فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
انتشار کتاب «چهره های تمدن» نسخه چاپی RSS
 • انتشار کتاب «چهره های تمدن» انتشار کتاب «چهره های تمدن»
  یکشنبه 19 شهریور 1396 ساعت 15:52

  «سخن گفتن از تمدن، سخن گفتن از مکان، سرزمین و وضعیت اش، آب و هوا، گیاهان، انواع حیوانات و مواهب طبیعی یا غیر آن است. همچنین بحث درباره چیزهایی است که انسان از این شرایط اساسی ساخته است: کشاورزی، دامداری، غذا، سرپناه، لباس، ارتباطات، صنعت و مانند آن، صحنه ای که نمایش های بی پایان بشریت را عرضه می کند، به لحاظی تعیین کننده خط داستانی آن هاست و خصلت آن ها را توضیح می دهد. بازیگران تغییر می کنند، اما صحنه ماجرا عمدتا همان است.»

  در مقدمه مترجم انگلیسی درباره فراز و نشیب چاپ کتاب آمده است: «برودل تا سال های هشتاد عمرش همچنان می نوشت و انتشار می داد. در ۱۹۶۳ گرامر تمدن ها، نسخه اولیه کتاب حاضر، بخشی از جهان عینی؛ تاریخ و تمدن ها، که دو بخش دیگرش نوشته سوزان بیه و روبر فیلیپ بود، درآمد. در سال ۱۹۶۶ نسخه کاملا بازبینی شده و بسط یافته مدیترانه (ترجمه انگلیسی توسط شان رینولدز، ۱۹۷۲، ۱۹۷۳) درآمد. در ۱۹۶۷ برودل تمدن مادی و سرمایه داری، (ترجمه انگلیسی، سرمایه داری و حیات مادی(۱۸۹۹-۱۴۰۰ توسط میریام کوچان ۱۹۷۳) را انتشار داد. در پی آن، در ۱۹۶۹ مجموعه مقالات درباره تاریخ (ترجمه انگلیسی سارا متیوز ۱۹۸۰) را منتشر کرد، سپس در ۱۹۷۹ سه جلدی تمدن مادی، اقتصاد و سرمایه داری قرن ۱۵ – قرن ۱۸ ترجمه انگلیسی توسط شان به چاپ رسید.

  اما کتاب حاضر بیش از سلاحی بازمانده در جنگ است که فرناندل برودل آن را باخت. کتاب که بین ویرایش اول و دوم مدیترانه و بیش از جلد نخست تمدن مادی نوشته شد، بخش اساسی پیکره آثار برودل را تشکیل می دهد. در دهه ۱۹۶۰ این اثر در اسپانیا برای دانشجویان دانشگاه و در ایتالیا به صورت جیبی ترجمه شد و مرتبا تجدیدچاپ می شود. در ۱۹۸۷ در فرانسه بدون تجهیزات آموزشی اش اما با مقدمه ای برگرفته از مقاله ای به قلم فرناندل برودل در روزنامه کوریره دلاسرا در ۱۹۸۳ دوباره منتشر شد، آن ویرایش دوم فرانسوی نسخه ای است که اینجا ترجمه شده است.

  در حین کار روی متن، چیزی که پیوسته به ذهنم خطور می کرد این بود که واقعا چه قدر کم به روز آمد شدن نیاز دارد و فرناندل برودل چه پیشگویی بوده است. اتفاقا فصل مربوط به اتحاد شوروی و گرایش های مرکزگریزش را درست زمانی تمام می کردم که توطئه علیه میخائیل گورباچف داشت شکل می گرفت. گویی بالای سرم بود و نگاهم می کرد نه برای آنکه بگوید «من که گفته بودم»، زیرا هرگز چنین خصلتی نداشت، بلکه تا در آن لحظات خطرناک یاد من یکی بیاورد که چه طور نگاه درازمدت در دست یک استاد می تواند به توضیح شگرف ترین تلاطم ها در گذشته، حال و آینده کمک کند.»

  پشت جلد کتاب با اشاره به ویژگی تمدن انسانی می خوانیم: «سخن گفتن از تمدن، سخن گفتن از مکان، سرزمین و وضعیت اش، آب و هوا، گیاهان، انواع حیوانات و مواهب طبیعی یا غیر آن است. همچنین بحث درباره چیزهایی است که انسان از این شرایط اساسی ساخته است: کشاورزی، دامداری، غذا، سرپناه، لباس، ارتباطات، صنعت و مانند آن، صحنه ای که نمایش های بی پایان بشریت را عرضه می کند، به لحاظی تعیین کننده خط داستانی آن هاست و خصلت آن ها را توضیح می دهد. بازیگران تغییر می کنند، اما صحنه ماجرا عمدتا همان است.»

  کتاب «چهره های تمدن» نوشته فرناندو برودل با ترجمه کاظم فیروزمند در ۷۰۴ صفحه، شمارگان یک هزار و صد نسخه به بهای ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان از سوی انتشارات نسل آفتاب به چاپ رسیده است.  خبر
  شماره مطلب: 4559
  دفعات دیده شده: 329 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش