فراخوانی ...
انجمن ایرانی تاریخ
خَشته پورد پر از سیمان سفید مرمت پل خشتی لنگرود با چند کیسه سیمان سفید چاپ RSS
 • خَشته پورد پر از سیمان سفید
  مرمت پل خشتی لنگرود با چند کیسه سیمان سفید

  یکشنبه 26 شهریور 1396 ساعت 10:10

  حدوداً سه ماه پیش، به یکباره بر روی پل خشتی شهرمان دار بستی معلق زده شد ! به یکباره دو نفر کار گر ساده بر روی داربست ها ظاهر شدند و شروع به تخلیه درز های بین آحر های خشتی نموده و با مقادیر زیادی سیمان سفید ! و پودر سنگ مبادرت به درز گیری این پل کهن و نماد شهر لنگرود نمودند. این خبر بلافاصله در شهر پیچید

  حدوداً سه ماه پیش، به یکباره بر روی پل خشتی شهرمان دار بستی معلق زده شد ! به یکباره دو نفر کار گر ساده بر روی داربست ها ظاهر شدند و شروع به تخلیه درز های بین آحر های خشتی نموده و با مقادیر زیادی سیمان سفید ! و پودر سنگ مبادرت به درز گیری این پل کهن و نماد شهر لنگرود نمودند. این خبر بلافاصله در شهر پیچید " تعداد زیادی از شهروندان موضوع را به رئیس اداره میراث لنگرود که مهندس کشاورزی است!! گوشزد کردند و از ایشان خواستند که جلوی ادامه این روند را بگیرد ..اما ایشان تمام قد از این کار میراث دفاع میکردند و مردم عوام می پنداشتند! تا اینکه موضوع توسط عده ایی از شهروندان طی نامه ایی به فرماندار لنگرود منعکس گردید . وایشان از میراث رشت خواستند که کار تعطیل و ادامه روند با تشخیص کارشناسان خبره و تخصصی تر در جریان باشد . پس از گذشت چند هفته دار بست ها جمع آوری شد و مردم و دلسوزان شهر خواستار پیگیری موضوع از طرق مختلف بودند که به یک باره در کمال ناباوری سر و کله تعدادی دیگر بر روی پل پیدا شد که خیلی عجولانه و ضربتی با چکش برثی و سمباده برقی به جان این پل مطلوم شهرمان افتادند ... باز هم تعدا کثیری از شهروندان طی تماس ها ی مکرر با مسئولین تقای اتمام این ویرانگری را کردند که باز هم توسط فرماندار شهر جلوی ادامه روند گرفته شد ..در طی این چند روز کار فاجعه آمیز ترین کارهای ممکن صورت گرفت " تعدای زیادی آجر که هرکدام 3 کیلوگرم وزن داشتند بر روی دسته این پل پیر بارگذاری شد ...سطوح بیرون خشت ها که طی صد ها سال در مقابل باد و باران و تند باد مقاومت میکرد طی چند ساعت با سمباده برقی نابود شد! مسئولیت میراث از رشت به دفتر فرماندار فرا خوانده شده و با حضور شورای شهر جلسه ایی برگزار کردند که از جزئیات آن اظلاعی در دست نیست . اما مشکل اساسی که پیش آمده ، تقریبا عدم امکان زدودن سیمان سفید های مربوطه است که کاری بسیار حساس و مستلزم بکار گیری لوازمات فنی خاص خود می باشد " چرا که در غیر اینصورت صدمات مرگباری بر پیکره این پل کهن وارد خواهد آمد. میراث استان اعتراف به اشتباه پیمانکار اول نموده و با وی تسویه حساب ننموده !! اما جبران این اشتباه و عدم نظارت کارشناسان خود را قادر به پاسخگویی نیست !
  منبع: کانال تخصصی مرمتگر

  پل خشتی لنگرود روی رودخانه لنگرود و از خشت و آجر ساخته شده است.این پل، معروفترین بنای تاریخی لنگرود است و با نام محلـی «خشته پورد» معروف است.

  این رودخانه از یکی از آبراه های سفیدرود سرچشـمه می گیرد و کامـلا از مرکز شهر لنگرود می گذرد.

  پل خشتی لنگرود از آنجا که در مرکز شهر و در جای منـاسبی قرار دارد کماکان از اهـمیت رفت و آمـد خاصی برخوردار است.این پل به خـاطر جنس مواد به کاررفته و شکل خاص آن، همیشه مورد توجه و اهمیت بوده است.طول این پل بیشتر از 37 متر و عرض آن 4.5 متر و ارتفاع بلندترین نقطه پل از سطـح رودخانه 9.75 سانتی مترمی باشد و دارای 2 دهانه فراخ است.

  شهرستان لنگرود یکی از شهرستانهای استان گیلان است که در غرب به شهرستان لاهیجان و در شرق به شهرستان رودسر منتهی می شود.  خبر
  شماره مطلب: 4573
  دفعات دیده شده: 662 | آخرین مشاهده: 34 دقیقه پیش