فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
چکیده مقالات یازدهمین شماره فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی نسخه چاپی RSS
 • چکیده مقالات یازدهمین شماره فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی چکیده مقالات یازدهمین شماره فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی
  پنج‌شنبه 20 تیر 1392 ساعت 20:07

  چکیده مقالات یازدهمین شماره فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی

   

  نقش حکومت های محلی ایرانی نژاد شرق آسیای صغیر در شکل گیری اندیشه

   بازیابی امپراطوری هخامنشی نزد اشکانیان

   

  محمدتقی ایمان پور

  روزبه زرین کوب

  شهناز حجتی نجف آبادی

  دانشیار و عضو هئیت علمی گروه تاریخ ایران باستان دانشگاه فردوسی مشهد

  استادیار و عضو هئیت علمی گروه تاریخ ایران باستان دانشگاه تهران

   دانشجوی دکتری تاریخ ایران باستان دانشگاه تهران


  شواهد و مدارکی موجود است که نشان می دهد شاهان اشکانی با معرفی خود به عنوان وارثان و جانشینان قانونی و مشروع هخامنشیان مدعی مالکیت بر مرزهای آبا و اجدادی خویش گردیدند و با توسل بدین اندیشه یعنی احیای امپراطوری هخامنشی، از آن چون ابزاری برای کسب مشروعیت و توجیه حاکمیت و تثبیت قدرت سیاسی خویش استفاده نمودند. از این رو، در مقاله حاضر تلاش شده است تا با استناد بر منابع  و شواهد موجود و با استفاده از شیوه پژوهش های تاریخی  نشان داده شود که نخست اشکانیان مدعی وراثت هخامنشیان و بر همین اساس مدعی احیای امپراطوری هخامنشی هستند دوم آن که این اندیشه در نتیجه و پیامد روابط سیاسی فرهنگی اشکانیان با حکومت های ایرانی نژاد شرق آسیای صغیر و تحت تاثیر اندیشه سیاسی حکومت های مزبور  در زمان اشکانیان شکل گرفت.

  واژه های کلیدی: امپراطوری هخامنشیان، مشروعیت سیاسی، اشکانیان، آسیای صغیر.


   

  تحلیل روایت یهودیان از بازسازی معبد یهودیه در عهد هخامنشیان

  حسین بادامچی

   ایمان نوروزی

  استادیار گروه تاریخ دانشگاه تهران

  دانشجوی دکتری تاریخ ایران باستان دانشگاه تهران 


  ساخت و برپایی معابد و ساختمان های عام المنفعه یکی از مهم ترین درون مایه های متون باستانی مناطق خاور نزدیک و خاورمیانه، از جمله رسائل عهد عتیق، است. با بررسی کتاب عزرا، یکی از رسائل عهد عتیق، مشخص می شود که احتمالاً کوروش هخامنشی طی فرمانی به یهودیان اجازه ی بازسازی معبد یهوه در اورشلیم را داده است، اما این فرمان صرفاً «اجازه»ی بازسازی معبد و نه «حمایت» از عملیات عمرانی آن بوده است. پس تصدیق صحت «فرمان» کوروش بدان معنا نیست که کوروش مراقبت و پشتیبانی از ادیان محلی نامتجانس قلمرو خود، از جمله، یهودیت، را بر ذمه گرفته و از عملیات های عمرانی آنان هم چون بازسازی معابدشان حمایت کرده باشد. افزون بر این، هیچ شاهد تاریخی ای هم در دست نیست که از ایمان و اعتقاد راسخ کوروش، یا هر پادشاه دیگر هخامنشی، به یهوه، خدای یهودیان، حمایت کند. بدین ترتیب، برخلاف باور عامه، اسناد تاریخی نشان می دهد که اصولاً هخامنشیان تا اوایل دوران داریوش یکم علاقه ی چندانی به حمایت از بازسازی معبد اورشلیم نشان نداده اند. در مقابل، داده های تاریخی نشان می دهد که داریوش یکم، در راستای تغییر سیاست های هخامنشیان در قبال ایالات، از بازسازی معبد یهودیان حمایت کرده و اجرای آن را عملی ساخته است.

  واژه های کلیدی: هخامنشیان، یهودیان، اورشلیم، معبد یهودیه.


  مسئله اتباع ایرانی در عتبات عالیات بعد از معاهده ارزروم دوم و بازتاب آن در مناسبان ایران و عثمانی

  داریوش رحمانیان

  ثریا شهسواری

  استادیار و عضو هئیت علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران

  دانشجوی دکتری دانشگاه پیام نور و عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه پیام نور 


  مقاله حاضر تلاشی است برای نشان دادن مسائل اتباع ایران در عتبات عالیات و نگرش و راهکارهای دو دولت ایران و عثمانی برای حل مشکلات اتباع ایرانی. چنین به نظر می رسید بعد از انعقاد عهدنامه ارزروم دوم (جمادی الثانی 12663 /31 مه 1847) اختلافات ایران و عثمانی از راه مسالمت آمیز حل خواهد شد، اما حضور گسترده اتباع ایرانی در عتبات عالیات مشکلات ایجاد شده در ابعاد اجتماعی، حقوقی و مالی  از سوی دولت عثمانی برای آنان  مناسبات ایران و عثمانی را سخت متزلزل کرد. تلاش های دو دولت در حل این بحران تا پایان دوره قاجاریه بی نتیجه ماند.

  واژه های کلیدی: اتباع، ارزروم دوم، ایران، عتبات، عثمانی.


   

  بررسی خویشکاری و نام سپاه جاویدان در دوره هخامنشی

  بر پایه اسناد تاریخی و زبانشناسی

                                                                                                بهزاد معینی سام

                                                                                                 منوچهر رحیمی

  استادیار دانشگاه آزاد نجف آباد

  کارشناس ارشد تاریخ ایران باستان دانشگاه آزاد نجف­ آباد


  یکی از علل موفقیت هخامنشیان در جنگ­ها و اداره مملکت، نوآوری و سازماندهی­ دقیقی بود که در زمینه اداری و نظامی به کار بردند. البته، در برخی موارد، این تشکیلات ریشه در دولت­های پیش از آنان داشت که در این وام گیری ها تحولاتی ایجاد کرده بودند. واحدهای سپاهی هخامنشیان نیز از جمله مواردی است که تا انداره­ای ریشه در شرق باستان دارد و در این مقاله، تلاش بر این است بر پایه نوشته­های نویسندگان دوره باستان، معاصر و اسناد باستان شناسی، خویشکاری سپاه جاویدان را ریشه­یابی نماییم و همچنین آیا نامی که هرودوت برای آنان ذکر کرده و از سوی برخی نویسندگان رد شده، می­تواند درست باشد یا خیر. البته، در کنار منابع ذکر شده، برای نتیجه­گیری بهتر، از منابع زبانشناسی نیز استفاده شده است. 

  واژه های کلیدی: هخامنشیان، سپاه جاویدان، پیاده نظام، 10 هزار نفر، انوشه.


   واکاوی دلائل حمایت، همراهی و همگرایی­ فکری اصحاب مذاهب اسلامی؛ زیدیه، معتزله و مرجئه با نخستین قیام­ های سادات حسنی تا سال 145 هجری

           لیلا نجفیان  رضوی

  د دانشجوی دکترای تاریخ اسلام از دانشگاه تهران


  سرآغاز خیزش حسنیان برای به دست آوردن قدرت به دوره­ی اموی باز­می­گردد، که با واکنش­های متفاوت ارکان قدرت غیر رسمی جامعه همراه ­بود و طیفی متنوع از حامیان را برای مقابله با قدرت حاکم، گرد هم آورد. اگر چه پژوهشگران، ابعاد مختلف قیام­های حسنیان را مورد واکاوی قرار داده­اند، اما در مقاله­ی حاضر، با رویکردی تحلیلی، دلائل حمایت یا همراهی برخی اصحاب مذاهب اسلامی؛ زیدیه، معتزله، مرجئه با نخستین قیام­های حسنیان؛ از نسل حسن مثنی، مورد توجه قرار گرفته ­است. بر اساس بررسی انجام ­شده، نزدیکی برخی آراء حسنیان همچون اعتقاد به افضلیت علمی و وراثتی محمد و برادرش ابراهیم بر سایر مدعیان رهبری، لزوم قیام علیه حاکم جائر و برداشت معنای نجات­بخشی از لقب «مهدی»، ویژگی­هایی است که بیشترین تأثیر را در حمایت یا همراهی اصحاب مذاهبی همچون معتزله، مرجئه و احتمالاً غلات با نخستین قیام­های سادات ­حسنی داشته ­است. ضمن آن که اعتقاد گروهی از خاندان اهل­بیت از سادات ­حسینی به لزوم مبارزه­ی مثبت با حاکمیت جائر، منجر به همگرایی حداکثری آنها با حسنیان، حضور در قیام­های آنان و شکل­گیری نهایی فرقه­ی زیدیه شده­ است.

    واژه های کلیدی: حسنیان، محمد بن عبدالله، ابراهیم بن عبدالله، زیدیه، معتزله، مرجئه، غلات.

   

   

     نشریات
  شماره مطلب: 1654
  دفعات دیده شده: 2890 | آخرین مشاهده: 5 ساعت پیش