فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ دوشنبه 29 خرداد 1396 هجری شمسی؛ 24 رمضان 1438 هجری قمری؛ 19 ژوئن 2017 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  دوشنبه 29 خرداد 1396 هجری شمسی؛ 24 رمضان 1438 هجری قمری؛
  19 ژوئن 2017 میلادی

  دوشنبه 29 خرداد 1396 ساعت 9:54

  در بیست و چهارم رمضان سال 710 هجری قمری ابوالثناء محمود بن مسعود بن مصلح فارسی کازرونی معروف به قطب الدین شیرازی پزشک، منجم و دانشمند بزرگ ایرانی درگذشت. او نخستین فردی است که درباره رنگین کمان و چگونگی تشکیل آن تحقیق علمی کرد و تفسیر علمی هم درباره این پدیده طبیعی ارائه داد. قطب الدین شیرازی سال ها در بیمارستان شیراز به طبابت و مداوای بیماران مشغول بود و ضمن کار از تحقیق و تالیف نیز غافل نماند. شرح کلیات قانون ابن سینا در طب و نهایه الادراک فی درایه الافلاک در نجوم از آثار اوست.

   

  در نوزدهم ژوئن سال ۱۶۲۳ میلادی، بلز پاسکال فیلسوف و ریاضی‏دان مشهور فرانسوی متولد شد.
  وی از کودکی علاقه‏ی زیادی به ریاضیات داشت به‏طوری‏که در ۱۲ سالگی، پس از شنیدن صدایى که از برخورد کارد و بشقاب چینی به‏وجود آمد، مشغول تهیه‏ی کتابی درباره‏ی مبحث صوت گردید. وی در همین سال، مسائل و قضایای هندسه‏ی اقلیدس را بدون کمک از کتاب، حل کرد. پاسکال در سال‏های بعد تحقیقات مهمی در ریاضی و فیزیک به انجام رساند که تنظیم قوانین فشار و تعادل مایعات با نام خود او، از شهرت جهانی برخوردار است. وی در ۳۱ سالگی به‏همراه یکی از ریاضی‏دانان زمان، حساب احتمالات را که امروزه در فیزیک از اهمیت خاصی برخوردار است به‏وجود آورد. او هم‏چنین ۱۸۰ درجه بودن مجموع زاوایای مثلث را اثبات کرد و در ۱۸ سالگی نوعی ماشین حساب ساخت. پاسکال در جوانی مسیر تحقیقاتی خود را از مسائل فیزیک به جانب فلسفه سوق داد و بقیه‏ی عمر خود را در این علم صرف نمود، زیرا چنان‏که می‏گفت دل نیز برای خودش دلایلی دارد که مغز قادر به فهم آن‏ها نیست. بلز پاسکال سرانجام در ۱۹ اوت ۱۶۶۲م در ۳۹ سالگی درگذشت.

   

  در نوزدهم ژوئن سال ۱۸۷۷ میلادی، آزمایش پرواز اولین بالگرد جهان صورت گرفت. اولین وسیله پرنده که قادر بود بدون نیاز به باند پرواز، به‏طور عمودی از زمین پرواز کند و فرود آید و یا در هوا ثابت بماند، بالگرد نام گرفت. این وسیله برای اولین‏بار توسط انریکو فورلانینی مهندس ایتالیایی در بندر اسکندریه‏ مصر آزمایش شد. این بالگرد ابتدایی مدتی بعد توسط سیکورسکی، کارشناس امریکایی لهستانی‏الاصل تکمیل و این اختراع به‏نام وی ثبت گردید.

   

  در بیست و نهم خرداد سال 1337 هجری شمسی، قرارداد رفع اختلاف و حوادث مرزی ایران ورسیه به تصویب مجلس شورای ملی رسید. این قرارداد گام مهمی برای رفع اختلافات دو کشور به شمارمی رفت.

   

  در بیست و نهم خرداد سال 1356 هجری شمسی، دکتر علی شریعتی اندیشمند و جامعه شناس معاصر در لندن درگذشت. دکتر شریعتی فعالیت خود را از سال 1332 آغاز کرد چهار سال بعد دستگیر و زندانی شد. شریعتی تحصیلات عالیه را در فرانسه به اتمام رساند و هم چنان به مبارزه سیاسی ادامه داد. دکتر شریعتی بعد از بازگشت از فرانسه در حسینیه ارشاد در کنار استاد شهید مطهری جلسات درس و سخنرانی داشت. اما بعد از تعطیلی این مرکز، دستگیر و زندانی شد و بعد از آزادی به علت فشارهای بیش از پیش عازم انگلستان شد و سرانجام به طرز مرموزی درگذشت. از دکتر شریعتی آثار بسیار باقیست.

   

   

   

   

     امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4344
  دفعات دیده شده: 258 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش