که قبلا و تقریبا منحصر به اروپاییان بود افزایش یافته که جامعه شناسان این اختلاف فرهنگی را خالی از خطر نمی بینند. سیاهپوستان به اراده خود به آمریکای شمالی مهاجرت نکرده اند، آنان را در افریقا شکار کردند و به صورت برده در آمریکا فروختند.

   

  طرح ایجاد سازمان ملل؛ نتیجه بخش برای قدرت ها و بی نتیجه برای دیگران ـ آمریکا و انگلستان طرّاحان این سازمان

  هفتم اکتبر سال 1942 سران آمریکا و انگلستان در بحبوحه جنگ جهانی دوم طرح تأسیس یک سازمان جهانی را ـ در باطن بر پایه تأمین سیاست ها و نظرات و منافع خود در درازمدت، و در ظاهر امر! سازمانی که بتواند با حل مسائل بین المللی و رفع اختلاف کشورها از راه داوری و طرق مسالمت آمیز، از وقوع جنگ در جهان جلوگیری کند بررسی کردند. همین طرح در سال 1945 و در پایان جنگ جهانی دوم، پایه ایجاد سازمان ملل قرار گرفت که منشور آن در نشست سانفرانسیسکو تصویب شد و به صورت یک ضابطه بین المللی در آمد. نام این سازمان مدت ها مورد ایراد بود زیراکه «ملل متحد» همان عنوان دولت های متحد در جنگ با آلمان و ایتالیا و ژاپن بود. به عبارت دیگر؛ دولت های متحد در جنگ با هیتلر، موسولینی و ژاپن، مؤسسان این سازمان بودند.

       این میثاق یک عیب بزرگ دارد و آن حق رَد (وتو) است که در شورای امنیت این سازمان که بازوی اجرایی آن است به پنج دولت فاتح جنگ جهانی دوم داده شده است و مجمع عمومی سازمان که در آن هر کشور اعم از بزرگ و کوچک دارای یک رای است عملا فاقد اختیار است و تا این دو عیب برطرف نشود کار بی طرفانه از این سازمان ساخته نخواهد بود همچنان که تا کنون نبوده است. بسیاری از تصمیمات شورای امنیت جز قرار گرفتن در بایگانی، عملا اثر دیگری نداشته اند؛ اما پاره ای دیگر که خواست بزرگترها بوده حتی پیش از تصویب به اجرا در آمده اند. بنابراین تا این لحظه، سازمان ملل موثرتر از جامعه ملل نبوده است که جامعه ملل نتوانست از حمله ایتالیا به افریقا و تعرض ژاپن به چین و ... و جنگ جهانی دوم جلوگیری کند. دلیل عدم وقوع یک جنگ جهانی دیگر (از زمان تاسیس سازمان ملل) وجود سلاح هسته ای در دست پاره ای از دولت ها بوده است. همین ضعف منشور ملل سبب شده است که هر کشوری تنها متکی به توان دفاعی خود شود و بکوشد تا به جنگ افزار پیشرفته دست یابد که این نوع جنگ افزار، دارنده آن را، هرقدر هم که کوچک باشد، از خطر تعرض دیگران مصون می سازد.

      سازمان ملل و بازوی اجرایی آن شورای امنیت نتوانسته است در طول 7 ـ 8 دهه گذشته مانع جنگ های منطقه ای شود ازجمله جنگ کره، جنگ ویتنام و ... و مداخلات قدرت ها در کشورهای کوچکتر. جنگ سرد، تحریم و ... آسیب های سنگین وارد کرده اند. با کمک همین سازمان ملل بود که لیبی به این صورت درآمده و بدون مجوز این سازمان، آمریکا به عراق حمله برد و این کشور را تصرف کرد و به این روز نشاند. همچنین مسئله افغانستان و .... همین ضعف ها است که افراد و گروهها را برانگیخته است. دمکراسی حلال بسیاری از مسائل است که می بینیم از اصول خود دور شده است. این نوع تبلیغات و رای گیری، انتخاب بهترها نیست. سازمان ملل برای حل این مسئله چه کرده است؟. قرار بود که یک قوه قضایی جهانی به وجود آید، چه شد؟. نبود همین قوه باعث بسط فساد دولتی شده است و وسیله ناراضی سازی و ....

      در نیم قرن گذشته فرضیه های متعدد برای حل مسئله دفاع از کشورهای کوچک مطرح شده ازجمله این که کشورهای فاقد سلاحهای پیشرفته با پرداخت یک مقرری سالانه، کار دفاع از خود در برابر تهدید بزرگتر ها را به یک کشور نیرومند (از لحاظ نظامی) واگذار کنند و .... آیا این فرضیه ها مغایر موجودیت سازمان ملل نیست؟.

   

  دو اندرز مشابه دو رئیس جمهوری امریکا به فاصله 27 سال از یکدیگر

  هفتم اکتبر سال 1947 هری ترومن رئیس جمهوری وقت امریکا به منظور جلوگیری از افزایش بهای گوشت، در یک نطق مستقیم تلویزیونی از مردم این کشور خواست که تا اطلاع ثانوی، سه شنبه ها از خوردن گوشت و پنجشنبه ها از خوردن مرغ خودداری کنند که این اندرز از همان روز در رستورانها به اجرا گذارده شد. درخواست ترومن از مردم این کشور در عین حال به عنوان نخستین نطق تلویزیونی مستقیم یک رئیس کشور (اصطلاحا پخش زنده)، در تاریخ ثبت شده است.

  در همین روز در سال 1974 جرالد فورد، یکی دیگر از روسای جمهوری امریکا به مردم این کشور توصیه کرد برای جلوگیری از ادامه افزایش بهای بنزین و سایر فرآورده های سوختی، از میزان رانندگی روزانه خود تا 5 درصد بکاهند و حتی الامکان با آب سرد دوش بگیرند. گرانی بنزین ناشی از ادامه تاثیر قطع صدور آن از جانب کشور های عربی در سال 1973 (درست یک سال پیش از آن) بود.

   

  یلتسین که بدون رفراندم سراسری سرزمین نیاکان را فروپاشانید گارد احترام آرامگاه لنین را حذف کرد

  هفتم اکتبر 1993 به دستور بوریس یلتسین پس از 69 سال، گارد آرامگاه لنین در میدان سرخ مسکو منحل و حذف شد. قبلا یلتسین که خود زمانی از پلکان حزب کمونیست بالا رفته بود و مدت ها رئیس شعب این حزب بود که به دست لنین تاسیس شده بود، درنظر داشت که جسد مومیایی شده لنین را از میدان سرخ بردارد و در گورستان دفن کند تا نماد سوسیالیسم روسیه از میان برداشته شود. اگر عکس العمل تند روس ها نبود یلتسین جسد مومیایی شده لنین را از آرامگاه ویژه به گورستان منتقل می کرد.

      به رغم حذف گارد احترام آرامگاه لنین، روس ها همچنان به رهبر انقلاب اکتبر 1917 کشورشان وفادار مانده اند و از آنجا با رعایت احترامات دیدار می کنند و حادثه ای را هم که یلتسین پیش بینی کرده بود (بی احترامی) رخ نداد.

      یلتسین بود که با دو تَن دیگر در گوشه ای در یک جنگل نشستند و شوروی اَبَرقدرت را منحلّه اعلام کردند بدون اینکه در نظر بگیرند که آن ـ روسیه تزاری پیشین ـ قرن ها یک سرزمین و قلمرو واحد بود و برای بقاء آن، در جریان جنگ جهانی دوم 35 میلیون انسان جان باختند. انحلال و یا ادغام یک کشور نیاز به رفراندم سراسری دارد نه اراده 3 نفر و یکی از آنان معروف به الکلی بودن. در طول تاریخ بشر کمتر دیده شده است که یک صاحبمقام، سرزمین پدری را فروبپاشاند!!.

   

  پشیمانی صرب ها از توجه به نویدهای بیگانگان

  بیشتر صِرب ها پیش از تحولات اکتبر سال 2000 با نویدهایی که از خارج (بلوک ناتو) برای داشتن وضعیتی بهتر شنیده بودند، از تبلیغ تغییر دولت میلوشوویچ جانبداری کردند، اما نظر سنجی یکم اکتبر 2003 که نتیجه آن 7 روز بعد اعلام شد حکایت از ناراضی بودن آنان داشت و به نظر می رسید که از عمل سال 2000 خود که به حزب میلوشوویچ رای ندادند و باعث کنار رفتن و گرفتاری وی در چنگ دادگاه لاهه شدند پشیمانند.

      میلوشوویچ در زندان دادگاه بین المللی لاهه درگذشت و چند سال پس از مرگ او، «مونته نگرو» با یک رفراندم داخلی (یکجانبه) از صربستان جدا شد و اعلام استقلال کرد و اعضای بلوک ناتو بلافاصله بر آن صِحّه گذاردند. قبلا کوزوو جدا شده بود و پیش از آن انحلال کنفدراسیون یوگوسلاوی صورت گرفته بود.

   

  تصویب بودجه آموزش «ازدواج سالم» در دبیرستانها و کالج های دوساله آمریکا ـ این ابتکار از دهه 1340 در ایران

  ششم اکتبر 2002 کنگره آمریکا برای آموزش «ازدواج سالم» در مدارس متوسطه و کالجهای دو ساله این کشور یک میلیارد و پانصد میلیون دلار بودجه تصویب کرد.

      هدف از ازدواج سالم، ازدواجی است که تأمین سعادت کند و در طول زمان به مشکلات برخورد نکند و در اندک مدتی به اختلاف و طلاق نیانجامد. آشنایی به نظریه های جامعه شناسان از «دکارت» تا عصر حاضر در باره «فلسفه ازدواج و ازدواج منطقی» جزیی از این آموزش، و روشهای درست همسرگزینی و رعایت «تناسب» و «هماهنگی» میان طرفین ازدواج بخش دیگر آن بوده است.

      هشت دهه است که در اروپا، آمریکا و شماری دیگر از کشورها، در دبیرستانها در کنار ریاضیات، علوم و ادبیات، درس زندگانی هم به نوجوانان داده می شود ازجمله ازدواج درست و منطقی، انتخاب رشته تحصیلی بر پایه استعداد و بازار کار، انتخاب محل سکونت و خرید خانه، راههای تندرستی، آموزش رانندگی، راههای صرفه جویی و ....

      در طول زمامداری علی امینی (سالهای 1340 ـ 1341) بر پایه آمار حوادث شهری و اختلافات زن و شوهری قرار شد که تعریف جامعه ملی، شهری و خانوادگی، راه درست همسرگزینی (وجود تناسب و هماهنگی میان طرفین ازدواج) و راهنماییِ انتخاب رشته تحصیلی و حرفه بر کتاب درسی تعلیمات اجتماعی کلاس چهارم متوسطه اضافه شود که شد و تا آغاز اجرای نظام نوین آموزش و پرورش (تقسیم آموزش و پرورش عمومی به سه دوره ابتدایی، راهنمایی تحصیلی و متوسطه به جای دو دوره قبلی) ادامه داشت و نتیجه بخش اعلام شده بود.

   

  افزایش کشت خشخاش در افغانستان

  لس آنجلس تایمز ششم اکتبر 2003 در گزارشی هشداردهنده و مشروح نوشته بود که افغانها بیش از گذشته و دوران حکومت طالبان به کشت خشخاش روی آورده اند، زیرا که از هر هکتار کِشت خشخاش 5 هزار و دویست دلار به دست می آورند و از هر هکتار کِشت گندم تنها 121 دلار، و اگر کِشت خشخاش را تَرک کنند خانواده های آنان گرسنه خواهند ماند. این افزایش، دو سال پس از ورود نیروهای نظامی آمریکا به افغانستان و اخراج طالبان از حکومت کابل گزارش شده بود. گزارش های بعدی و بعدی از همین روند حکایت کرده است.

      این روزنامه نوشته بود که به این ترتیب افغانستان دوباره بزرگترین تولید کننده تریاک و در نتیجه هروئین در جهان شده است و تولید سال 2002 آن کشور بالغ بر 3 هزار و 750 تُن تریاک بود. کشت خشخاش زحمت کشتی تولید غلّه را هم ندارد.

      طبق گزارش یک سازمان بین المللی، افغانستان در سال 2007 تولید کننده تقریبا نود درصد تریاک جهان بوده است و زیان تریاک کمتر از تروریسم نیست. در این «درصد» در سال های بعد تغییری مشاهده نشده است.

   

  زادروز پوتین ـ ببر دوماهه هدیه تولد او در سال 2008

  هفتم اکتبر زادروز ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین مرد شماره یک روسیه است که در سال 1952 در لنینگراد (سن پترزبورگ) به دنیا آمده است. مادرش یک کارمند معمولی دولت و پدرش از نظامیان روسیه در جریان جنگ جهانی دوم بود که در آن 27 میلیون روس کشته شدند و تمامی خانواده های روس داغدیده. [جمع تلفات جماهیریه شوروی در این جنگ 35 میلیون بود.]. پوتین از سال 2000 قدرت را به دست داشته است؛ در لباس نخست وزیر و یا رئیس جمهوری. یلتسین در دسامبر 1999 پوتین را به عنوان کفیل ریاست جمهوری معرفی و کناره گیری کرد. پوتین در انتخابات سال 2000 برنده شد و رئیس جمهوری روسیه.

      در میان هدیه هایی که پوتین در هفتم اکتبر 2008 بمناسبت زادروز خود و 56 ساله شدنش دریافت کرده بود یک ببر دوماهه دیده می شد. این نخستین بار در تاریخ معاصر بوده است که یک رئیس دولت چنین هدیه ای دریافت کرده است. احتمالا این هدیه به این سبب به او داده شده بود که یک ماه پیش از آن، پوتین درجریان بازدید از یک منطقه محافظت شده جانوران در سیبری، کمک کرده بود تا یک ببر سیبریایی را، جهت انتقال، با تفنگ ویژه بیهوش کنند.

      پوتین که دارای دو دختر؛ ماریا متولد سال 1985 و کاترینا متولد سال 1986 است و در دانشگاه، از رشته حقوق بین الملل فارغ التحصیل شده، قبلا تا سرهنگی پلیس امنیت شوروی (کا. گ. ب) بالا رفته بود. او که 16 سال از مأموران سازمان امنیت شوروی در بخش امنیت خارجی بود سالها در جمهوری دمکراتیک آلمان (آلمان شرقی) مأموریت داشت. پوتین که بر زبان آلمانی مسلط و به انگلیسی آشناست تا سال 1991 عضو حزب کمونیست شوروی بود و هنگام انحلال حزب (آخرین سال عُمر شوروی) به گفته خودش، کارت عضویت حزب کمونیست را از یقه کُتش برداشت و در کشوی میزش گذاشت.

       پوتین پیش از انتقال به کرملین در سن پترزبورگ کار می کرد و پس از انتقال به کرملین، طولی نکشید که معاون نخست وزیر شد. وی طرف توجه خاص بوریس یلتسین رئیس جمهوری وقت و منحل کننده اتحاد جماهیر شوروی بود.

      یلتسین مصوبه پارلمان روسیه را که انحلال جماهیریه غیرقانونی بوده زیرا که رفرندام سراسری صورت نگرفته بود امضاء نکرد که همچنان در دفتر ریاست جمهوری است و به پارلمان (دوما) برگشت داده نشده است. معمولا مصوبات امضاء نشده به پارلمان بازگردانده می شود تا درباره آن تصمیم گیری مجدد شود.

      در دهه اول حکومت پوتین، سخن از ناسیونالیست بودن او بود ولی تاکنون اقدامی برای احیاء روسیه ـ جز بازگرداندن کریمه نکرده است که به تصمیم حکومت کمونیستی پیشین، نخست به روسیه شوروی و سپس اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تغییر نام داد تا الگوی یک جماهیریه جهانی شود همان اندیشه ای را که کوروش بزرگ 25 قرن پیش مطرح کرده بود: ایجاد جامعه مشترک المنافع جهانی.

      پوتین حتی نظر بسیاری از روس ها را که از آلمان خونبها مطالبه کند دنبال نکرد و به رغم اینکه دولت مسکو در جریان جنگ دهه 1950 کره در کنار کره شمالی بود قطعنامه های تازه شورای امنیت بر ضد این کشور را وتو نکرد!. پوتین اخیرا زنش را طلاق گفته است.

   

  برخی دیگر از رویدادهای 7 اکتبر

  1763:   دولت انگستان با وضع یک قانونT مهاجران خود در آمریکای شمالی (ایالات متحده امروز) را از عبور از کوههای آپالاچیان (آپالاش) و ورود به منطقه تحت تملّک فرانسه، و تملّک و تصاحب زمین در این منطقه ممنوع کرد. در آن زمان؛ انگلستان، فرانسه و اسپانیا مالکان آمریکای شمالی (ایالات متحده کنونی) بودند.

  1780:   در پی اعلام استقلال 13 مهاجرنشین انگلیسی در آمریکای شمالی تحت نام «ایالات متحده» و شکستهای نظامی انگلستان در این منطقه، میان ساکنان کارولینای جنوبی (یکی از 13 مهاجر نشین) که هنوز به دولت انگلستان وفادار مانده بودند و دیگران جنگ درگرفت. این استیت هنوز روش محافظه کار بودن خود را از دست نداده است. جنگ داخلی آمریکا از همین ایالت آغاز شد.

  1780:   بر سر ماجرای صربستان و مداخله سیاسی سایر قدرتها، آلمان و اتریش رسما متحد نظامی شدند که این عمل مقدمه تشکیل اتحادیه های نظامی در اروپا شد که به جنگ جهانی اول انجامید.

  1886:   اسپانیا که هنوز بر کوبا ،مهاجرنشین قدیمی خود در قاره آمریکا حکومت داشت، برده داری را در آن جزیره لغو و غیر قانونی کرد.

  1908:   در جریان مبارزات استقلال طلبی یونانیان، جزیره یونانی زبان «کرِت» درمدیترانه به دولت عثمانی پشت کرد و به یونان پیوست.

  1919:   شرکت هواپیمایی هلندی «ک. ال. ام» در این روز تاسیس شد و قدیمی ترین شرکت هواپیمایی جهان است که هنوز تغییر نام نداده و به همان شکل و همان نام به کار ادامه می دهد.

  1940:   ارتش هیتلر وارد رومانی شد.

  1943:   ژاپنی ها یکصد اسیر نظامی آمریکا را در جزیره «ویک wake» اعدام کردند.

  1949:   دولت آلمان شرقی با نظام کمونیستی، تحت نام «جمهوری دمکراتیک آلمان» در منطقه اشغالی شوروی تشکیل شد و برلین شرقی را پایتخت خود قرار داد.

  1951:   وطندوستان مالایایی کمیسر انگلستان را در آن سرزمین کشتند. مالایا در آن زمان یک مستعمره انگلستان بود که اینک یکی از بخشهای فدراسبون مالزیا است.  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4616
  دفعات دیده شده: 279 | آخرین مشاهده: 5 روز پیش