فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ دوشنبه 20 شهریور 1396 هجری شمسی؛ 20 ذی الحجه 1438 هجری قمری؛ 11 سپتامبر 2017 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  دوشنبه 20 شهریور 1396 هجری شمسی؛ 20 ذی الحجه 1438 هجری قمری؛
  11 سپتامبر 2017 میلادی

  دوشنبه 20 شهریور 1396 ساعت 10:40

  جنگ هرمزدگان و روی کار آمدن دودمان ساسانیان - اشاره ای به ریشه کیانی های پاکستان

  پاره ای از مورخان، یازدهم سپتامبر سال 226 میلادی (شهریور ماه) را سالروز جنگ هرمزدگان (نزدیکان بهبهان) ذکر کرده اند و از آن به نام جنگ داخلی ایرانیان نام برده اند. در این جنگ اردشیر پاپکان حاکم پارس بر اردوان پنجم شاه اشکانی غلبه کرد که با کشته شدن وی حکومت 476 ساله اشکانیان پایان یافت. اردشیر به رغم علاقه ای که به کرمان داشت و پیش بینی می شد که این شهر را مرکز حکومت خود قرار دهد، پایتخت را از تیسفون (کنار دجله و 35 کیلومتری جنوب بغداد امروز) منتقل نکرد.

      ساسانیان در طول حکومت چهار قرنی خود مانع از ورود نژاد نیمه زرد از آسیای مرکزی (آلتایی ها و همسایگانشان) به قلمرو ایران در منطقه فرارود و ایران خاوری ـ اختلاط نژاد و در نتیجه تفاوت فرهنگ و تنزُّل تمدن شدند. آنان کوشش داشتند که اختلاط نژاد در ایران صورت نگیرد. به علاوه، امکان ندادند که حکومت روم در آسیای غربی پیشروی کند. آئین زرتشت را دین رسمی (دولتی) ایرانیان قرار دادند و رومیان را وادار کردند که پیروان آن را در قلمرو خود مخصوصا در بالکان تحمل کنند. ساسانیان که اردشیر سر سلسله آنانست پایه گذار یک ناسیونالیسم افراطی در ایران بوده اند که ریشه های آن باقی مانده است.

      دولت ساسانیان ایران که علاقه مند به متحد کردن اقوام ایرانی ساکن در آن سوی شرق کشور در زیر یک پرچم بود شماری از اصیلزادگان پارس را به همراه افراد خانواده با سپاهی روانه آن سوی رود سند کرد و به نوشته «رای زاده دونیچند بالی» در کتاب خود «تاریخ گاکهر» تالیف سال 1725، این ساسانیان در قسمتی از پنجاب امروز که به راولپندی ختم می شود استقرار یافتند و نام خانوادگی «کیانی» و «کی»بر خود نهادند که در آن زمان عنوان بزرگی بود و تنها شاهزادگان پارس می توانستند بر خود بگذارند. آنان به پیشه سپاهیگری ادامه دادند و برخی از بهترین افسران ارتش ایران دوران ساسانیان از میان آنان برخاسته بودند.

      پس از فروپاشی امپراتوری ساسانی، این کیانیان که به اصالت پارسی خود مباهات می کردند در گوشه ای از پنجاب یک دولت محلی تشکیل دادند که درجریان لشکر کشی دوم محمود غزنوی به هند در سال 1008 میلادی با او (که به ادبیات و شعر پارسی علاقه ویژه داشت) متحد شدند و به تدریج به اسلام گرویدند. در زمان معاصر، ژنرال اشفاق پرویز کیانی رئیس پیشین ستاد ارتش پاکستان از همین کیانیان است.

      اواخر دوران دودمان ساسانیان که کشور دچار گسترش شکاف طبقاتی و فساد اداری شده بود، مزدک مسلک سوسیالیستی خود را مطرح کرد که در آغاز کار مورد توجه قرار گرفته بود.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  کشف سازمان نظامی حزب توده و دستگیر شدن بیش از یکصد افسر

  یازدهم سپتامبر سال 1954 (20 شهریور 1333) فرمانداری نظامی تهران اعلام کرد که سازمان نظامی حزب توده ایران را کشف کرده، اعضای آن در ارتش، ژاندارمری و شهربانی شناخته شده اند و دستگیری آنان ادامه دارد. فرمانداری نظامی به دلیل ادامه بازپرسی از دستگیر شدگان که اشاره کرده بود دهها نفرند توضیح بیشتری در این باره نداده بود. کشف این سازمان یک سال و چند روز پس از کودتای 28 اَمُرداد 1332 صورت گرفت و هنوز این معمّا لاینحل باقی مانده است که چرا حزب کمونیست توده با این سازمان نیرومند نظامی و تشکیلات وسیع خود نتوانسته بود کودتای 28 امُرداد را درهم شکند.

      شمار افسران دستگیر شده بعدا از یکصد تَن هم تجاوز کرد که عده ای از آنان اعدام و بقیه به زندان طولانی محکوم شدند و گروهی هم که به صورت هوادار بودند اخراج و در اختیار وزارت کار گذارده شدند. از همین زمان حزب توده بیش از گذشته زیرزمینی شد.

      طبق اطلاعات منتشره، سه دهه بعد (اوایل دهه 1980) «مک فارلین» مشاور ویژه ریگن رئیس جمهوری وقت آمریکا در امور امنیت ملی با دادن اطلاعات نادرست به جمهوری اسلامی که شوروی نیروی عظیمی را در قفقاز برای تصرف ایران و سپردن حکومت آن به حزب توده مستقر ساخته و سازمان نظامی این حزب باردیگر فعّال شده و به شوروی اطلاعات محرمانه می دهد باعث شد که حزب توده توسط مقامات تهران قلع و قمع شود.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

  ریکاردو و عقاید اقتصادی اش

  یازدهم سپتامبر سالگشت درگذشت «دیوید ریکاردوDavid Ricardo» اقتصاددان انگلیسی است که در سال 1823 فوت شد. وی که یک اقتصاددان کاپیتالیست بود اصول متعدد به دست داده است از جمله رابطه پول و جمعیت را. طبق این اصل، هرچه دستمزدها بالا برود و پول در دسترس عوام الناس زیادتر باشد، جمعیت بیشتر می شود زیرا که این قشر (طبقه مزد بگیر) وقتی که خود را در رفاه ببیند نگران تعدد فرزندانش نخواهد بود و در نتیجه، جمعیت بدون توجه به ظرفیت منابع کشور افزایش می یابد و پس از رسیدن این جمعیت به سن کار، بیکاری و متعاقب آن فقر ظاهر می شود که عصیان و شورش و انواع جرائم را به دنبال خواهد داشت.

       توصیه دیگر ریکاردو این است که هر ملت توجه خود را معطوف به محصولاتی کند که امکان تولید آنها را دارد و در طول تاریخ به این تولیدات شهرت یافته است. با پیروی از این روش، تولیدات ملل مرغوبتر شده و تجارت رونق خواهد یافت و سهلتر خواهد شد. به همین دلیل ریکاردو برضد «پروتکشنیسم» و حمایت «به هر قیمت» از صنایع داخلی است، و می گوید که چنین حمایتی باعث نامرغوب و گران بودن تولید می شود. ریکاردو که حامی رقابت آزاد کالا در بازار است، پروتکشنیسم را عامل جلوگیری از پیشرفت تولیدات یک ملت، و نیز به زیان مصرف کننده می داند. عقاید ریکاردو کمکی بزرگ به لغو پروتکشنیسم (سیاست حمایت از صنایع داخلی، حتی اگر کالای نامرغوب و گران تولید کنند) در انگلستان قرن 19 و پیشرفت تولیدات صنعتی این کشور شد.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  انتخابات مصر و شکست دمکراسی! ـ خوگرفتن مصریان به حکومت نظامیان!

  دهم و یازدهم سپتامبر 2005 تفسیر رسانه ها عمدتا درباره انتخابات مصر بود که محمد حُسنی مبارک متولّد چهارم ماه می 1928 و ژنرال هوایی سابق بار دیگر برنده آن اعلام شده بود. تفسیر نگاران پیروزی مبارک را، شکست دمکراسی خوانده بودند.

      یک مفسر سویسی نوشته بود: تعریف دمکراسی که از سال 508 پیش از میلاد مطرح است بر این مدار قراردارد که همه افراد جامعه متساوی الحقوق اند و باید یکسان به قدرت دسترسی داشته و در مدیریت عمومی جامعه سهیم باشند. همچنین رضایت اکثریت ملت شرط مشروعیت دولت است که در انتخابات مصر، تنها 23 درصد شرکت کرده بودند، یعنی 77 درصد با عدم مشارکت، به روش انتخابات «نه» گفته بودند و تازه، مبارک با 88 درصد همین اقلیت مردم می خواهد شش سال دیگر حکومت کند و طول ریاست خود بر مصر را به 30 سال برساند (مساوی با یک پادشاه). قانون اساسی سال 1971 مصر، نظام این کشور را سوسیال دمکراسی اعلام کرده که به نظر می رسد دقیقا رعایت نمی شود و از سوسیال دمکراسی واقعی خبری نیست. در انتخابات دهه اول سپتامبر 2005 مصر به نامزدهای بیشتری اجازه شرکت داده شده بود، ولی این کار در نتیجه انتخابات تغییری نداد!.

      همین انتقاد ها و اظهارنظرهای منفی، سرانجام به اعتراض های خیابانی و کناره گیری حسنی مبارک در یازدهم فوریه 2011 و بازداشت او منجر شد و به رغم انتخاب یک رئیس جمهوری غیر نظامی، آرامش برقرار نشد و سرانجام ارتش وارد عمل شد و اینک یک ژنرال ریاست جمهوری مصررا برعهده دارد و اوضاع، آرام به نظر می آید. مصر از 1952 توسط نظامیان (انتخابی و یا کودتا) اداره می شود و مصریان ظاهرا به این وضعیت عادت کرده اند.

      حسنی مبارک و دو پسر او پس از چند بار محاکمه به اتهام فساد مالی و سوء استفاده از مقام و موقعیت، به زندان و جریمه سنگین نقدی محکوم شده اند.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

      شکست دوم عثمانی در تلاش برای تصرف وین

  یازدهم سپتامبر1683 ارتشهای متحد اروپای مرکزی مرکب از 130 هزار نظامی ارتش 140 هزار نفری عثمانی به فرماندهی قره مصطفی را در نزدیکی شهر وین شکست دادند. این آخرین تعرض عثمانی ها به شهر وین بود. در سال 1529 نخستین تجاوز عثمانی به وین و محاصره طولانی این شهر نیز شکست خورده بود.

   

  قدرشناسی یک قاره از یک فرد ـ وقتی که یک انسان دلسوز و خواهان پیشرفت بشر باشد

  یازدهم سپتامبر در کشورهای آمریکای لاتین روز معلم و ابراز قدردانی از «سارمینتوDomingo F. Sarmiento Albarracin» است که در این روز در سال 1888 درگذشت.

       رسانه هایی که به این مناسبت، مطلب نوشته اند تاکید براین دارند که اگر هر ملتی از «خدمتگزاران بدون چشمداشت» خود چنین قدرشناسی هایی به عمل آورد، جهان پُر از افراد فداکار خواهد شد که برای بهبود و پیشرفت جامعه خود تلاش بدون انتظار مزد خواهند کرد.

      سارمینتو یک معلم آرژانتینی بود که علاوه بر کلاس درس، در مطبوعات مطالب در زمینه آموزش عمومی و ارتقاء معلومات می نوشت. وی در نوشته هایش گاهی هم ازدید دلسوزی و راهنمایی به مقامات دولت و شهر هم اندرز می داد که دولت حمل بر انتقاد می کرد و سرانجام اورا برای ده سال از کشور تبعید کرد. دولت وقت حاضر به قبول استدلال او که بدون بازگشوده مسئله نمی شود برای آن راه حل پیدا کرد و هدف او بدگویی نبوده بلکه طرح مسائل و نشان دادن راه از چاه بوده است ولی مقامات دولتی نمی پذیرفتند.

       سارمینتو در این ده سال به کشورهای اروپایی، ایالات متحده و کانادا سفر کرد و درباره سیستم آموزش و پرورش عمومی، آموزش عمومی از طریق رسانه ها در این ممالک و پیروزی های آنها در این زمینه به مطالعه پرداخت و نظر خودرا برپایه تجربه اش و اطلاعاتی که به دست آورده بود در چند کتاب نوشت و چون به زبان خودش ـ اسپانیایی ـ تحریر شده بودند مورد توجه لاتین ها و اسپانیایی زبانهای جهان قرارگرفتند و راهنمای آموزش در مدارس و جامعه شدند.

      در بازگشت به کشور، آرژانتینی ها که متوجه دلسوزی و زحمات و نیات خوب سارمینتو شده بودند، با التماس و درخواست وی را راضی به ورود به سیاست کردند، نخست اورا به شورای شهر و مجلس فرستادند و سپس رئیس جمهوری کردند. سارمینتو در این مقام افکار خودرا در زمینه آموزش و پرورش درست، رایگان و یکنواخت در آرژانتین پیاده کرد و چون نتایج خوب بود، همه کشورهای آمریکای لاتین آن را اقتباس کردند و نمایندگان آنها در یک اجتماع بزرگ در پاناما به منظور قدرشناسی، سالروز درگذشت سارمینتو را «روز معلم» در سراسر آمریکای لاتین اعلام کردند که دهها سال است رعایت می شود.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  چه کسانی می خواستند که آمریکا وارد جنگ جهانی دوم شود

  11سپتامبر سال1941 چارلز لیندبرگ Lindbergh هوانورد پرآوازه آمریکایی در نطقی شدیداللحن تاکید کرد که دولت انگلستان، یهودیان، روزولت و اطرافیان او توطئه کرده اند که پای آمریکا را به جنگ اروپائیان (جنگ جهانی دوم) بکشانند. وی گفت به نام یک میهندوست و با هدف روشن ساختن هموطنان تصمیم به گفتن این مطلب گرفته است و می داند که با بیان این موضوع چه دشمنانی خواهد داشت. لیندبرگ که چهارم فوریه 1902 در دیترویت به دنیا آمده بود در این زمینه مبارزه کوتاه مدتی را آغاز کرد که نتیجه بخش نبود. با وجود این، پس از ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم آماده کمک به نظامیان کشورش شد.

      لیندبرگ سوئدی تبار نخستین انسانی است که در سال 1927 بدون توقف، با یک هواپیمای یک موتوره عرض اقیانوس اطلس را پیمود و از آمریکا به پرواز درآمد و در فرانسه برزمین نشست. وی که در عین حال یک پژوهشگر و مولف بود در 26 آگوست 1974 درگذشت.

      چارلز لیندبرگ در سال 1932 با ربوده شدن پسر دو ماهه اش و قتل کودک رو به رو شد ـ اندوهی که تا پایان عمر اورا رها نساخت.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  آغاز جنگ اول هند و پاکستان و درگذشت جناح

  11 سپتامبر سال 1948 نخستین جنگ تمام عیار میان هند و پاکستان بر سر کشمیر آغاز شد. در همین روز محمدعلی جناح بنیادگذار کشور پاکستان نیز درگذشت.

       از آن زمان تاکنون (سال 2012) دو جنگ دیگر بر سر همان مسئله میان هند و پاکستان که پیش از سال 1947 یک کشور را تشکیل می دادند روی داده است و راه حلی هم برای مسئله کشمیر به دست نیامده است.

      در جریان جنگ دوم هند و پاکستان، در همین روز در سال 1965 نظامیان هند تا حومه شهر لاهور پیش آمده بودند.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  اعلامیه شوروی درباره بی طرفی افغانستان: مسکو ناآرامی درمرزهای جنوب شرقی خودرا تحمل نخواهد کرد!

  یازدهم سپتامبر سال 1956 دولت شوروی فاش کرد که چهارم سپتامبر (یک هفته پیش از آن) کمکهای نظامی و تسلیحاتی قابل ملاحظه ای در اختیار افغانستان گذارده است تا بتواند با تکیه بر آنها از بی طرفی خود دفاع کند که بی طرفی و ثبات افغانستان تضمینی برای حفظ صلح و پیشرفت اقتصادی تمامی منطقه مربوط است.

       در اعلامیه دولت مسکو تاکید شده بود که این دولت به هیچ قیمت اجازه نخواهد داد که افغانستان از جاده بیطرفی و عدم تعهد خارج شود، و ناآرامی در مرزهای جنوب شرقی خود را هرگز تحمل نخواهد کرد. حفظ بی طرفی افغانستان اساس سیاست خارجی شوروی در قبال منطقه و آسیای جنوبی خواهد بود و خرسند است که هند نیز چنین سیاستی را دنبال می کند.

      گذشت زمان (تاریخ) نشان داده است که مسکو از آغاز قرن 21 اعلامیه سپتامبر 1856 را عملا نادیده گرفته است. استقرار نظامی «ناتو» که آنطور که از نامش برمی آید اتحادیه ای ویژه منطقه اتلانتیک شمالی (آمریکای شمالی و اروپای غربی) است در افغانستان، هنوز صدای اعتراض مسکو را بلند نکرده و دولت روسیه در قبال امضای پیمان استراتژیک آمریکا و افغانستان واکنش منفی نشان نداده است!

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  سالروز درگذشت خروشچف که گفت یک ایدئولوژی را با زور نمی شود پیاده کرد و ...

  در این روز در سال 1971 نیکیتا خروشچف رهبر پیشین شوروی که تلاش کرد چهره دیگری از سوسیالیسم ترسیم کند در 77 سالگی درگذشت.

      بیشتر مورخان در وفاداری خروشچف به اندیشه سوسیالیسم (تحقق عدالت در جامعه و تامین برابری اجتماعی ـ اقتصادی مردم) تردید نکرده اند و گفته اند که اگر برکنار نشده بود، شاید که نظام سوسیالیستی در شوروی به آن آسانی فروپاشی نمی کرد.

      خروشچف با انتقاد علنی از استالین خواست که خودرا از گذشته کرملین جدا کند، ولی با همین عمل سکه ای را شکست که دیگر مرمت نشد. او در سفر به آمریکا با حرفهای طنزگونه و رفتار توام با شوخی خود خواست با مهارت تمام از نظام موجود غرب و راه و روش آمریکایی انتقاد کند. وی در جلسه 12 اکتبر 1960 مجمع عمومی سازمان ملل دو بار کفش خود را به علامت اعتراض به نطق دو ناطق ضد شوروی از پایش درآورد و بر میزی که نشسته بود کوبید و با این عمل نیز نشان داد که نزاکت های دیپلماتیک غرب را به هیچ می شمارد و سازمان ملل هم مرجعی چندان جدی نیست.

      برخی از خاطره نگاران (بدون ارائه سند) نوشته اند که خروشچف در محافل غیر رسمی چند بار گفته بود که ایکاش حزب سوسیال دمکرات روسیه [در سال 1912] تجزیه نشده بود و یا اینکه بلشویکها پس از انقلاب، تا دهها سال و دست کم یک نسل راه مِنشویکها (سوسیالیستهای ملایم - سوسیال دمکراتها) را در پیش گرفته بودند و همچنین؛ ای کاش که لنین دست کم ده سال دیگر زنده می ماند و کارها به دست استالین نمی افتاد. تردید دارم که بشود یک ایدئولوژی را با زور و خشونت پیاده کرد.

      خروشچف قبول داشت که جامعه روسیه در سال 1917 آماده پیاده شدن سوسیالیسم و آن هم به صورت جهش نداشت و می گفت که نظام سوسیالیستی برای پیاده شدن در روسیه نیاز به یک قرن وقت و در طول سه نسل داشت. نباید انقلابیون ساختار اداری و اجتماعی روسیه را به آن سرعت در سال 1917 تخریب می کردند.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  کودتای سپتامبر 1973 شیلی و قتل سالوادور آلنده

  11سپتامبر سال 1973 سالروز پایان حکومت سالوادور آلنده رئیس جمهور سوسیالیست کشور شیلی است. در این روز جمعی از نظامیان شیلی به ریاست ژنرال اوگوستو پینوچت (پینوشه) کاخ ریاست جمهوری شیلی را محاصره کردند. آلنده با تفنگی که قبلا فیدل کاسترو به او هدیه کرده بود [یک کالاشنیکوف 47] به میان مدافعان کاخ رفت و ضمن مبادله گلوله کشته شد. [اخیرا پس از نبش قبر و بررسی محل برخورد دو گلوله احتمال خودکشی او بیشتر شده و حدس زده می شود؛ او هنگامی که احساس کرده بود مدافعان کاخ ریاست جمهوری توان ایستادگی بیشتری ندارند و دستگیر و تحقیر می شود، و اصابت یک گلوله هم اورا اندکی مجروح کرده بود پاشنه تفنگ را روی زمین می گذارد و با انگشت پا به بالاتنه خود شلیک می کند.].

      همسر آلنده همان روز اعلام کرد که کودتای نظامیان با کمک و نقشه واشنگتن و به دست CIA انجام شده است. آلنده که در سال 1970 به ریاست جمهوری شیلی انتخاب شده بود بسیاری از شرکتهای آمریکایی فعال در شیلی را ملی کرده بود. کمپانی آمریکایی «آی تی تی» در ساقط کردن آلنده نقش موثر داشته است. آلنده که افکار مارکسیستی داشت، پس از روی کارآمدن، با تعدیل آن تلاش کرد که سوسیالیسم را در شیلی در چارچوب دمکراسی و با تعاونی کردن موسسات پیاده کند که توام با خشونت نباشد ـ همین روشی که کمونیستها پس از فروپاشی شوروی در پیش گرفته اند.

       آلنده بارها گفته بود که برای دولت آمریکا ـ به سبب نفوذ کمپانی های بزرگ در دولت واشنگتن ـ تامین منافع مادی در درجه اول اهمیت قراردارد.

      مورخان چگونگی کودتا بر ضد آلنده را با آن چه که در 28 امرداد سال 1332 (آگوست 1953) در ایران منجر به سقوط دولت دکتر مصدق شد مقایسه کرده و مشابهت های آنها را به دست داده اند.

      آلنده در دفتر خاطراتش نوشته است که «تاریخ» نثار دولت هایی که بدون دلیل برای رسیدن به هدفهایشان از زور استفاده می کنند شرم خواهد کرد.

      در پی کودتای 11 سپتامبر 1973 شیلی، ظرف یک ماه، هفت حزب هوادار آلنده غیرقانونی اعلام شدند و بیش از دو هزار تن از جمله چند روشنفکر بنام شیلیایی سر به نیست گردیدند و ....

      «تاریخ نشان داد که مردم شیلی در نخستین فرصتی که به دست آوردند قدرت را به پیروان آلنده سپردند و دختر اورا به پارلمان شیلی فرستادند که رئیس پارلمان شد و اینک سناتور. این مردم دختر یک ژنرال مقتول وی را هم رئیس جمهور کردند که یک دوره این مقام را داشت، و پیونوشه آخر عمر در حبس خانگی و داشتن چندین پروند قتل و سوء استفاده مالی و نقض قانون اساسی در دادگاه، درحالیکه دچار بیماری آلزایمر (فراموشی) بود درگذشت.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  رویدادهای «ناین ـ ایلون» آمریکا و سیاست های تازه

  برج دوقلوی نیویورک از برخورد هواپیماها تا به صورت میله آهنی درآمدن

       11سپتامبر سال 2001 که در آمریکا به روز ناین ایلون (9-11) معروف شده است، جهان با عملیات بی سابقه ای که انتظار آن نمی رفت رو به رو شد. تنی چند و عمدتا از اتباع دولت سعودی با نقشه قبلی، در آسمان ایالات متحده چند هواپیمای مسافربر را ربودند و آنهارا بر برجهای دوقلوی شهر نیویورک (World Trade Center) و نیز بر ساختمان وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) در جنوب شرقی شهر واشنگتن کوبیدند که ضمن آن جمعا 2 هزار و 974 تن کشته شدند و جهان با نوع تازه ای از جنگ و مبارزه رو به رو شد که «گرهارد شرودر» صدراعظم وقت آلمان آن را «جنگ غیردولتی» نام نهاد.

      یکی از هواپیماهای ربوده شده براثر مقاومت مسافران که با سِلفون از برخورد دو هواپیمای قبلی با برجهای نیویورک آگاه شده بودند برفراز پنسیلوانیا سرنگون شد و در ناحیه شنکسویل (Shanksville) بر زمین افتاد و همه سرنشینانش کشته شدند. ظاهرا ربایندگان این هواپیما در نظر داشتند که آن را بر کاخ سفید و یا ساختمان کنگره آمریکا بکوبند، زیرا که هواپیمارا از مسیر اصلی به سوی شهر واشنگتن تغییر جهت داده بودند.

      در پی این رویدادها و با استفاده از فرصت حاصله، دولت آمریکا سیاستهای داخلی و خارجی تازه ای را در پیش گرفته است و .... تغییردادن حکومتهای افغانستان و عراق با توسل به نیروی نظامی و سپس انعقاد پیمان استراتژیک مشترک با این دو دولت از نتایج همین سیاست تازه بوده اند و همچنین گرفتن مجوز استفاده از فرودگاه «بیشکِک» در قرقیزستان. دولت آمریکا برپایه سیاست تازه خود (مبارزه با تروریسم)، در این مدت یک وزارت امنیت به وجود آورده، سازمانهای اطلاعاتی 14گانه خود را زیر نظر یک مدیریت واحد قرارداده و اقدامات تامینی و بازرسی ها به ویژه بازرسی مسافران هوایی را چند برابر کرده است.

       «اسامه بن لادن» و گروه او موسوم به «القاعده» طراح اصلی نقشه رویدادهای نهم سپتامبر و حملات قبلی به تاسیسات و اموال دولت آمریکا ازجمله انفجار سفارتخانه های این دولت در تانزانیا و کنیا و یک ناو شکن (USS Cole) در آبهای عدن اعلام شدند و مبارزه با آنها که قبلا برای بیرون راندن نظامیان دولت مسکو از افغانستان شکل گرفته بودند ادامه دارد. بن لادن در ماه می 2011 از میان رفت ولی گویا معاون او «الظواهری» در یک منطقه کوهستانی میان افغانستان و پاکستان بسر می برد!. طبق گزارش ها و مطالبی که انتشار یافته، بن لادن مدتها بود در خانه ای در ابیت آباد پاکستان و نه چندان دور از یک مرکز نظامی این کشور زندگی می کرد و مراقبت آنچنانی هم از این خانه نسبتا بزرگ نمی شد. طبق همین گزارشها حمله کماندوهای آمریکایی به این خانه دوم ماه می صورت گرفت. همین گزارشها نشان می دهد که در جریان حمله، واکنش چشمگیر مسلحانه ای هم از جانب ساکنان خانه به عمل نیامده و بن لادن در صدد خودکشی برآمده بود. جسد بن لادن بعدا به دریا افکنده شد. سیاست جنگ با ترور (تروریسم) تاکنون برای آمریکا صدها میلیلرد دلار هزینه داشته است.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  مردی در صندوق چوبی و به صورت بار از نیویورک به دالاس رفت!

  با این همه دقتی که پس از رویداد 11 سپتامبر 2001 در فرودگاههای آمریکا صورت می گیرد نهم سپتامبر 2003 یک مرد جوان بدون این که کسی متوجه شود خودرا در صندوق چوبی قرارداد و با هوپیما از نیویورک به دالاس تکزاس منتقل شد. وی که خودرا «چارلز مکینلی» معرفی کرده بود در یک انبار کالا در نیویورک کار می کرد که طبق اظهار خود او، ضمن کار ناگهان به کله اش زد که خودرا در صندوق چوبی ویژه حمل کامپپوتر به ابعاد یک متر و پنج سانتیمتر در 90 سانتیمتر قرار دهد و قبلا نشانی خانه والدینش در شهر دالاس را روی صندوق بچسباند و به صورت بار به دالاس برود و بدون این که پولی داده باشد از والدینش دیدن کند!.

      صندوق حاوی چارلز در میان صندوقهای دیگر به فرودگاه منتقل و به هواپیمای شرکت «کیتی هاک کارگو» بارگیری و هواپیما پس از دو توقف بین راه در فرودگاه دالاس برزمین نشست و صندوق حاوی چارلز که 165 سانت قد و 137 کیلو گرم وزن داشت با "لیفت تراک" به کامیون حمل و به خانه والدینش انتقال یافت. مادر چارلز در قبول صندوق که سفارش آن را نداده بود تردید داشت و با راننده وارد بحث شد. چارلز که جر و بحث آنها را می شنید در صدد بر آمد از فرصت استفاده کند صندوق را باز و فرار کند زیرا اگر به انبار بازگشت داده می شد مرگ او از گرسنگی و تشنگی قطعی بود. ولی هنگامی که سرگرم بازکردن صندوق بود، راننده کامیون متوجه او شد و جریان را به پلیس اطلاع داد و چارلز دستگیر . تسلیم دادگاه شد. قاضی پس از مشاهده گزارشپلیس و شنیدن اظهارات نماینده دادستان شهر، اعلام کرد که نمی تواند چارلز را در زندان نگهدارد زیرا که در قانون چنین عملی جرم شناخته نشده است.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  درگذشت فیلمبردار هیتلر در 101 سالگی

  یازدهم سپتامبر 2003 اعلام شد که نهم سپتامبر آن سال بانو «لنی ریفنستال» نابغه آلمانی فیلمبرداری مستند که فیلمبردار ویژه هیتلر بود در 101 سالگی در گذشته است. در سال 1945 ، پس از شکست رایش سوم، فاتحان جنگ این زن را هنرمندی که مهارتش را در خدمت نازیسم و وسیله تبلیغ افکار و اعمال هیتلر قرار داده بود اعلام کردند و با این که حکمی بر محکومیت او صادر نشد تا چند دهه خودرا در آپارتمانی در مونیخ منزوی کرده بود. وی سرانجام در سنین پیری و پس از اینکه احساس کرد که دیگر کسی اورا نمی شناسد و انگشت نما نخواهد بود بار دیگر دست به دوربین برد و چند فیلم مستند از جمله فیلمی از جزایر مرجانی اعماق دریای «مالدیو» تهیه کرد. تکنیکی را که بانو «لنی» در سال 1934 برای فیلمبرداری ابداع کرد مورد استفاده فیلمبرداران نسل امروز است.

  نوشیروان کیهانی زاده/ سایت تاریخ ایرانیان در این روز

   

   

  برخی دیگر از رویدادهای 11 سپتامبر

  1541:   بومیان شیلی (اصطلاحا سرخپوست ها) شهر سانتیاگو (پایتخت فعلی شیلی) را توسط مهاجران اسپانیایی ساخته شده بود ویران ساختند، زیرا این مهاجران را مهاجم به سرزمین های خود می دانستند.

  1855:   در جریان جنگ کریمه، روسیه پس از یک سال جنگ بندر سباستوپلSebastopol را تسلیم انگلستان، فرانسه و سایر نیروهای مخالف خود کرد.

  1885:  دیوید هربرت لارنس نویسنده جنجالی انگلستان به دنیا آمد و 45 سال عمر کرد.

  1919:   سپاه تفنگداران ایالات متحده کشور هندوراس را تصرف کرد.

  1922:   فلسطین تحت الحمایه انگلستان قرار گرفت.

  2003:   بانو «آنا لیند» وزیر امور خارجه سوئد که روز پیش از این در یک فروشگاه چاقو خورده بود در بیمارستان درگذشت. با این که ضارب دستگیر شده است و دو سال از این ماجرا می گذرد هنوز انگیزه قتل به درستی روشن نشده است. این رویداد در آستانه یک رفراندم در سوئد انجام گرفت که در آن نظر مردم درباره تبدیل پول ملی به «یورو» خواسته شد و بانو لیند از موافقان بود که اکثریت مردم مخالفت کردند.

     امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4560
  دفعات دیده شده: 242 | آخرین مشاهده: 13 ساعت پیش