فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
هم اندیشی و کارگاه آموزشی انجمن ایرانی تاریخ شعبه استان مرکزی با حضور دبیران تاریخ شهر اراک نسخه چاپی RSS
 • هم اندیشی و کارگاه آموزشی انجمن ایرانی تاریخ شعبه استان مرکزی با حضور دبیران تاریخ شهر اراک
  شنبه 12 اسفند 1391 ساعت 23:26

  انجمن ایرانی تاریخ شعبه استان مرکزی، روز پنجشنبه دهم اسفندماه 1391 از ساعت 9 الی 12 در سالن دفاعیه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اراک اقدام به برگزاری کارگاه اموزشی با حضور دبیران تاریخ شهر اراک نمود.

  انجمن ایرانی تاریخ شعبه استان مرکزی، روز پنجشنبه دهم اسفندماه  1391 از ساعت 9 الی 12 در سالن دفاعیه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اراک اقدام به برگزاری کارگاه اموزشی با حضور دبیران تاریخ شهر اراک نمود. در این جلسه اکثریت دبیران تاریخ دبیرستان های شهر حضور داشتند. کارگاه در سه بخش برگزار گردید. در بخش یکم آقای دکتر مجید حاجی بابایی به معرفی انجمن ایرانی تاریخ پرداخت و ضرورت شکل گیری نظام صنفی تاریخ با همراهی همه ی اعضای خانواده تاریخ را یادآوری کرد. ایشان با اشاره به سیاست انجمن در برقرای پیوند با معلمان تاریخ به عنوان رکنی مهم در شکل دهی به اذهان عمومی در فهم تاریخ خواستار همکاری تنگاتنگ و فراگیر معلمان با این نهاد صنفی شد تا در آینده اهل تاریخ نیز بتوانند امورات مربوط به مسائل تخصصی مرتبط با تاریخ در محدوده ی جغرافیای خود و همچنین در سطح ملی را عهده دار شوند.

  در بخش دوم جلسه آقای دکتر اصلانی درباره تاریخ نگاری دوره معاصر ایران با تاکید بر دوره پهلوی نکاتی را بیان داشتند. ایشان با تاکید بر واقع نویسی و دوری از افراط و تفریط بیان و تحلیل همه جانبه و بی طرفانه را ضامن اثرگذاری متون درسی در ذهن مخاطب داشتند. ایشان با آسیب شناسی حرکت های رسانه ای اخیر در فضای مجازی که به نوعی درصدد تطهیر حکوت پهلوی برآمده، راه حل جلوگیری از نفوذ چنین حرکت هایی را بیان نکات مثبت و منفی در کنار یکدیگر دانستند که جمع جبری این حرکت دفاع از حرکت مردم در سال 57 است. به باور ایشان اگر یکسویه و به سمت نفی مطلق حرکت شود زمینه هایی برای پذیرش سخنانی از جنس حرکت های تبلیغی- رسانه ای جدید در سطح ماهواره و اینترنت فراهم می شود. این بخش با مشارکت فعال و پرشور معلمان ادامه یافت.

  در بخش سوم، موضوع آموزش و پژوهش و ضرورت آن برای دبیران تاریخ به بحث گذاشته شد. در این بخش آقای جیریایی مسئول گروه آموزشی تاریخ استان نکاتی را درباره این نشست بیان کرد و ضمن قدردانی از انجمن ایرانی تاریخ خواستار تداوم این جلسات شد و نکاتی را پیرامون ضعف های موجود در تدریس درس تاریخ بیان داشت. سایر دبیران نیز نقطه نظرات خود را درباره مسائل و مشکلات تدریس تاریخ بیان داشتند. به ویژه تاکید بر معلمان غیر متخصص و جدی نگرفتن این درس از سوی مدیران و سایر معلمان گله داشتند.

  در ادامه این بخش دکتر حاجی بابایی مسئول شعبه استان مرکزی انجمن ایرانی تاریخ به ضرورت مساله پژوهش در نزد معلمان تاریخ اشاره کرد و به آسیب شناسی تدریس تاریخ بدون پشتوانه پژوهشی پرداخت. وی با بیان اینکه پرداختن صرف به آموزش باعث روزمرگی و گرفتار تکرار شدن می گردد. ضرورت توجه معلمان به پژوهش و مطالعه را یادآور شد. به همین منظور برای رفع کمبود امکانات به ویژه کمبود کتاب، چند نرم افزار مهم تاریخی که می تواند این خلاء را پر نماید معرفی نمودند . همچنین ایشان با اشاره به برخی از انتقادات معلمان به کتب درسی به ضرورت رسیدن به ادبیات معیار برای نگارش تاریخ اشاره کردند و مشکل اساسی را در نگاه غیر تخصصی به تاریخ دانستند .

  در پایان جلسه نیز دانشجویان کارشناسی ارشد عضو انجمن ایرانی تاریخ نرم افزارهای تاریخی ای را که معرفی شده بود  به دبیران عرضه کردند و با استقبال بسیار آنان روبرو شد. نسخه های تهیه شده همگی به فروش رفت و سفارشاتی نیز برای دیگرانی که موفق به تهیه نشده بودند گرفتند.

     کارگاه ها
  شماره مطلب: 1346
  دفعات دیده شده: 2659 | آخرین مشاهده: 5 روز پیش