فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
مراسم بزرگداشت میرزا قاسم خان تبریزی صوراسرافیل نسخه چاپی RSS
 • مراسم بزرگداشت میرزا قاسم خان تبریزی صوراسرافیل مراسم بزرگداشت میرزا قاسم خان تبریزی صوراسرافیل
  شنبه 1 مهر 1396 ساعت 17:36

  مراسم بزرگداشت میرزا قاسم خان تبریزی صوراسرافیل صاحب و سرمایه گذار روزنامه صوراسرافیل به همت بنیاد پژوهشی شهریار و انجمن ایرانی تاریخ، شعبه تبریز روز پنج شنبه 30 شهریور 1396 در تالار اجتماعات بنیاد شهریار در چهار راه باغ شمال تبریز با حضور علاقمندان برگزار گردید.

  مراسم بزرگداشت میرزا قاسم خان تبریزی صوراسرافیل صاحب و سرمایه گذار روزنامه صوراسرافیل  به همت بنیاد پژوهشی شهریار و انجمن ایرانی تاریخ، شعبه تبریز روز پنج شنبه 30 شهریور 1396 در تالار اجتماعات بنیاد شهریار در چهار راه باغ شمال تبریز با حضور علاقمندان برگزار گردید.

  نخستین سخنران مراسم ، آقای دکتر باقر صدری نیا استاد ادبیات دانشگاه تبریز بود.موضوع سخنرانی دکتر صدری نیا رابطه ی و تاثیرپذیری دو روزنامه ی ملانصرالدین و صور اسرافیل را محور سخنرانی خود قرار داد.او در ادامه به شعار روزنامه ی صور اسرافیل، گردانندگان و واکاوی مفهوم تصویر اصلی روزنامه پرداخت.  به گفته ی دکتر صدری نیا، مقالات دهخدا  که سرآغاز طنزنویسی جدید در ادبیات و داستان نویسی مدرن ایرانی به شمار می رود تحت تاثیر روزنامه ملانصرالدین بود.

  سخنران دوم این مراسم استاد رحیم رئیس نیا به بررسی دوره های مختلف زندگانی میرزا قاسم خان تبریزی پرداخت و شرحی از اندیشه های او در دوران مشروطیت و نیز فعالیت ها و اقدامات  میرزا قاسم خان در مقام وزیر و استاندار و شهردار در دوره پهلوی اول به دست داد.

  سخنران سوم این مراسم دکتر غلامعلی پاشازاده عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه تبریز بود. به گفته دکتر پاشازاده تکمیل معنای مشروطه از اهداف روزنامه صوراسرافیل به شمار می رفت. این روزنامه از دو راه این هدف را دنبال می کرد. نخست ساده نویسی و به کارگیری نثر ساده ی عامیانه و دیگری استفاده از زبان طنز که به نقد قدرت و اجتماع می پرداخت. دکتر پاشازاده در ادامه از نقش روزنامه در راستای بازگویی دو مفهوم مشروطه، تلاش برای ترویج قانون برابری و دفاع از حقوق فردی سخن راند.

  سخنران دیگر این مراسم دکترابراهیم پور استاد زبان و ادبیات فارسی بود او با طرح سئوالاتی سه گانه در باره انقلابی بودن میرزا قاسم خان صوراسرافیل، چرایی سرمایه گذاری او در روزنامه صوراسرافیل و در نهایت چرایی ادامه خدمت او در دوره رضا شاه پهلوی، به توضیح در باره آنها پرداخت.

  سخنران آخر این برنامه خانم زهرا کاظمی دانشجوی دکتری تاریخ دانشگاه تبریز بود.او با توضیحی در باره مدرنتیه و سنت به مسئله زن در روزنامه ملانصرالدین و روزنامه صوراسرافیل پرداخت.او با اشاره به دیدگاههای این دو روزنامه اظهار داشت تا زمانی که اندیشه هادر باره زنان ایرانی سنتی است انتظار تغییر در جامعه ره به جایی نخواهد برد. جامعه ی زنان باید به دنبال مطالبات خود بوده و در باورهای سنتی خود تغییر و تحول ایجاد کنند.

  یاداوری می شود که این برنامه چهارمین برنامه مشترک انجمن ایرانی تاریخ شعبه تبریز با بنیاد پژوهشی شهریار است که در شهریور ماه سال جاری برگزار گردید.
  گزارش و مصاحبه
  شماره مطلب: 4587
  دفعات دیده شده: 357 | آخرین مشاهده: 5 روز پیش