فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395 هجری شمسی؛ 5 شعبان 1437 هجری قمری؛ 12 می 2016 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395 هجری شمسی؛ 5 شعبان 1437 هجری قمری؛
  12 می 2016 میلادی

  شنبه 25 اردیبهشت 1395 ساعت 9:48

  در پنجم شعبان سال 38 هجری قمری، حضرت امام زین العابدین (ع) چهارمین امام شیعیان و مسلمانان جهان ولات یافتند. ایشان تا سال 95 هجری قمری امامت مسلمانان را بر عهده داشتند و علاوه بر ادله و معجزات، افضل و اعلم زمان خود بودند. «صحیفه سجادیه» اثر مکتوب و با ارزشی از اما مسجاد (ع) است که در برگیرنده دعاها و مناجات آن حضرت است.

   

  در پنجم شعبان سال 737 هجری قمری، امین الدین عبدالرزاق فرزند خواجه فضل الله باشتینی در سبزوار قیام سربداران را آغاز کرد. این نهضت شیعی با هدف مبارزه با حکمرانان مغول آغاز شد. قیام سربداران مدت پنجاه سال در سبزوار و نواحی اطراف دوام داشت و مشکلات جدی برای حاکمان مغول به وجود آورد.

   

  در دوازدهم می سال 1830 میلادی، فلورانس نایتینگل بنیان گذار پرستاری نوین در ایتالیا متولد شد. او در انگلستان پرورش یافت و در 1853 میلادی ریاست بیمارستانی کوچک مخصوص زنان را برعهده گرفت و به تربیت پرستار مشغول شد. وی در زمان وقوع جنگ کریمه، در جبهه های جنگ به درمان و مراقبت از بیماران و مجروحان جنگی پرداخت. فلورانس نایتینگل شب ها فانوس به دست در میدان جنگ به جستجوی مجروحان می پرداخت و به همین علت به «بانوی چراغ به دست» ملقب شد.

   

  در دوازدهم می سال 1910 میلادی، دوروتی کرافوت هاجکین کاشف ساختمان ویتامین 12 B متولد شد. او در رشته شیمی تحصیل کرد و پس از سال ها تحقیق در سال 1956 موفق شد با کمک اشعه ایکس ساختمان ویتامین 12 B را کشف کند، وی هم چنین ساختمان مولکول انسولین را تشریح کرد. دوروتی هاجکین در سال 1964 میلادی جایزه نوبل را در رشته شیمی کسب کرد. 

   

  در بیست و سوم اردیبهشت سال 1307 هجری شمسی، نخستین آیین نامه راهنمایی و رانندگی کشور تهیه شد. این قوانین سپس توسط رئیس نظمیه وقت به اطلاع مردم رسید. در این سال تعداد خودروهای شخصی در تهران چهارصد و نود دستگاه، خودروی کرایه هزار و نود دستگاه و چهارصد و پنجاه درشکه بود.

   

   در بیست و سوم اردیبهشت سال 1309 هجری شمسی، امتیاز چاپ اسکناس در ایران به بانک ملی ایران واگذار شد. در ایران تا زمان تأسیس بانک شاهنشاهی که وابسته به انگلیس بود، پول رایج مسکوکات طلا و نقره بود. سپس از سال 1268 هجری شمسی، نشر اسکناس به بانک شاهی واگذار شد که مدت چهار سال در ایران به نشر اسکناس ادامه داد. پس از تأسیس بانک ملی ایران، این کار به عهده بانک ملی گذاشته شد.

   

   

   

   

     امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 3628
  دفعات دیده شده: 976 | آخرین مشاهده: 1 هفته پیش