فراخوانی ...

انجمن ایرانی تاریخ
چهارمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ، روز پنجشنبه؛ بیست ودوم اردیبهشت ماه1390، با حضور اساتید، پژوهشگران و دانشجویان رشته تاریخ، درمحل پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد. نسخه چاپی RSS
 • چهارمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ، روز پنجشنبه؛ بیست ودوم اردیبهشت ماه1390، با حضور اساتید، پژوهشگران و دانشجویان رشته تاریخ، درمحل پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.
  یکشنبه 25 اردیبهشت 1390 ساعت 13:54

  گزارش چهارمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ چهارمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ، روز پنجشنبه؛ بیست ودوم اردیبهشت ماه1390، با حضور اساتید، پژوهشگران و دانشجویان رشته تاریخ، درمحل پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد

  گزارش چهارمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ

   

  چهارمین مجمع عمومی انجمن ایرانی تاریخ، روز پنجشنبه؛ بیست ودوم اردیبهشت ماه1390، با حضور اساتید، پژوهشگران و دانشجویان رشته تاریخ، درمحل پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.

  جلسه با قرائت آیاتی از قرآن کریم شروع شد. سپس جناب آقای دکتر ناصر تکمیل همایون به ایراد سخن پرداخته وضمن خیر مقدم به حاضران درجلسه و قدردانی­ از حضور و همراهی آنان، گفتند: «فکر تشکیل انجمن تاریخ، سال­ ها پیش درمیان استادان تاریخ مطرح بود و برخی از استادان شرایط را برای تشکیل انجمن  مناسب نمی دانستند. اما به همت آقای دکتر ولوی و دوستان دیگر، این مهم به انجام رسید و بسیار خشنودم امروز دراین مجمع درکنار دیگر استادان تاریخ، چهارمین مجمع عمومی انجمن را برگزار می ­نماییم. اگر انجمن زودتر تشکیل می ­شد، تا امروز اهمیت ملی و بین­المللی بیشتر یافته بود. اما خوشبختانه این انجمن امروز در مسیری است که انشاء­الله به زودی به آن نتایج عالی دست خواهد یافت. در پایان دکتر تکمیل همایون به استادان و دانشجویان تاریخ توصیه کردند قدر انجمن را بدانند و در مسیر رشد آن  قدم بردارند.

  *******

  بخش بعدی چهارمین مجمع عمومی انجمن، با گزارش اعضای هیئت رئیسه ادامه یافت. درابتدا جناب آقای دکتر شهرام یوسفی­فر به ارائه گزارشی از عملکرد هیئت مدیره انجمن در طول یکسال گذشته پرداخت.

  دکتر یوسفی­ فر ضمن عرض خیرمقدم  و هم چنین تشکر ازهیئت مدیره انجمن تاریخ، رئوس اقدامات انجمن را چنین برشمرد:

  1- هیئت مدیره انجمن درحدود سی وسه (33) جلسه به طور منظم برگزار کرد. علاوه برآن هیئت رئیسه انجمن نیز در فاصله تشکیل جلسات هیئت مدیره ، جلسات دیگری تشکیل داده و درباره مسائل مختلف به بحث وتبادل نظر پرداختند.

   2-به همت انجمن و تلاش اعضای هیئت مدیره و هیئت تحریریه، شماره سوم و چهارم مجله انجمن منتشر و در اختیار علاقمندان گذاشته شد.

  3- به همت انجمن در سال 1389، دو همایش «تاریخ وترجمه» و«آموزش وپژوهش تاریخ؛ آسیب­ها و راهکارها» برگزارشد. انجمن درصدد برنامه­ریزی برای برگزاری سومین همایش با عنوان «هزاره سلجوقیان» است که انشاء الله در اردیبهشت 1391 برگزار خواهد شد.

  4- انجمن کارگاه های آموزشی تاریخ شفاهی، سندشناسی و سندخوانی و سیاق برگزار نموده است.

  5- جلسات هم اندیشی و تجلیل ازپیش­کسوتان که قبلا برگزارشده، انشاء الله درآینده نیز ادامه خواهد یافت.

  6-اقدام دیگر انجمن، طراحی جدید سایت انجمن بود که انشاء الله  کامل تر شده و به
  زبان های عربی وانگلیسی نیز خواهدشد.

  7- پس از تبادل نظر درجلسات هیئت مدیره، شورای کتاب و انتشارات تشکیل شد و
  آئین نامه آن تصویب و دبیری برای پیگیری کارها انتخاب­ گردید.

  8- برنامه دیگری که انجمن تدارک دید، سفرعلمی استادان به هند و شرکت در همایش جاده ابریشم، پیوند دهنده فرهنگ ها  بود. برنامه خوبی که درهند انجام شد و لازم است پیگیری گردد، عقد قرارداد با مرکز تحقیقات زبان فارسی دانشگاه دهلی بود. در هند ضمن دیدار با رایزنان فرهنگی ایران برای ما روشن شد که این افراد اطلاعی درباره نوع رایزنی فرهنگی با مراکز دانشگاهی وتحقیقاتی سایرکشورها نداشتند. حضور انجمن و اهالی تاریخ جهت فراهم کردن بستر این ارتباطات و شناسایی نیازها تا حد زیادی می­تواند موثر باشد. بنابر این یکی از برنامه های مهم انجمن، ارتباط با انجمن های تاریخ سایرکشورها است. صحبت های مقدماتی با سازمان فرهنگ و ارتباطات صورت گرفته و لازم است قراردادهایی دراین باره منعقد نمائیم. انجمن باید نشست هایی دراین باره برگزارنماید که ازطریق سایت انجمن اطلاع رسانی خواهد شد.

  9- با وزارت علوم و مرکز انجمن های علمی گفت و گوهایی صورت­ گرفت تا حمایت هایی از انجمن نمایند. برخی ازمراکز مانند پژوهشکده مطالعات فرهنگی وآقای دکتر جمالی، همکاری های ارزنده ای داشتند و جهت انجام مطالعات بین رشته ای درصدد تجدید قرارداد با آن ها هستیم.

  10-بحث دیگری که انجمن پیگیرآن است، قضیه فروش خدمات پژوهشی است. بدین معنا که اعضای انجمن تاریخ که درزمینه انجام پژوهش های مساله محور، سازماندهی و اجرای پژوهش ها توانایی دارند، با مراکز مختلف مذاکره و طرح های پژوهشی را اجرا نمایند. این فعالیت جدیدی محسوب می شود. امروز تلقی بسیاری این است که تحقیقات ما فقط در زمینه تاریخ است و در نتیجه تحقیقات تاریخی را بلا مصرف دانسته و معتقدند امکان بهره برداری از یافته های این
  پژوهش ها کم است. بنابراین باید نهادی تعریف شود که خصلت کاربردی و عملیاتی داشته باشد وکارگروهی برای آن تعیین گردد و این کارگروه ازطریق دراختیار گذاشتن بخشی از خدمات اهل تاریخ، بتواند این کار را انجام دهد.

  *******

  درادامه جناب آقای دکتر احمد رضا خضری،گزارشی از وضعیت مالی انجمن ارائه نمودند.

  *******

  بخش بعدی چهارمین مجمع انجمن با سخنان جناب آقای دکتر ولوی ادامه یافت. مبنی بر این که مهم ترین ­کاری که ضرورت دارد در انجمن اتفاق بیفتد، فعال کردن طرح های پژوهشی­ کلان و خرد است. متاسفانه درگروه­های تاریخ دانشگاه های ما چنین­ طرح هایی دیده نمی­شود. اجرای چنین طرح هایی با واسطه انجمن می تواند از مشکلات انجمن بکاهد. حق­ عضویت­ها کمک ­موثری برای پیشبرد این برنامه­ ها است و لازم است مورد توجه قرارگیرد. دکتر ولوی ارتباط با انجمن های تاریخ درسطح منطقه، ترکیه، هندوستان و... را از برنامه های آتی انجمن دانستند.

  دکتر ولوی در ادامه ­گفت: قراراست یکی­ ازساختمان های تاریخی تهران به عنوان مکان انجمن انتخاب شود و حتی جلسات هیئت مدیره نیز درآن جا برگزارشود. هم­چنین­ به کمک مالی یکی از استادان و اختصاص قطعه زمینی به انجمن اشاره کرده و این نوع ­کمک­ها را نشانگر علاقمندی و جدی­ گرفتن کار انجمن دانستند. ایشان کمک به انجمن را کمک به دفاع از ارزش های تاریخ ایران برشمردند.

  دکتر ولوی به اقدام انجمن درتشکیل کنگره سالیانه اشاره کرد وگفت در همین جلسه این مسئله را در دستور قرار می دهیم تا از نظرات استادن و پیش کسوتان نیز استفاده نمائیم. این کنگره سالیانه ودر شهرهای مختلف برگزار خواهد شد و اهل تاریخ گرد هم جمع شده و موجب پویایی آنان می شود.

  درپایان دکتر ولوی با اشاره به هزینه بر بودن ارتباط پستی وکاغذی با اعضای انجمن، از اعضا خواستند با ارائه آدرس پست الکترونیکی به دبیرخانه انجمن، در تسهیل و افزایش این ارتباط به انجمن کمک نمایند. همچنین از اعضا خواسته شد با مراجعه به سایت انجمن ضمن اطلاع یافتن از آخرین اخبار مربوط به انجمن، دیدگاه ها، نقطه نظرات و پیشنهادات خود را جهت ارتقا کار انجمن  ارسال نمایند.

   

  ********

  درادامه دو بحث مهم تعیین حق عضویت ها وتشکیل کنگره ملی تاریخ، به بحث گذاشته شد. پس از ذکر پیشنهادات و رای گیری، حق عضویت برای سال جاری(1390) به قرار زیر تعیین شد:

  1-    اعضای پیوسته:50 هزار تومان

  2-    اعضای وابسته:25 هزارتومان

  3-    عضویت دانشجویی: 15هزارتومان

  4-    افراد حقوقی:­4میلیون تومان

  *******

  درباره تشکیل کنگره ملی تاریخ اعضای انجمن ضمن موافقت با چنین طرحی، پیشنهاداتی درباره نام و نحوه تشکیل کنگره ارائه نمودند. نام های پیشنهادی عبارت بودند از:

  1-    کنگره ملی تحقیقات تاریخی

  2-    کنگره ملی تاریخ دانان ایران

  در ادامه این نشست، دکتر تکمیل همایون با یاد از مرحوم دکتر ایرج افشار به طرح ایشان درباره برگزاری کنگره ایران شناسی که بعدها به تحقیقات ایرانی تغییر نام یافت، اشاره کرده و گفتند: «آن کنگره تا هفت سال در شهرهای مختلف و سالیانه تشکیل شد. بنده تمام گزارش های آن کنگره را جمع آوری، دسته بندی و منتشر نمودم. البته آن کنگره درموضوعات مختلف جغرافیا، تاریخ،
   مردم شناسی و ادبیات بود و مقالات رسیده به کنگره چاپ شده و درکنگره سال بعد ارائه می شد. وزارت فرهنگ کمک های بسیاری به این کنگره نمودند.»

  هم چنین، دکتر تکمیل همایون پیشنهادات زیر را مطرح کردند:

  1-    کنگره می تواند موضوعی باشد یا صرفاً در برگیرنده مباحث تاریخی باشد.

  2-    کنگره بهتر است کنگره ملی تحقیقات تاریخی نامیده شود.

   

  دکتر احسان اشراقی ضمن تایید نظرات دکتر تکمیل همایون و یاد ازکنگره تحقیقات ایرانی پیشنهاد دادند: «درصورت تشکیل این­ کنگره و نشست های ­سالیانه، ازکشورهای دیگر و انجمن­ های آنان نیز می­ توانید دعوت به ­عمل آورده و به این ترتیب ارتباط انجمن با مراکز فرهنگی کشورهای همسایه نیز افزایش می یابد.»

  دکتر دهقانی پیشنهاد دادند:

  1-  برای حل مشکل مالی انجمن، جشنواره خیریه ای تشکیل شده و از ایرانیان علاقمند به حوزه تاریخ در داخل و خارج دعوت به عمل آوریم.

  2-  دانشگاه­ها و سازمان های مختلف بورس هایی دارند که به علت عدم اطلاع رسانی، مورد استفاده قرار نمی­ گیرد. انجمن می­ تواند این بورس ­ها را به طرف اعضای انجمن هدایت نماید.

  دکتریوسفی فر از آقای دکتر دهقانی­ خواستند طرح  جشنواره خیریه را دنبال نمایند. اما باید به خیرین توضیح داده شود که درباره محل خرج کمک ها دخالت نکرده و این وظیفه درحیطه وظایف انجمن است.

     گزارش و مصاحبه
  شماره مطلب: 120
  دفعات دیده شده: 2795 | آخرین مشاهده: 11 ساعت پیش