فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
گزارش کارگاه آموزشی «آشنایی با خطوط قدیمه و دستخط رجال تاریخی» نسخه چاپی RSS
 • گزارش کارگاه آموزشی «آشنایی با خطوط قدیمه و دستخط رجال تاریخی» گزارش کارگاه آموزشی «آشنایی با خطوط قدیمه و دستخط رجال تاریخی»
  دوشنبه 10 شهریور 1393 ساعت 17:28

  کارگاه آموزشی «آشنایی با خطوط قدیمه و دستخط رجال تاریخی» روزهای پنج شنبه 28 مرداد و 4 شهریور توسط انجمن ایرانی تاریخ برگزار شد.


  کارگاه آموزشی «آشنایی با خطوط قدیمه و دستخط رجال تاریخی» روزهای پنج شنبه  28 مرداد و 4 شهریور توسط انجمن ایرانی تاریخ برگزار شد.


  مدرس کارگاه، آقای محسن روستایی بودند که به مدت 12 ساعت به تبیین انواع خطوط و آشنایی با دستخط های رجال تاریخی و سیاسی پرداختند. در ابتدای این کارگاه تاریخچه ای از خط بیان و در ادامه نیز اقلام خط معرفی و به بیان تاریخچه شکل گیری و موارد کاربرد انواع خطوط پرداخته شد. تعدادی از خط های مورد بررسی در این کارگاه عبارت بودند از: ثلث، محقق، ریحان، توقیع، رقاع، نسخ، کوفی، تعلیق، مرسل، شجری، تنزیل، تعلیق، طغرایی، اوهل و ...


  در ادامه نیز انواع این خطوط در اسناد تاریخی به همراه نمونه هایی از دستخط های رجال مشهور بررسی شد. علاوه بر معرفی انواع خطوط تاریخی؛ تعریف دانگ و سطح، اصطلاحات مربوط به نگارش و خواندن خطوط نظیر (خط خوانا، خط نشسته و ...)، حسن وضع، حسن همجواری، معرفه الخط و ... از دیگر مباحث مطرح شده در کارگاه بود.


  کارگاه آموزشی «آشنایی با خطوط قدیمه و دستخط رجال تاریخی» از ساعت 9 تا 14 در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.
  کارگاه ها
  شماره مطلب: 1744
  دفعات دیده شده: 2489 | آخرین مشاهده: 5 روز پیش