فراخوانی ...
 »  

صدور حکم تاسیس شعبه انجمن ایرانی تاریخ در استان البرز


انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ دوشنبه 22 خرداد 1397 هجری شمسی؛ 17 رمضان 1438 هجری قمری؛ 12 ژوئن 2017 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  دوشنبه 22 خرداد 1397 هجری شمسی؛ 17 رمضان 1438 هجری قمری؛
  12 ژوئن 2017 میلادی

  دوشنبه 22 خرداد 1396 ساعت 9:22

  در هفدهم رمضان سال دهم بعثت بنا بر روایات ابن هشام و ابن اسحاق حضرت رسول اکرم (ص) به معراج رفتند. برای معراج آن حضرت تاریخ های دیگر نیز ذکر شده است. اما این تاریخ صحیح تر است. زیرا بعد از معراج پیامبر اکرم (ص) نمازهای روزانه واجب شد و این امر قطعاً پس از مرگ ابوطالب در سال دهم بعثت بوده است. پیامبر اکرم (ص) در این سفر معنوی از رموز هستی و اسرار جهان آفرینش و سرنوشت انسان ها در جهان دیگر آگاه شدند. داستان معراج حضرت محمد (ص) در سوره های اسراء و النجم در قرآن کریم بیان شده است.

   

  در هفدهم رمضان سال 2 هجری قمری، غزوه بدر میان سپاه اسلام و مشرکان قریش در کنار چاه بدر رخ داد. این غزوه نخستین مقابله سپاه اسلام با مشرکان به شمار می رود. غزوه بدر با وجود برتری مشرکان از نظر ادوات جنگی و تعداد نفرات  با پیروزی مسلمانان پایان یافتو سپاه اسلام این فتح را تایید و نصرت الهی دانستند. در بیست و ششم ژوئیه سال 1786 میلادی، کاپیتان جیمز کوک انگلیسی و همکارانش سفر علمی – تحقیقاتی خود را به نیمکره جنوبی زمین که تا آن زمان ناشناخته بود، آغاز کردند. هدف اصلی آنها بررسی گیاهان و جانوران نیمکره جنوبی و رصد ستاره زهره بود.

   

  در دوازدهم ژوئن سال 1940 میلادی، با گسترش دامنه جنگ جهانی دوم، 54000 نفر از نیروهای فرانسوی در محاصره نیروهای آلمانی قرار گرفتند و بدین ترتیب آلمان ها به پیشروی در محدوده فرانسه ادامه دادند.

   

  در بیست و دوم خرداد سال 1353 هجری شمسی، دکتر محمد خزائلی بینانگذار انجمن حمایت از نابینایان ایران درگذشت. این محقق ارزنده نابینا در نخستین مدرسه جدید شهر اراک تحصل کرد و سرانجام در رشته های ادبیات فارسی و حقوق دکتری گرفت. دکتر خزائلی به زبان های عربی، فرانسه و انگلیسی تسلط کامل داشت و علاوه بر ترجمه، چندین کتاب نیز تالیف کرد.

   

  در بیست و دوم خرداد سال 1378 هجری شمسی، آیت الله شیخ مجدالدین محلاتی از علمای مشهور شیراز درگذشت. وی علاوه بر تدریس علوم دینی، فارغ التحصیل رشته حقوق بود. در 1337 همراه عده ای از علمای حوزه علمیه قم مجله دینی مکتب اسلام را بنیان نهاد و در شیراز منشاء خدمات خیریه بسیار بود.

   

     امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 4334
  دفعات دیده شده: 298 | آخرین مشاهده: 6 ساعت پیش