فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ سه شنبه 24 فروردین 1395 هجری شمسی؛ 4 رجب 1437 هجری قمری، 12 آوریل 2016 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  سه شنبه 24 فروردین 1395 هجری شمسی؛ 4 رجب 1437 هجری قمری،
  12 آوریل 2016 میلادی

  سه‌شنبه 24 فروردین 1395 ساعت 8:31

  در چهارم رجب سال 587 هجری قمری، شیخ شهاب الدین سهروردی معروف به شیخ اشراق از برزگان فلسفه و حکمای اسلامی با توطئه مخالفان و به دستور حاکم حلب به قتل رسید. شیخ اشراق سالک مسلک اشراق بود. «حکمه الاشراق»، « المبدأ و المعاد» از آثار شیخ شهاب الدین سهروردی است.

   

  در چهارم رجب سال 835 هجری قمری، ابوالوفاء خوارزمی از عارفان قرن نهم هجری قمری و ملقب به «پیر فرشته» درگذشت. خوارزمی از مریدان باباکمال خجندی و نجم الدی کبری بود و در سرودن شعر و موسیقی مهارت داشت. دیوان شعر و «نثر الجواهر» از آثار خوارزمی است.

   

  در بیست و چهارم فروردین سال 1288 هجری شمسی، دومین دوره مشروطه، با افتتاح دومین مجلس شورای ملی آغاز شد. در این دوره مداخله شاه در امور محدودتر شد و معین گردید انتخابات مجلس شورای ملی تغییر کند و بر اساس نظام صنفی نباشد. قیام شیخ محمد خیابانی در تبریز، آغاز نهضت جنگل در گیلان و قیام تنگستانی ها با حضور رئیسعلی دلواری و رشادت های او، از وقایع مهم این دوره به شمار می رود.

   

  در بیست و چهارم فروردین سال 1309 هجری شمسی، حسن حکمت نژاد از مفاخر فرهنگی در محله شهشهان اصفهان در خانواده ای مذهبی و اهل هنر متولد شد. پدربزرگش، احمدبیک مجنونی، مدتی مباشر سلطان مسعود میرزا ظل السلطان بود ولی بعد از کارهای دیوانی انصراف داد و در خانه به بافتن قالی مشغول گردید.  پدرش، محمدکاظم، نیز در بافتن قالی مهارت داشت، از این رو حسن نزد وی قالیبافی را آموزش دید. تحصیلات ابتدایی را در  مدرسه «فردوسی» و متوسطه را در دبیرستان «سعدی» گذراند. به موازات تحصیل، به یادگیری قالیبافی نیز  پرداخت. در 1321 هـ .ش با مرگ پدر،  مدتی ترک تحصیل کرد ولی پس از مدتی، همزمان با کار، درس خواندن را  نیز دنبال کرد و دیپلم گرفت. از آنجا که مدتی در دوران سربازی در داروخانه بهداری مشغول کار بود، بعدها داروخانه­ای تأسیس کرد. حکمت نژاد همچنان هنر قالیبافی را دنبال کرد و به عنوان پیشگام در عرصة «قالی مجنونی»، طراح بیش از ۵۰  نقشه قالی، مؤسس و بنیانگذار «فرش پوده» و مؤسس و بنیانگذار «فرش قشم» مطرح است. او در بیش از ده­ها نمایشگاه فرش جهانی شرکت کرده  و جوایز متعددی را دریافت نموده است که  از آن جمله می توان به جایزه اول نمایشگاه بزرگ آسیا اشاره کرد. برخی از آثار او در زمینه طراحی نقش قالی عبارتند از: «زردیس»، «گلدانی (ظل السلطانی)»، «شال کشمیر»، «آندو»، «پرنده بهشتی»، «شب نما»، «سپیده»، «یاد شیخ صفی»، «دلدار»، «هدهد»، «نقش در نقش هماهنگ»، «ستاره دنباله دار» (خورشید، وقار، آرام و فتنه). انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال ها خدمات علمی و فرهنگی وی، طی  برگزاری مراسم بزرگداشتی در 30 دی ماه 1381هـ . ش ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی کرد و لوح تقدیری به  استاد اهدا نمود.

   

   

  در دوازدهم آوریل سال 1955 میلادی،  با انتشار و اعلام تأثیر واکسن ضدفلج، نخستین بار در جهان واکسیناسیون عمومی برای پیشگیری از بیماری فلج آغاز شد. امروزه در بیشتر نقاط جهان، فلج بیماری کنترل شده به شمار می رود.

   

  در دوازدهم آوریل سال 1961 میلادی،  یوری گاگارین فضانورد 27 ساله روسی و نخستین فضانورد جهان، با سفینه «وستوک یک» به فضا پرتاب شد و در مدت یک ساعت و 48 دقیقه زمین را دور زد. به پاس خدمات یوری گاگارین و اهمیت نخستین پرواز انسان به فضا، دوازدهم آوریل، روز جهانی فضانوردی و کیهان نوردی نامیده شده است.

   

  در بیست و چهارم فروردین سال 1349 هجری شمسی، سید محمد فرزان نویسنده و ادیب معاصر درگذشت وی در 1283 هـ .ش  در قریه «سندادان »، در هشت فرسخی شرق بیرجند، متولد شد. پدرش، سید علی اکبر، در میان مردم به امانت، پرهیزکاری و دیانت معروف بود و از طریق فروش قالی امرار معاش می­کرد. سید محمد تحصیلات خود را ابتدا در مکتبخانه زادگاهش گذراند و خواندن و نوشتن، قرائت قرآن و مقدمات علوم ادبی را فراگرفت. در 1327هـ . ق به بیرجند رفت و در مدارس  «شوکتیه» و « معصومیه » به تحصیل پرداخت و از محضر میرزا احمد مدیر نراقی، میرزا مهدی نراقی و ملا شیخ احمد سلیمانی بهره برد.  سپس به مشهد رفت و در حلقه درس استادانی همچون ادیب نیشابوری، حاج آقا حسین قمی و آیت الله خراسانی حاضر شد. پس از تحصیل علوم قدیم در مشهد، در 1297 هـ .ش به بیرجند بازگشت و در مدرسه «شوکتیه» به  تدریس ادبیات فارسی و عربی و معانی بیان پرداخت و مدتی نیز ریاست آن دبیرستان را عهده دار بود. در همین هنگام بنا به دستور رئیس فرهنگ وقت، مرتضی مدرسی، مبنی بر تنظیم تاریخچه مدارس و فرهنگ شهرستان  مسئول جمع آوری قسمت های تاریخی و شرح حال دانشمندان،شاعران و بزرگان و همچنین مدارس قدیم شهرستان شد. سپس  مأمور سیستان شد، قریب نه سال در آنجا ماند و به تشکیل چند مدرسه همت گماشت­. در 1309 هـ .ش به ریاست اداره معارف بنادر جنوب منصوب شد و  تا 1314هـ .ش در شهرهای بوشهر، بندرعباس و جزیره­های خلیج فارس به گسترش آموزش و فرهنگ و تأسیس مدارس اشتغال داشت. در 1314 هـ .ش به تهران آمد، اما دیری نپایید به ریاست فرهنگ شاهرود برگزیده شد و  تا 1315 هـ .ش در آن سمت باقی ماند. در فاصله سالهای 1315 تا 1317 هـ .ش  به معاونت فرهنگ قائنات و سیستان بلوچستان منصوب شد. در 1317 هـ .ش به مشهد انتقال یافت و در دبیرستان­های مشهد مشغول به تدریس شد که تا 1320 هـ .ش ادامه داشت. در شهریور 1320 هـ .ش به ریاست فرهنگ بیرجند و قائنات منصوب گردید و بیش از ده سال در این منطقه به خدمت مشغول بود. فرزان با مساعدت مردم، حدود سی و چند باب دبستان در نقاط مختلف تاسیس کرد. در1331 هـ .ش به تهران منتقل شد و در دانشکده­های معقول و منقول  و ادبیات دانشگاه تهران به تدریس پرداخت. او با دانشمندان بزرگی همچون جلال همایی، محیط طباطبایی، حبیب یغمایی، مجتبی مینویی، اسلامی ندوشن و ایرج افشار مصاحبت داشت. در 1330 هـ .ش معایب کتب درسی را  برشمرد و نظرات جامعی تنظیم نمود و راه اصلاح آن را  به وزارت فرهنگ پیشنهاد کرد. در 1331 هـ .ش وزارت فرهنگ جهت تصحیح و انتخاب کتب درسی کمیسیونی را تشکیل داد که وی یکی از اعضای آن بود. در  1344 هـ .ش به شهر بابلسر رفت و  تا 1347 هـ .ش آنجا بود. در 1345هـ .ش مجلس بزرگداشتی به مناسبت هفتاد سالگی ایشان در انجمن بین المللی قلم برگزار شد. فرزان دو سال پایانی عمر را  در تهران سپری کرد و سرانجام در همانجا  درگذشت و در کنار مرقد حضرت عبدالعظیم به خاک سپرده شد. او عضو بنگاه خیریه آبلوله بیرجند و از اعضای سی نفره هیأت مؤسسان این بنگاه خیریه بود. همچنین انجمن خیریه آموزش و پرورش سادات سندادان را تأسیس کرد. سید محمد فرزان آثار ارزشمندی در مجله های «یغما»، «راهنمای کتاب» و «ارمغان» منتشر ساخت که بعدها به صورت کتابی با نام  «مقالات فرزان» انتشار یافت.

   

   

   

     امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 3575
  دفعات دیده شده: 929 | آخرین مشاهده: 8 ساعت پیش