فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
امروز در تاریخ یکشنبه 16 فروردین 1394 هجری شمسی؛ 15 جمادی الثانی 1436 هجری قمری؛5 آوریل 2015 میلادی نسخه چاپی RSS
 • امروز در تاریخ
  یکشنبه 16 فروردین 1394 هجری شمسی؛ 15 جمادی الثانی 1436 هجری قمری؛5 آوریل 2015 میلادی

  یکشنبه 16 فروردین 1394 ساعت 8:28


  در پانزدهم جمادی الثانی سال 771 هجری قمری، ابوطالب محمد بن حسن مشهور به فخرالمحققین دانشمند مسلمان درگذشت. او فرزند علامه حلی از نوابغ بزرگ اسلامی بود و همانند پدر، شاگردانی پرورش داد که از آن میان شهید اول محمد بن مکی، از دیگران مشهورتر است. «شرح تهذیب الاصول»، «حاشیه الارشاد» و «شرح مبادی الاصول» از آثار ارزشمند فخرالمحققین است.

   

  در پنجم آوریل سال 1588 میلادی، توماس هابز فیلسوف و نظریه پرداز انگلیسی متولد شد. وی سبب کارهایش در فلسفه سیاسی و کتاب لِوْیْاتان شهرت دارد. این کتاب در ۱۶۵۱ نوشته شده و بنیان بسیاری از نظریه های قرارداد اجتماعی را در فلسفهٔ سیاسی به وجود آورده است.

   

  در شانزدهم فروردین سال 1299 هجری شمسی، مردم تبریز به رهبری شیخ محمد خیابانی برضد دولت وثوق الدوله قیام کردند و ادارات دولتی و مراکز نظامی تبریز را به تصرف خود در آورند. نهضت خیابانی تا حدود شش ماه ادامه داشت اما پس از ورود مخبرالسطنه حاکم جدید آذربایجان، قیام او سرکوب و شیخ محمد خیابانی نیز دستگیر و کشته شد.

   

  در شانزدهم فروردین سال 1303 هجری شمسی، محمدعلی شاه قاجار در اروپا درگذشت. او در جوانی ولیعهد مظفرالدین شاه بود و بر آذربایجان حکومت داشت و در زمان سفر مظفرالدین شاه امور ممکلت به او سپرده شد. وی پس از به قدرت رسیدن با مشروطه مخالفت کرد و در 1287 هجری شمسی مجلس را به توپ بست. اما پس از فتح تهران به دست مشروطه طلبان، از سلطنت خلع شد و مدتی نیز در روسیه به سر برد. سپس به اروپا رفت و در آنجا درگذشت.

   

  در شانزدهم فروردین سال 1333 هجری شمسی، محمد علی مدرس تبریزی مشهور به مدرس خیابانی روحانی و از ادیبان معاصر درگذشت. وی در 1296 هـ . ق در تبریز متولد شد. ادبیات عرب و مقدمات و فقه و اصول را در  مدرسه «طالبیه» فراگرفت. علوم معقول را در محضر آیت الله میرزا علی لنکرانی، خارج فقه و اصول را  نزد آیت الله حاج میرزا ابوالحسن مجتهد مشهور به انگجی و آیت الله میرزا صادق مجتهد تبریزی و  ریاضیات را نزد میرزا عبدالعلی منجم آموخت. بعد به درجه اجتهاد نائل آمد و از مراجع بزرگ آن زمان آیت الله  سید محمد حجت کوه کمره ای، آیت الله سید صدرالدین صدر، آیت الله میرزا محمد علی شاه آبادی تهرانی، آیت الله محمد حسین کاشف الغطاء و میرزا عبدالحسین رشتی اجازه اجتهاد یافت. همچنین از شیخ محمدحسین آل کاشف الغطاء، سید محمدعلی هبةالدین شهرستانی و شیخ آقا بزرگ طهرانی اجازه روایت گرفت. او مدت دوازده سال، در اواخر عمرش، در مدرسه سپهسالار تهران به بحث و تألیف و تحقیق پرداخت. استاد در طول حیات خود شاگردان بزرگی تربیت کرد که از آن جمله می توان به شیخ محمد خیابانی، سید محمدرضا علوی تهرانی، مهدی محقق و احمد مهدوی دامغانی اشاره داشت. مدرس تبریزی سرانجام در تبریز درگذشت و در مقبره شیخان قم به خاک سپرده شد. آیت الله العظمی سید محمد حجت با القاب «بحاث خبیر و نقاد بصیر، ثقةالاسلام و سندالاعلام» او را  توصیف کرده است. مؤلف کتاب «علمای معاصرین» در این باره می نویسد: «تبحرش بر ملل عالم مبرهن ... در علم معقول و منقول و در ادب بهره کامل و نصیب وافر دارد و امروز در حل مشکلات و معضلات هیئت و حساب از عظمای علمای عصر معدود می گردد». آثار متعددی از این استاد برجسته باقی مانده است که از آن جمله می توان به «ریحانةالادب فی تراجم المعروفین بلکنیة و اللقب » در شرح حال بیش از پنج هزار نفر از علما و فضلا، «الدر الثمین» یا «دیوان المعصومین (ع)»، «فرهنگ بهارستان»، «فرهنگ نوبهار» (2 جلد)، «کفایةالمحصلین» در شرح «تبصرةالمتعلمین» علامه حلی (2 جلد)، «نثر اللئالی» در شرح «نظم اللئالی» میر ابوالقاسم - قاری شاه عباس دوم - اشاره کرد. آثار دیگری از استاد باقی مانده که انتشار نیافته است، از آن جمله می توان از «حیاض الزلائل فی ریاض المسائل» به زبان عربی، «غایةالمنی فی تحقیق الکنی» به زبان عربی، «فرهنگ نگارستان» (5 جلد)، «قاموس المعارف» و «امثال و حکم ترکی آذربایجانی» نام برد.
  امروز در تاریخ
  شماره مطلب: 2963
  دفعات دیده شده: 917 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش