فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
واکنش فرماندار کنگاور به حواشی حفاری در «آناهیتا» نسخه چاپی RSS
 • واکنش فرماندار کنگاور به حواشی حفاری در «آناهیتا» واکنش فرماندار کنگاور به حواشی حفاری در «آناهیتا»
  دوشنبه 30 مرداد 1396 ساعت 14:26

  فرماندار کنگاور در مخالفت با ایجاد ۲۱ چاله در عرصه معبد آناهیتا برای ایجاد حصار گفت: از دفتر پایگاه های میراث جهانی خواسته ایم تا کارشناس برای حل این موضوع به معبد اعزام کند.

  انجمن ایرانی تاریخ به نقل از مهر گزارش می دهد؛ علیرضا ایزدی فرماندار کنگاور به خبرنگار مهر گفت: معبد تاریخی آناهیتا و امامزاده ابراهیم که کنار آن واقع شده هر دو اثر تاریخی هستند که به دلیل واجد ارزش بودن باید حفظ شوند. دوستان ما در اداره اوقاف می گویند که ملک همجوار زمین وقفی است این درست اما چرا می خواهند دیوارکشی کنند. املاک مربوط به امامزاده در عرصه اثر ثبتی میراث فرهنگی قرار دارد و باید سازمان میراث فرهنگی و اداره اوقاف طبق ضوابط آن عمل کنند.

  ایزدی گفت: وقتی معبد آناهیتا ثبت شد ضوابط آن را به همه ابلاغ کردند و گفتند که باید به عنوان متولیان میراث فرهنگی از آن نگهداری و حرمتش را حفظ کنیم. اما اداره اوقاف حکمی گرفته تا حصارکشی در عرصه را انجام دهد. ما از دفتر امور پایگاه های میراث جهانی سازمان میراث فرهنگی خواستیم تا کارشناسی در این زمینه بفرستند و موضوع را از نظر کارشناسی بررسی کند. نمی شود هر کسی حکم بگیرد و در زمین حصار بکشد.

  وی افزود: معبد آناهیتا این یک اثر تاریخی است که به دلیل ویژگی های که دارد منحصر به فرد شناخته شده اما ۳۰ سال در آن کاری انجام نداده اند و به تازگی دارد اتفاقات خوبی در آن می افتد از جمله اینکه مسیر گردشگری برای آن تعریف شده تا خدمات رسانی بهتری به گردشگران در آن انجام شود. پس اکنون که این اتفاقات در حال رخ دادن است حیف است که با چنین رفتارهایی به عرصه آن خدشه وارد کنیم. به همین دلیل لازم است تا کارشناسی آمده و در این زمینه مسائل را حل کند.  خبر
  شماره مطلب: 4509
  دفعات دیده شده: 457 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش