فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
چکیده مقالات دوازدهمین فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی نسخه چاپی RSS
 • چکیده مقالات دوازدهمین فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی چکیده مقالات دوازدهمین فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی
  پنج‌شنبه 20 تیر 1392 ساعت 20:33

  چکیده مقالات دوازدهمین فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی

  اقدامات میلسپو برای حل بحران نان سالهای 1323-1321      کریم سلیمانی

  جمیله عزیزخواه

   استادیار گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی

  کارشناس ارشد تاریخ دانشگاه تهران

   


  با اشغال ایران در پی جنگ دوم جهانی، اوضاع اقتصادی ایران وضع نا به سامانی یافت. برای حل این مشکل، دکتر آرتور میلسپو، به دعوت دولت ایران و با سمت رئیس کل دارایی، وارد این کشور شد. از مهم ترین مسائلی که وی برای حل آن تلاش ‎نمود، بحران نان بود. بنا به درخواست میلسپو، وزارت خواروبار منحل شد و امور این اداره، زیر نظر وی قرار گرفت. محصول گندم و جو جزء اجناس انحصاری دولت بود. میلسپو این انحصار را شدیدتر کرد و اداره ای  به نام  «قسمت غله و نان» تأسیس نمود که عهده‎دار جمع‎آوری غله و نظارت بر امور نانواها و توزیع نان و آرد بود. مقاله‎ی حاضر در تلاش است به این سوال اساسی پاسخ دهد که دکتر میلسپو برای رفع بحران نان در سال های 1321 تا 1323 چه اقداماتی انجام داده و نتایج این اقدامات چگونه بوده است؟ در پاسخ به این سوال از منابعی همچون اسناد موجود در سازمان اسناد ملی ایران، آرشیو وزارت امور خارجه ایران، مذاکرات مجلس دوره ی سیزدهم و چهاردهم شورای ملی، روزنامه‎ی اطلاعات و روش توصیف و تحلیل اطلاعات تاریخی،استفاده شده است.

  واژه های کلیدی: دکتر آرتور میلسپو، رئیس کل دارایی، وزارت خواروبار، قسمت غله و نان.


   تلاش های دوران قاجار برای تولید شیشه در ایران*

  آرزو خانپور

  محمد تقی آشوری

  عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز

  دانشیار دانشگاه هنر تهران


  ورود هنر شیشه گری سنتی به مرحلة تولید صنعتی، رویدادی بود که در دوران قاجار به وقوع پیوست. گسترش روابط تجاری با غرب و در پی آن اثرپذیری از انقلاب صنعتی، تأثیری مستقیم بر این تحولات داشت. از سوی دیگر با سرعت گرفتن روند تجددگرایی و رشد نرخ تقاضای کالاهای تزئینی متنوع، محصولات کارگاه های شیشةسنتی دیگر پاسخگوی نیازهای جامعه نبود و تدریجاً شرایط را برای ورود شیشه به مرحلة صنعتی فراهم کرد.

  اما به چگونگی مراتب این تغییر در کتب موجود کمتر پرداخته اند. از این رو در تحقیق حاضر کوشش شد تا با واکاوی اسناد، امتیازنامه ها و سایر مدارک مستدل تلاش های دوران قاجار در راستای تولید شیشه و عوامل عقیم ماندن آنها مورد مطالعة جدی تر قرار گیرد. در نتیجه ای که حاصل شد مشخص گردید که هرچند کارخانه های ایرانی و خارجی تحت الحمایة دولت و نیز کارخانه های خصوصی درصدد پاسخگویی نیازهای روز بازار برآمدند، اما عواملی همچون نبود دانش کافی در زمینه مواد اولیه مرغوب و ذغال سنگ مناسب در داخل کشور، این کوشش را با شکست مواجه کرد. هرچند مزایایی همچون آشنایی شیشه گران با تکنیک های نوین و بهبود فرم محصولات شیشه را سبب گردید. در این میان کارخانه هایی که از حمایت دولت برخوردار بودند، مدت بیشتری به فعالیت ادامه دادند و همچنین تولیداتی با مصارف عمومی و کیفیت قابل قبول داشتند.

   واژه های کلیدی: صنایع دوران قاجار، صنعت شیشه، صنایع دستی، شیشه گری دستی.


   نقش عوامل طبیعی در  توسعه و  رکود  قزوین در دوران صفویه

                                                                               نصرالله پورمحمدی املشی

  رقیه فراهانی فرد

  استادیار گروه تاریخ دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین 

  کارشناس ارشد تاریخ ایران اسلامی از دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین


  قزوین از جمله شهرهایی است، که پس از انتخاب آن به عنوان پایتخت عصر صفوی، اهمیت ویژه و منحصر به فردی یافت و  دوره درخشانی از عمران و توسعه شهری را در زمان شاه تهماسب آغاز کرد. از نظر روند توسعه، در این دوره ساخت بناهای مختلف و گسترش فضای شهری جلوه­ای خاص به این شهر بخشید. اما با گذشت نیم قرن و سعی و تلاش دولتمردان صفوی در گسترش و رونق شهری به دلایل مختلف، این شهر نتوانست تغییرات چندانی را به خود بگیرد، که از جمله آنها عوامل محیطی و بروز حوادث طبیعی بوده­است، از این رو در دورۀ حکومت شاه عباس اول، پایتخت از این شهر به اصفهان انتقال یافت. بررسی عوامل محیطی چون، موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی، خاک منطقه، آب و هوا، منابع آب وحوادثی چون زلزله، سیل و شیوع بیماریها در توسعه و رکود شهری قزوین در دوره پایتختی و پس از آن تأثیر زیادی داشته­ است و در خور پژوهشی جدی است. از این رو در این تحقیق تلاش گردیده است تا نقش این عوامل از زوایای مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

  واژه های کلیدی:  قزوین، عصر صفوی، توسعه قزوین، عوامل طبیعی، رکود شهری.


   ادوار تاریخی شناخت «دیگری» در غرب و شرق با تاکید بر نگاه محققان معاصر

  حمید نساج

  عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان


  هر تمدن یا فرهنگی در گذرگاه تاریخی خویش خواسته یا ناخواسته نوع نگاه خاص و متمایزی به «غیر» و «دیگری» دارد. این مقاله بر آن است تا دوره­های تاریخی شناخت «دیگری» در غرب و شرق را بررسی و دوره­ بندی نماید.

  کوشش شده است که بر خلاف تقسیم­ بندی­های رایج، از نگاه­های صرفا سیاسی فاصله گرفته و بیشتر از منظر فرهنگی و تمدنی واکاوی شود. هم­چنین تقسیم­بندی­ها نه صرفا بر حوادث تاریخی بلکه بر وجود «ویژگی­های مشترک» در شناخت «دیگری» در بستر تاریخی شرق و غرب استوار گردد. بر این اساس روابط شرق و غرب به چهار دوره کلان تقسیم شده است.

  در نسبت غرب با شرق می توان چهار دوره: عصر باستان، عصر ایمان، دوران قدرت دانش بنیان و عصر پسااستعماری را نام برد و در نسبت شرق -با تاکید بر ایران- با غرب می توان چهار دوره: عصر باستان، عصر ایمان، دوران آشفتگی و تحیر و دوره نگاه واکنشی و انفعالی را ذکر کرد..

  واژه های کلیدی: غرب­ شناسی، شرق­ شناسی، خود و دیگری، غرب، شرق، تمدن، دیگری­ شناسی.


  تحلیل انتقادی روایت های واقعه یورش غزبه خراسان (سال548ق)

      اسماعیل حسن زاده

  استادیار گروه تاریخ دانشگاه الزهرا (س)


   یورش غزها به خراسان در دوره سنجردرسال 548ق، ازمهم ترین وقایعی است که راویان و گزارشگران هر کدام از زاویه خاصی بدان نگریسته و زوایای دید متنوعی را تولید کرده اند. این مقاله برای درک وتبیین اصالت ودقت درامر واقع روایت های واقعه غز، ازشاخص های روش تحلیل انتقادی روایت، بهره گرفته است تا نقش راوی،زاویه دید، تبار وریشه، زمان و مکان را در روایت های تاریخی نشان دهد، تاخواننده تاریخ بااستفاده ازاینروش نقد، معرفت لازم برای شناخت روایت هایی باشهرت روایی ومتواتر کسب نماید. هفده روایات مورد بررسی این پژوهش برگرفته ی سه سنخ از منابع یعنی تاریخ نگارانه، شاعرانه و منشیانه است.پژوهش حاضر نشان می دهدبه رغم آن کهاین روایاتِپسینی از ناحیه قوم مغلوب هستند، اما به نوعینمایان گر دوری تاریخ نگاری دوره سلجوقی از درباری بودن و همچنین تایید اثر عوامل درون ساختاری ـ از جمله سلطان ـ در این شکست می باشند. 

  واژه های کلیدی: روایت تاریخی، تحلیل انتقادی روایت، واقعه غز، تاریخ نگاری،سلجوقیان.


   ورود سیب زمینی به ایران تحولی اساسی در کشاورزی سنتی دوره قاجاریه

  مهدی وزین افضل

  ذبیح اله اعظمی ساردویی

  دانشجوی دکترای تاریخ ایران اسلامی دانشگاه اصفهان  و عضو هیات علمی گروه علوم انسانی دانشگاه جیرفت 

  استادیار و عضو هیات علمی گروه گیاه پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه جیرفت


  سیب زمینی به عنوان یک غذای تازه در سبد انسانها، از حدود قرن شانزدهم میلادی در اروپا مطرح شد. این غذای مقوی که ریشه کاشت آن در بولیوی و پرو تعیین شده است، به وسیله کاشفین اسپانیایی به اروپا برده شد و از آنجا به دیگر نقاط جهان از جمله ایران انتقال داده شد. سیب زمینی و کاشت آن در کشورهای اروپایی واکنشهای شدید دهقانان را در پی داشت و تعداد زیادی انسان برای کاشت معمول آن در طول چند قرن جان خود را از دست دادند. در دوره قاجار اولین بار سیب زمینی وارد ایران شد و دولت قاجاریه سعی بر این داشت تا از این ماده غذایی برای بهبود وضعیت معیشتی مردم خود استفاده کند؛ ولی از آنجایی که عامه مردم اطلاع دقیقی از نحوه کشت و مصرف این گیاه جدید نداشتند، دولتمردان قاجاری برای آگاهی دادن به مردم سعی کردند از طریق نوشتن مزایای سیب زمینی و نحوه کاشت، برداشت و مصرف آن، در روزنامه ها و کتب، اطلاعاتی را در اختیار عموم مردم قرار دهند. یکی از این مطالب، ترجمه کتابچه ای است که میرزا یوسف خان مستشارالدوله تحت عنوان «تاریخ پیدا شدن سیب زمینی» از فرانسه به فارسی در سال 1313قمری انجام داد. در این مقاله سعی بر این داریم تا با سیری گذرا بر روند ورود سیب زمینی به ایران، این رساله را نیز تصحیح و بررسی کرده و با استفاده از منابع دست اول دیگر، زوایای این نسخه را مورد واکاوی قرار دهیم.

  واژه های کلیدی: سیب زمینی، قاجار، گیاه، نسخه خطی، مستشارالدوله

  نشریات
  شماره مطلب: 1655
  دفعات دیده شده: 3152 | آخرین مشاهده: 5 روز پیش