فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ سه شنبه 24 خرداد 1396 هجری شمسی ؛ 19 رمضان 1438 هجری قمری؛ 14 ژوئن 2017 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  سه شنبه 24 خرداد 1396 هجری شمسی ؛ 19 رمضان 1438 هجری قمری؛
  14 ژوئن 2017 میلادی

  چهارشنبه 24 خرداد 1396 ساعت 11:36

  در نوزدهم رمضان سال 40 هجری قمری حضرت علی (ع) با ضربت شمشیر عبدالرحمان بن ملجم مرادی بر بستر بیماری افتادند. ابن ملجم مرادی از خوارج متعصب بود که با دو تن دیگر از خوارج همداستان شد تا علی (ع)، عمروعاص و معاویه را همزمان در یک شب به قتل برسانند. از این سه تن فقط ابن ملجم نیت شوم خود را به انجام رساند و با ضربه شمشیر زهرآلودش سر آن حضرت را شکافت.

   

  در نوزدهم رمضان سال 832 هجری قمری، غیاث الدین جمشید کاشانی ریاضی دان و منجم پرآوازه ایرانی بیرون از شهر سمرقند درگذشت. او منجمی زبردست و مخترع آلات رصد بود و روش های جدیدی برای محاسبات مهم ریاضی داشت. ازجمله فعالیت های ارزشمند او محاسبه بسیار دقیق «عدد پی» یا نسبت بین محیط دایره و قطر دایره است که تا پانزده رقم اعشار آن را محاسبه کرد و تا یکصد و پنجاه سال پس از او همچنان مبنای محاسبات بود و تغییری در اندازه «عدد پی» ایجاد نشده بود. غیاث الدین جمشید کاشانی پس از تاسیس رصدخانه سمرقند سال ها ریاست آن را بر عهده داشت و در کنار الغ بیگ حاکم و منجم، تحقیقاتی انجام می داد. مفتاح الحساب از تالیفات مهم او است.

   

  در بیست و چهارم خرداد سال 1288 هجری شمسی، با ورود مجاهدان گیلان از قزوین و مجاهدان بختیاری از مسیر اصفهان و فتح شهر تهران، محمدعلیشاه قاجار از اریکه قدرت سقوط کرد. بدین ترتیب دوران استبداد صغیر پایان یافت. محمدعلیشاه پس از آگاهی از ورود مجاهدان به تهران، به سفارت روسیه پناهنده شد. فاتحان تهران سپس در جلسه ای محمدعلیشاه را به طور رسمی از مقام سلطنت خلع و پسرش احمدمیزرا را به این مقام نشاندند.

   

  در بیست و چهارم خرداد سال 1313 هجری شمسی، بیمارستان صد تختخوابی به نام بیمارستان رازی در تهران افتتاح شد. این بیمارستان بر عهده دکتر عباس لقمان ادهم اعلم الملک بود و شمار زیادی از پزشکان حاذق در این بیمارستان خدمت می کردند.

   

  در چهاردهم ژوئن سال 1951 رایانه یونیواک1(UNIVAC 1)  نخستین رایانه خودکار عمومى و تجارتى آمریکا معرفی شد. این رایانه، در شرکت رایانه رمینگتیون رند تولید شد و کار ساخت آن از سال ۱۹۴۸ آغاز و در سال ۱۹۵۱ پایان پذیرفت و در همین سال به اداره آمار آمریکا تحویل داده شد. حافظه یونیواک ۱ داراى ۵۰۰۰ لامپ خلاء بود. این رایانه با نوار مغناطیسى کار مى کرد و داراى میانگیر یا (buffer) بود و با سرعت بالائى داده ها را منتقل مى کرد.

   

  در چهاردهم ژوئن سال 1982 میلادی، جنگ فالکلند بین بریتانیا و آرژانتین به پایان رسید. این جنگ بر سر مالکیت جزایر فالکلند و جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی آغاز شد و مدت ۷۴ روز ادامه داشت و به مرگ ۲۵۵ بریتانیایی و ۶۴۹ آرژانتینی انجامید. جنگ با حمله و اشغال جزایر فالکلند توسط آرژانتین آغاز و با تسلیم آرژانتین خاتمه یافت. این جزایر همچنان متعلق به بریتانیا است.

   

  در بیست و چهارم خرداد سال 1364 هجری شمسی، عملیات قدس 1 با رمز یا محمد رسول الله (ص) الله اکبر آغاز شد. این عملیات را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه هور الهویزه و شرق رودخانه دجله آغاز کرد. هدف از انجام عملیات قدس 1 انهدام نیروهای دشمن عراقی در منطقه مورد نظر بود که ضمن دستیابی به این هدف، پاسگاه های مختار، المیدان و ابوذاکر نیز آزاد شدند.  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4336
  دفعات دیده شده: 235 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش